За участі членів Комітету ВРУ та Сейму Литви відбувся відкритий діалог з громадами Львівщини про виклики реформ у час війни
У Львові за підтримки американської програми USAID відбувся відкритий діалог з представниками територіальних громад Львівської області.
Учасниками стали члени Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, а також делегація Сейму Литовської Республіки.
Відкритий діалог організували, аби обговорити проблеми та перспективи розвитку місцевого самоврядування у воєнних та поствоєнних реаліях, проблемні питання реалізації реформи адміністративно-територіального устрою.
«Ми добре розуміємо, які виклики стоять перед Україною. Багато наших громад страждають від окупації, руйнується інфраструктура через російську агресію. Майже 20% нашого населення зараз за кордоном. Понад 200 тисяч м2 землі заміновані. Орієнтовно 6 мільйонів людей – вимушені переселенці. Щоденно ми боремося з тими викликами. Після перемоги нашу країну очікує велике відновлення і тут йдеться не лише про відбудову, але й впровадження нових європейських правил життя. Серед них – сповідування принципів децентралізації, нові підходи до містобудування, виконання усіх рекомендацій Європейської комісії, які отримала Україна, обов’язкове впровадження антикорупційної політики на всіх рівнях, тотальна цифровізація», – розповіла Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
Зі свого боку представники Сейму Литовської Республіки висловили підтримку України в час повномасштабної війни, а також запевнили, що будуть ділитися своїм досвідом вступу до Європейського Союзу. Керівництво Львівської області, голови місцевих територіальних громад також взяли участь у засіданні.
«Коли ми говоримо про те, що Україна має стати частиною ЄС і НАТО – це аксіома. Одним з основних механізмів, які дозволять Україні стати частиною Європейського Союзу, є децентралізація. Адже саме спроможні громади з лідерами на місцях, чітке розподілення повноважень між органами місцевого самоврядування та органами центральної влади допоможуть досягнути тих результатів, які потрібні нашій державі. За нас цю роботу ніхто не виконає. Ми бачимо приклад єдності Литви, яка змогла визначити свій єдиний шлях і вступити в ЄС та НАТО. А зараз – підтримує нас у боротьбі проти окупантів та на шляху до життя в родині європейських держав. Надихаємося цим прикладом, дякуємо за всю підтримку і рухаємося до головної мети. Дякую учасникам зустрічі за конструктив», – наголосив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
Очільник області також окреслив питання, які потребують якісного врегулювання:
- Перший етап адміністративно-територіальної реформи відбувся, на Львівщині утворили 73 територіальні громади. Переважна більшість громад активно розвивається, зокрема 43 мають та 23 розробляють стратегії розвитку, працюють над збільшенням обсягів наповнення бюджетів, що дозволяє надавати необхідні мешканцям публічні послуги. Однак наразі лише 11 громад можемо вважати фінансово спроможними. Тому питання ПДФО потрібно піднімати комплексно.
- Яка користь від районних рад? Це органи місцевого самоврядування, позбавлені повноважень, які не несуть жодної відповідальності за соціально-економічний розвиток територій. На їхню діяльність спрямували субвенцію у розмірі 154 млн грн у 2022 році і 153 млн грн у 2023 році. Ці 307 млн грн співмірні з розміром річного фінансування нашої обласної програми «Безпечна Львівщина», з якої фінансуються потреби нацбезпеки та оборони.
- Реформування районних адміністрацій у префектури необхідне, адже мають бути чітко розділені повноваження адміністрацій та місцевих органів самоврядування.
- Стабілізація та модернізація інструментів регіональної політики, які спрямовані на розвиток громад, зокрема ДФРР, програми відновлення. Державний бюджет має бути більш прогнозованим, а його програми мають у прозорий спосіб спрямовувати кошти на реалізацію стратегічних документів держави, регіонів та громад.
- Варто розвивати співробітництво зі суміжними територіальними громадами через розробку мікрорегіональних стратегій. Наприклад, розвиток Львівської агломерації, Червоноградського вугільного мікрорегіону, гірських територій тощо.
В межах засідання директор департаменту економічної політики Львівської ОВА Степан Куйбіда презентував присутнім Аналітичний портал Львівщини, який розробили за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Портал містить інформацію про соціальну та адміністративну інфраструктуру області, можливості для інвесторів, донорів, зокрема у наданні допомоги ВПО, які живуть на Львівщині.
Система дозволяє аналізувати статистичні показники та представляти їх у вигляді таблиць, графіків, карт, звітів і дашбордів. Вона дозволяє здійснювати аналіз даних для території всієї області, її районів, громад, старостатів, населених пунктів тощо. Серед даних, які будуть доступні на порталі – соціальна та адміністративна інфраструктура області. Тут можна буде побачити заклади освіти, культури тощо. Ознайомитись з Аналітичним порталом Львівщини можна тут.