Україна долучилась до європейської програми «Механізм «Сполучення Європи»
Загальний бюджет програми до 2027 року, включно з енергетичною і цифровою частинами, становить 33 мільярди євро.
Угоду між Україною та ЄС про участь України у програмі Європейського Союзу «Механізм «Сполучення Європи» підписали сьогодні у Львові Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков та Єврокомісарка з питань транспорту Адіна Велян.
Угода відкриває можливість залучити фінансування ЄС для підтримки розвитку високопродуктивних, стійких і ефективно взаємопов’язаних транс’європейських мереж у сферах транспорту, енергетики та цифрових послуг.
«Як ми збираємось використовувати цю можливість? Перш за все, акцент на розвитку експортної логістики на наших західних кордонах. Йдеться про збільшення пропускної здатності автомобільних та залізничних пунктів пропуску. Уже обговорюємо з європейськими партнерами реалізацію шести перших проєктних пропозицій. Подали заяви, уже в червні очікуємо результатів відбору. Паралельно розпочали роботу над підготовкою проєктних пропозицій на наступний рік. Дякую пані Адіні Велян та, загалом, нашим партнерам з ЄС за співпрацю та реальні практичні кроки з інтеграції України в європейський транспортний простір», – заявив Олександр Кубраков.
Фінансування проєктів, поданих на CEF, передбачає, що половину вартості компенсує країна-заявниця за рахунок власних джерел чи міжнародних фінансових організацій, а 50% фінансування забезпечать у межах програми.
«Уперше в історії країна, яка не є членом Європейського союзу, стає партнером в подібній програмі і це означає, що подібні проєкти будуть реалізовуватися надалі. Ми готуємо також інтеграцію України у транспортне середовище ЄС, тому наша співпраця триває та лише поглиблюватиметься. Дякую за підписану угоду, яка надалі спрощуватиме взаємини України з іншими країнами-членами союзу», – зазначила Адіна Велян під час брифінгу.
Начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький подякував за те, що під час наради підняли питання, які вкрай важливі для Львівщини.
«Для нас є честю приймати таких високоповажних гостей та брати участь у такій історичній події. Одне з питань, які розглядали сьогодні на зустрічі, стосувалося можливості відновлення роботи львівського аеропорту. Це допомогло б забезпечити гуманітарний повітряний коридор для усієї країни. Дякую також за те, що підняли питання збільшення пунктів пропуску на українсько-польському кордоні. Після впровадження електронної черги ми можемо більш ефективно моніторити роботу цих пунктів. Уже зараз ми активно комунікуємо з Підкарпатським та Люблінським воєводствами для збільшення кількості пунктів та нарощення пропускної здатності», – зазначив Максим Козицький.
Цього року Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з державами-членами ЄС подало на розгляд шість пропозицій. Всі вони спрямовані на оптимізацію та модернізацію транспортних потоків з точки зору пропускної здатності інфраструктури на міжнародних автомобільних та залізничних пунктах пропуску.