Нові «Школярики» в роботі: як на Стрийщині довозять дітей на навчання
Завдяки новим «Школярикам» у Славській громаді учні почали краще відвідувати навчання.
За кошти субвенції з державного бюджету, а також за співфінансування з обласного та місцевих бюджетів Львівська ОВА у 2022 році закупила і передала для громад області 126 автобусів «Школярик». Транспорт закупили замість того, який громади віддали для потреб ЗСУ, або який потребував заміни через тривалий термін експлуатації.
Зокрема, Славська громада на умовах співфінансування закупила три автобуси. Як розповів секретар Славської селищної ради Олег Даниляк, у громаді є 16 сіл і всі вони розташовані у гірській місцевості, що зумовлює складний доїзд. Зважаючи також на погодні умови і далеке добирання, «Школярики» слугують великою підмогою для того, щоб діти максимально швидко доїжджали до школи.
«Коли громада утворилася, за рахунок нашого співфінансування і Львівської ОДА, вдалося закупити 5 школяриків. За останній рік ми отримали 3 нових, які нам дуже допомогли: один у Славське, один у село Велика Рожанка, і один – у село Волосянка.
Відсоток співфінансування від нашої громади був високий – 90%. Зараз є ще потреба у 2-3 автобусах, відповідні документи ми подали до обласної адміністрації», – зазначив Олег Даниляк.
Директор Славського закладу загальної середньої освіти Любомир Кобилінець розповів, що раніше дітям доводилося йти до школи пішки 4-5 км або ж батьки привозили їх власним транспортом.
«Тепер добре, бо дитина економить час, сили і головне – безпечно добирається до закладу. Крім того, відвідуваність в школі зросла, особливо при поганих погодних умовах дітей більше на уроках, менше відсутні. Новим «Школяриком» користуємося від початку травня.
Довозимо приблизно 120 дітей, маршрут поділений на три частини нашого селища і возить учнів почергово. Всіх довозять кому потрібно, окрім тих вулиць, де автобус фізично не проїде», – додав Любомир Кобилінець.
Стрийський район, в якому розташована Славська територіальна громада, є найбільшим в області після Львівського. У районі є 179 шкіл, у яких довезення потребують більш як 5,5 тисяч учнів. На початку 2022 року автопарк «Школяриків» на Стрийщині складався з 60 автобусів, з яких 12 віддали на потреби ЗСУ, і 4 – вийшли з ладу.
«У 2022 році громади Стрийщини подали потребу у 25 «Школяриків» і всіх їх отримали впродовж 2022 та на початку 2023 року. На цей рік громади району подали потребу ще на 14 «Школяриків» – і тоді вже забезпечимо 100% довезення дітей до школи. Поки без цих 14 автобусів трохи більше навантаження – водії два-три рази їздять. Додаткові автобуси дозволять розвантажити доїзд.
Громади Стрийщини готові взяти участь у співфінансуванні, щоб покращити довіз учнів. При закупівлях була врахована фінансова можливість кожної громади. Славська громада більш фінансово спроможна, тому 90% коштів було від громади, а 10% – від області і державного бюджету», – розповіла начальниця відділу освіти, охорони здоров’я, молоді та спорту Стрийської районної військової адміністрації Олена Урдей.
Вона також додала, що шкільні автобуси стають в нагоді і при довезенні учнів на олімпіади, конкурси, спортивні змагання, екскурсії.
Щоб повністю закрити потребу області в автобусах для довезення школярів, цього року Львівщина планує закупити ще приблизно 80 «Школяриків».
Довідково:
Закупівельником шкільних автобусів виступив департамент дорожнього господарства Львівської ОВА. Як пояснив директор департаменту Орест Шуліковський, потребу освітніх закладів в автобусах визначає департамент освіти і науки ЛОВА після консультацій з громадами.
«Контракт по 2022-му і 2023-му році закритий повністю.
У вересні минулого року ми оголосили процедуру закупівлі шкільних автобусів і вже 17 жовтня підписали контракт з переможцем, українським виробником, двома лотами на поставку 126 автобусів (118 звичайні і 8 спеціалізовані, які обладнані для перевезення дітей з інвалідністю). Це все партія на кінець 2022 і початок 2023 року.
Всього було здійснено 14 поставок Школяриків», – зазначив Орест Шуліковський.
За його словами, зараз у громад області є потреба ще у приблизно 80 «Школяриках». Також визначаються, скільки потрібно спеціалізованих автобусів. Попередньо для Львівщини є потреба у 71 звичайному та 8 спеціалізованих «Школяриках».
Минулоріч вартість звичайного автобуса становила 2 млн 390 тисяч гривень, спеціалізованого – 2 млн 589 тисяч гривень. Вартість може змінитися залежно від ситуації на ринку.