У Львові відкрили виставку «Історії з окупованого Криму»

«Історії З Окупованого Криму» (6)
Експозиція налічує 22 фотографії українських репортерів.
Вчора, 10 квітня, представники департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА взяли участь у відкритті фотовиставки «Історії з окупованого Криму». Відкриття відбулося у приміщенні ТРК Viktoria Gardens (1-й поверх).
22 фотографії українських репортерів Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова та Альони Савчук – це унікальна хроніка життя незаконно анексованого Росією півострова та документальне свідоцтво репресій по відношенню до українських громадян, зокрема до представників кримськотатарського народу.
Масштабні переслідування почалися від першого дня окупації російськими військами АР Крим. 3 політичних мотивів було заарештовано понад 150 осіб, – більшість із них кримські татари, – викрадено. 43 українські активісти, з них 11 осіб вважаються зниклими безвісти, а один чоловік залишається під вартою. Крім того, окупаційна російська влада тримає за гратами 15 журналістів за політично мотивованими обвинуваченнями.
«Більшість із них – це кримськотатарські громадянські журналісти, які співпрацювали із ініціативою «Кримська солідарність», що об'єднує родини політичних в'язнів, адвокатів, активістів. Це Сейран Салиев, Марлен Асанов, Тимур Ібрагімов, Сервер Мустафаев, Осман Аріфмеметов, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Рустем Шейхалієв. А за минулий рік окупаційна влада ув'язнила ще трьох громадянських журналістів: Ірину Данилович, Вілена Темер'янова і Ернеса Аметова. Тому можна сказати, що кожен десятий кримський політв'язень ув'язнений через журналістську діяльність», – розповіла під час відкриття виставки голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.
Упродовж 2016-2018 років одна з авторок фотовиставки «Історії з окупованого Криму» Альона Савчук висвітлювала судові процеси над українськими політв'язнями в окупованому Криму, поки не отримала заборону від ФСБ на в'їзд на півострів і територію Росії.
«Ці знімки – невелика частина усіх тих історій з окупації, які нам пощастило побачити, почути й передати в ефір. Про людей, які залишилися вдома, попри залякування та погрози, арешти й суди, катування і приниження гідності з боку проросійських силовиків. Це історії про зруйновані долі сотень сімей, вигаданий тероризм, переслідування за національність, віру і позицію. Але також вони про любов до своєї землі та свого народу, солідарність і взаємопідтримку, віру в перемогу правди й добра», – зазначила вона.
Презентовані світлини були зроблені з 2014 до 2019 року, доки автори ще могли їздити до Криму.
Львів став шостим містом, де була презентована фотовиставка «Історії з окупованого Криму». Раніше вона відбулася у Хмельницькому, Кропивницькому, Чернівцях, Дніпрі та Луцьку. У Львові виставка буде відкрита до 20 квітня. Крім того, цю виставку презентують 12 квітня у Празі, Чехія.
Фотовиставка створена Центром прав людини ZMINA у співпраці із Представництвом Президента України в АР Крим.