«Українці – праведники світу»: у Дрогобицькій синагозі відкрили виставку про людей, що рятували євреїв у Голокост
У неділю, 5 березня, в Хоральній синагозі міста Дрогобича відкрилася виставка «Українці – праведники світу», присвячена тим, хто в роки Голокосту, ризикуючи своїм життям рятував євреїв.
Про це розповіли у Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі».
Підготували та провели виставку благодійний фонд «Коло», Народний музей України та Дрогобицька іудейська громада. Також участь у підготовці матеріалів взяв і Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі», зокрема наукова співробітниця музею Марія Шутко. Вона описала одну із сторінок життя родини Івана Франка – про Розалію Кімакович, дружину Миколи Франка, небожа великого українського письменника і громадського діяча Івана Франка.
З історії…… «Микола був першим головою сільради в Нагуєвичах, депутатом народних зборів 1939 року, а згодом депутатом Дрогобицької обласної ради. Незадовго до наступу німецьких військ Миколу хотіли евакуювати, але він відмовився покидати рідне село. Влітку 1941 року його затримали і розстріляли.
Розалія Франко залишилась з малими дітьми сама. Їй довелось нелегко. Мусила пішки носити молоко до Дрогобича, щоб заробити на шматок хліба. Одного разу в Дрогобичі під час чергової поїздки на ринкову площу до неї звернулися євреї, яким вона носила молоко на продаж. Вони боялися загинути в гетто або концтаборі й просили переховувати їхню родину. Жінка погодилася. Розалія переховувала їх у своїй пивниці. Це були батько і син.
За деякий час сховок було викрито, а Розалію арештовано і вбито! Ключовим моментом для визнання Розалію Франко рятівницею євреїв є спогади тих представників єврейської спільноти, хто вижив завдяки її героїчному вчинку. Так, до нашого часу збереглися спогади Генрика Гоффмана, які були опубліковані в 1999 році в Любліні під назвою «З Дрогобича до Обіцяної землі»…..
Праведник народів світу – це почесне звання, яке надають від імені Ізраїлю представникам різних національностей та віросповідань. Сам вислів «Праведник народів світу» є рабиністичним. Його використовують щодо неєвреїв, які, з ризиком для власного життя, простягли руку допомоги євреям у важкі часи. На сьогодні Праведниками народів світу є громадяни 44-х країн. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю Праведників народів світу (після Польщі, Голландії та Франції). Наразі наявні дані про 2 690 таких героїв, які ризикували своїм життям та життям своїх близьких і рятували євреїв від нацистських вбивць.
На відкритті виставки виступили співорганізатор виставки, український журналіст Леонід Гольберг, представник Благодійного фонду «Коло» Олександр Юрков, Михайло Снятинський (батько якого – Тарас Снятинський врятував у роки війни єврейську родину) та о. Ігор Цмоканич.
Виставка відкрита на постійній основі. Вхід безкоштовний.