Львівщина – це та тилова область, яка прийняла чи не найбільше внутрішньо переміщених осіб – Іван Собко

Іван Собко (2)
Сьогодні, 7 лютого, на Львівщині відбувається регіональний форум «Інтеграція переселенців на Львівщині: проблеми, рішення та роль Ради ВПО».
Захід зібрав внутрішньо переміщених осіб, представників влади, бізнесу, громадських спільнот, міжнародних організацій, діяльність яких включає, зокрема, підтримку внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни в Україні.
Мета форуму – виробити спільне бачення шляхів ефективної адаптації та інтеграції ВПО, почути про їхні потреби, з’ясувати, як підвищити рівень співпраці влади й громади у цій галузі й поділитися позитивним досвідом розробки проєктів для допомоги переселенцям.
Захід дозволить зібрати в єдиний кейс досвід Львівщини щодо підтримки ВПО за перший рік війни, розвинути та масштабувати його – наголосив під час форуму заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
«Львівщина – це та тилова область, яка прийняла чи не найбільше внутрішньо переміщених осіб.Офіційно в нашій області зареєстровано понад 245 тисяч внутрішньо переміщених осіб, фактично проживають – більш як 500 тисяч. Обласна військова адміністрація спільно з громадами поставили собі за завдання, щоб люди, які постраждали від війни, почувалися тут як вдома. На початку повномасштабної війни ми залучили максимально всю бюджетну сферу, щоб прийняти людей. За 2022 рік створили понад 2500 комфортних місць для довготривалого проживання, облаштували більше ніж 400 додаткових місць у закладах соцзахисту. Все це завдяки підтримці державного бюджету і наших міжнародних партнерів. Львівщина гідно завершила перший рік війни», – зазначив Іван Собко.
Він також додав, що обласний і місцевий бюджет можуть дофінансовувати як державні, так і неурядові програми, що дозволить надалі підтримувати ВПО.
«Ми продовжуємо створювати у Львівській області додаткові та резервні місця для внутрішньо переміщених осіб. Для цього триває реконструкція та ремонт об’єктів, вартість яких становить від 1 до 4 млн грн, а рівень готовності – від 70%», – розповів Іван Собко.
Під час виступів спікерів та панельних дискусій учасники/ці форуму:
- обговорять можливості працевлаштування ВПО;
- розглянуть інструменти адаптації ВПО у нових громадах;
- представлять переваги та роль Рад ВПО як потужного інструменту на шляху інтеграції ВПО;
- презентують чинні гуманітарні ініціативи для ВПО та запланують можливі партнерства.
Серед учасників форуму – директор департаменту економічної політики ЛОВА Степан Куйбіда, т.в.о. директора департаменту соціального захисту населення ЛОВА Роман Андрес, директор обласного центру соціальних служб Ярослав Бордіян. А також представники громадських організацій – ГО «Право на захист», Міжнародного фонду охорони здоров'я та навколишнього середовища «Регіон Карпат» NEEKA, ГО «Жіночі Перспективи, експерти проєктів Ради Європи та USAID та ін.
Захід відбувається в межах програми «Єднання заради дії», що реалізується IREX в Україні разом з Благодійною організацією «Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США.