94% дітей-сиріт на Львівщині влаштовані в сімейні форми виховання
Під час брифінгу в Офіційному медіацентрі при Львівській ОВА спікери розповіли, зокрема, про статистику усиновлення та влаштування дітей у сімейні форми виховання, особливості усиновлення під час війни, реконструкцію обласного дитячого притулку.
Діти – це завжди дуже важлива тема. Особливо, коли йдеться про дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей, які втратили батьків чи батьки яких зникли безвісти, дітей, які потребують догляду опікуна, чи дітей, які у зв’язку з війною перебували за кордоном і зараз повертаються в Україну. На цьому під час брифінгу наголосив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
Він розповів, зокрема, про придбання житла для дітей та реконструкцію будівлі обласного дитячого притулку.
«Ми не зупиняли дію обласної програми придбання житла для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Цього року область спільно з громадами оплатили сім квартир для дітей і вже виготовляються документи на право власності таким дітям на житло. В обласному бюджеті передбачили ще близько 5 млн грн, які ми до кінця року точно використаємо спільно з територіальними громадами для придбання житла дітям.
Ми працюємо над тим, щоб діти не були в притулках, тому що дитина має бути в сім’ї. Це правильно. Коли це ще не відбулося, добре було б, щоб дитина проживала у дитячому будинку сімейного типу. Вони у нас в області є, ми їх пропагуємо. Але це більше функція місцевої влади. І ми стараємось пояснити, мотивувати, донести важливість будівництва чи реконструкції приміщень під такі форми. Ми беремо приклад з доброї ініціативи Першої леді, яка пропагує ці речі.
Ми маємо амбітну ціль – реконструювати обласний притулок на вул. Левандівській у Львові. Ми впевнені, що до кінця наступного року ми всі будемо бачити там не притулок, а сучасний центр підтримки дітей і сім’ї. На це передбачили кошти в обласному бюджеті. Реконструкцію будуть проводити у дві черги. Цього року сподіваємось розпочати будівельні роботи і на другий рік завершимо.
Так, війна продовжується, захисники і захисниці бережуть нашу країну, тож ми, в тилу, точно маємо працювати в десятки разів швидше та ефективніше», – зазначив Іван Собко.
Станом на сьогодні у Львівській області проживає 2214 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування. З них 2116 дітей перебувають у сімейних формах опіки – це понад 94%. Це велика робота органів місцевої влади, відповідних служб, які шукають для кожної дитини сім’ю – прийомну, всиновлювачів чи опікунів-піклувальників.
Про це розповів начальник Служби у справах дітей ЛОВА Володимир Лис.
Щодо усиновлення:
«У 2022 році, у післяковідний період, і в рік, коли почалася війна, всиновили всього 12 дітей на Львівщині. За шість місяців 2023 року усиновили вже 22 дитини, а за сім місяців – 31 дитину. Це велика робота працівників, а також це і бажання людей усиновити дітей – на сьогодні ми маємо 150 кандидатів, жителів Львівської області, які перебувають на обліку з усиновлення у Службі у справах дітей ЛОВА», – повідомив Володимир Лис.
Також збільшилася кількість дітей, яких влаштували цього року в області у прийомні сім'ї та до дитячих будинків сімейного типу.
«У минулому році за аналогічний період всього прилаштували 22 дитини, станом на 1 липня цього року – 51 дитину, а станом на 1 серпня – 59 дітей влаштовані в прийомні сім’ї і ДБСТ. Зараз в області є 43 ДБСТ, 77 прийомних сімей, в яких виховують 438 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Упродовж цього року створили 2 ДБСТ. Ще два будинки переїхали зі сходу, придбали житло, перереєструвалися і будуть функціонувати тут, на Львівщині», – зазначив Володимир Лис.
Навчання для кандидатів в усиновлювачі, опікуни, піклувальники, вихователі:
Центри соціальних служб, сім’ї та молоді на Львівщині періодично, раз в місяць, проводять навчання. Допомагає у проведенні навчань всеукраїнська організація Партнерство «Кожній дитині». Спершу усі кандидати навчаються разом, а потім люди визначаються, ким хочуть бути і відповідно до цього продовжують навчання, адже є певні відмінності і вимоги до опікунів, усиновлювачів тощо. Групи складаються від 20 до 26 осіб.
Діти, евакуйовані на Львівщину з інших областей:
Загалом на Львівщині у 17 різних закладах перебувають понад 350 статусних дітей з інших областей. Це діти від 0 до 17 повних років, багато з нихуже влаштували на навчання у ліцеї та училища.
Володимир Лис наголосив: не всіх цих дітей можна всиновити.
«У багатьох з цих дітей немає статусу дітей, позбавлених батьківського піклування. Батьки, можуть бути в полоні, можуть бути на окупованій території, безвісти зниклі. Тільки після перемоги ми зможемо надати таким дітям відповідний статус. Вони можуть бути зараз влаштовані у ДБСТ, прийомну сімʼю, в опіку, піклування, але не можуть бути усиновлені», – пояснив він.
Ключове у порядку усиновлення:
Якщо ви плануєте усиновити дитину, для цього необхідно звернутися до служби у справах дітей сільської, міської, селищної ради і написати заяву. Після цього служба складає акт обстеження житлово-побутових умов житла кандидатів в усиновлювачі, а останні мають подати пакет документів: довідку про стан здоровʼя, довідку про доходи, довідку про несудимість за вчинення тяжких злочинів і злочинів проти людства. Інформація про дітей, яких можна всиновити, є на сайті Міністерства соціальної політики, її оновлюють щомісяця.
«Зараз для усиновлення на Львівщині є майже 100 дітей, які не влаштовані у жодні форми виховання. Також можна всиновити дітей, які проживають у прийомних сімʼях і в ДБСТ», – додав Володимир Лис.
Читайте також: З Італії на Львівщину повернулися 34 дитини