Гід по Дрогобичу: що подивитися, куди піти та де смачно поїсти
Управління туризму та курортів спільно з туристично-інформаційним центром Дрогобича запрошують до давнього міста.
Розпочати екскурсію рекомендують з площі Ринок, де є місцева ратуша. Перша будівля, ймовірно, з’явилась в той час, коли місто отримало Маґдебурзьке право. Згодом ратушу кілька разів перебудовували, та що височіє зараз – четверта, зведена у 1926-1929 рр. за проєктом львівських архітекторів Яна Семкевича та Мар’яна Нікодимовича. Вежу ратуші оздоблює годинник із циферблатами на чотири сторони.
Під час Голокосту у куполі дрогобицької ратуші переховувалася родина місцевих євреїв Бінштоків. Їх переховував їхній друг, Осип Коштемський, українець, якого німецька окупаційна влада призначила керувати містом. Після війни, вже у радянський час, чоловіка розстріляли. Представники єврейської родини вижили і з вдячністю згадують про милосердний вчинок, що врятував їм життя.
Інші цікаві історії та легенди можна довідатись під час театралізованої екскурсії «Таємниці дрогобицької ратуші», яка відбувається щовівторка, о 18:40. Вартість: 100 грн.
Попередній запис за номером: 0977866009. Збір біля Туристично-інформаційний центру м. Дрогобича. Головні герої вистави – відьма, кат та сторож.
Костел Святого Варфоломія – найдавніша пам’ятка архітектури і сакральної культури старого Дрогобича. Точної дати побудови святині немає, проте відомим є факт, що король Ягайло своїм указом від 16 грудня 1392 року ухвалив будівництво костелу, який входить до переліку 15 містичних та таємничих храмів України.
Далі пропонуємо рухатись вулицею Тараса Шевченка. Тут вас зустріне кам’яниця, збудована у 1870-х роках. Її власником був нафтовий магнат –п. Гартенберг. Подейкують, що під кожною колоною – аби «у домі велося», господар поклав золоті монети.
На першому поверсі, де нині магазин «Ромашка» знаходилася цукерня та кав’ярня – «SZOLC», найпристижніший заклад міста, який у 1919 році назвали найкращою ресторацією Дрогобича. Особливістю кав’ярні було те, що працівники виставляли на тротуарі літню терасу, чого не робили інші заклади. Також тут готували надзвичайно смачні екзотичні страви.
У будівлі, яка нині слугує факультетним корпусом Дрогобицького педагогічного університету, колись була перша державна гімназія ім. Франца Йосифа, де навчалися Іван Франко, Василь Стефаник та Лесь Мартович.
Зверніть увагу на одноповерхову сецесійну кам’яницю, побудовану на початку ХХ ст. Цей будинок належав чотириразовому бургомістру м. Дрогобича – Раймунду Ярошу, успішному підприємецеві та громадському діячеві. Йому завдячують, зокрема, спорудження залізничної гілки Дрогобич – Трускавець. Ярош відомий ще тим, що був власником бальнеологічного курорту Трускавець. Він розбудував оздоровницю, широко відчинивши двері для відпочивальників.
Вілла Земана – пам’ятка архітектури, збудована на межі XIX-XX ст. До першої світової війни будинок належав промисловцю Земану, а в міжвоєнний період тут працював відомий місцевий лікар- рентгенолог Леон Гіммель. Ще одна назва вілли походить від імені прекрасної Б’янки, недосяжної красуні, про яку згадує Бруно Шульц у своєму оповіданні «Весна». Зараз у віллі знаходиться один із відділів музею «Дрогобиччина» – Палац мистецтв.
Будете в Дрогобичі, обов’язково переступіть поріг дерев’яної церкви св. Юра, яка внесена до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Вражаючий бароковий екстер’єр та унікальні розписи, якими повністю вкриті стіни храму, не залишають байдужими нікого. Недаремно церкву Св. Юра називають «поемою в дереві».
Ще одна знакова локація міста – Дрогобицька солеварня, яка є найстарішим постійно діючим промисловим підприємством в Україні. Перша згадка про сіль з Дрогобича датується 1390 роком. Дрогобицька сіль виготовляється за давньою, унікальною технологією та славиться чудовими смаковими властивостями. Традиційно її продавали на розсип, у мішках, бочках або ж у топках, які стали головним символом Дрогобича – на міському гербі зображено 9 топок солі.
Кажуть, найкращий спосіб познайомитись із містом – спробувати його на смак. У Дрогобичі, окрім дрогобицької ковбаси, можна скуштувати чимало спеціалітетів. Підказуємо заклади.
Ресторація нафтової історії «Рафінерія» вразить вас смачною крафтовою кухнею, приватною і спокійною атмосферою, вишуканим інтер’єром, запашною кавою та різноманіттям страв.
Скуштуйте зірку м’ясного меню – «Волову карманадлю» – мармурову телятину, приготовлену по секретному рецепту австрійських поварів, що подається на пюре зеленого горошку із сезонною салаткою та гострим соусом. Також зверніть увагу на популярні серед туристів страви: Фарширований бамбетель, Нафтовий магнат, П’ять по квадрансі на 11, Таємниця Готліба. Це не повний перелік смакоти, приправленої дрогобицькими історіями та легендами, що подають у «Рафінерії». Великі порції, насичений смак, неповторні страви – це все там!
«Кавун». Тут за унікальним рецептом готують каву з дрогобицькою сіллю та солений Дрогобицький торт. Блискуча карамель та дрогобицька сіль роблять цей десерт по-особливому смачним та вишуканим. Тут можна скуштувати ізраїльську шакшуку, смачні салати, пасти, 12 видів бургерів, крафтове пиво. Також є сніданкове меню, великий вибір коктейлів та десертів.
Адреса закладу: м. Дрогобич, вул. Жупна, 2.
«Your Burger». Заклад з крафтовими бургерами, який народився у Стебнику на початку 2018 року. Через рік крафтові бургери з’явились у Дрогобичі. У кожному новому місті, де відкривається Бургерна, створюють унікальний бургер. У Дрогобичі – це Бургер Дро, у Стебнику – Бургер Калійний. Фішкою Дро є те, що ви можете зробити його таким великим як забажаєте, додаючи «поверхи» із соковитої котлети, сиру Чеддер та карамелізованого бекону. Особливість Калійного бургера в тому, що до нього додають сіль зі Стебницької шахти.
Адреса закладу: м. Дрогобич, вул. Війтівська Гора, 64а.
Локаль на Панській. Ресторація, де ви зможете насолодитись смачною локальною кухнею та крафтовими наливками. Рекомендуємо замовити каву святого Дрого. Родзинкою цього закладу є автентичний інтер’єр. Тут вам і листівки довоєнних часів, і старі мапи Дрогобиччини, і перші кавомолки та кавоварки, репродукції картин Бруно Шульца та відреставровані сецесійні альфрейні розписи, яким понад 100 років.
Адреса закладу: м. Дрогобич, вул. Шевченка, 15.