Департамент з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА представив підсумки роботи за 2022 рік

Підсумки роботи департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА
У 2022 році, незважаючи на повномасштабне російське вторгнення, заклади культури Львівщини, окрім своїх основних завдань, взяли на себе ще й інші: приймали в себе внутрішньо переміщених осіб, облаштовували укриття, започаткували безліч благочинних ініціатив, активно долучилися і продовжуть збір коштів на потреби ЗСУ.
На території Львівської області діє 2849 закладів культури. Це театральні і концертні установи, музеї, народні доми та бібліотеки, мистецькі навчальні заклади, палац мистецтв, цирк та навчально-методичний центр культури і мистецтв Львівщини. 24 установ із цього числа безпосередньо підпорядковуються департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА. Це 6 музеїв, 2 заповідники, 2 театри, Львівський палац мистецтв, 3 обласні бібліотеки, 4 концертні установи, 5 мистецьких навчальних закладів та Навчально-методичний центр культури і мистецтв Львівщини.
«Розвиток галузі культури залишається одним з пріоритетних і фінансуватися буде відповідно. Адже українська культура – це те, за що зараз воюють наші воїни. Світ захоплюється Україною та всім українським. Це означає, що ми не можемо поставити нашу культуру на паузу, а навпаки – ставимо собі за мету розвивати і відкривати її для світу», – зазначив профільний заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
«У 2022 році, незважаючи на повномасштабне російське вторгнення, заклади культури Львівщини, окрім своїх основних завдань, взяли на себе ще й інші: приймали в себе внутрішньо переміщених осіб, облаштовували укриття, започаткували безліч благочинних ініціатив, активно долучилися і продовжуть збір коштів на потреби ЗСУ. Нам є чим пишатися, що берегти і над чим і надалі активно працювати», – розповідає директорка департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА Ірина Гаврилюк.
У департаменті з питань культури, національностей та релігій розповіли, що попри всі обставини, 2022 рік для галузі культури області виявився результативним. В рамках комплексної програми розвитку культури Львівщини на 2022 рік, яку виконано на 95,4% на суму 8,14 млн грн проведено 55 заходів. Вдалося відреставрувати музейні експонати на 372,0 тис. грн, придбати сучасне технічне обладнання для музеїв на 726,9 тис. грн, відремонтувати 2188,6 м2 укриття у приміщеннях вищих мистецьких навчальних закладів на 4,46 млн грн. Також в 3 установах проведено ремонт опалювальної системи на суму 5081,371 тис. грн, і ще в трьох встановлено системи вентиляції та кондиціювання на суму 1060,674 тис. грн.
Протягом 2022 року заклади культури обласного підпорядкування прийняли близько 650 тис. відвідувачів та провели понад 4 тис. заходів, з яких 500 – для ВПО.
Попри війну в Україні, обласні музеї Львівщини реалізували у 2022 році понад 200 нових виставкових проєктів, а обласні театри представили 11 прем’єрних вистав.
Гідно представили галузь культури Львівщини і за кордоном. Обласні заклади культури провели понад 150 заходів у 14 країнах світу: Німеччині, Польщі, Туреччині, Австрії, Чехії, Литві, Латвії, Греції, Словаччині та Нідерландах, Хорватії, Сербії, Люксембурзі, США.
До п’яти закладів фахової передвищої освіти Львівської області в галузі культури цьогоріч вступили 372 студенти, а загалом навчається 1 502.
Також на Львівщині діє 85 мистецьких шкіл, у яких навчаються 23 117 учнів. Зазначимо, що у перші місяці війни у мистецьких школах Львівщини навчалося 489 дітей з числа ВПО.
В межах співпраці з Міжнародною благодійною організацією «Благодійний фонд «СОС Дитячі Містечка Україна» вдалося закупити музичні інструменти для дітей з числа ВПО, які навчаються в музичних школах, школах мистецтв та музичних фахових коледжах на Львівщині.
Також у межах співпраці з МБО «БФ «СОС Дитячі містечка Україна» вдалося реалізувати масштабний проєкт – у закладах культури Львівщини обладнали 4 інтерактивні кімнати: у Пустомитах, Яворові, Дрогобичі, Старому Самборі.
Загальний кошторис проєкту – 1 350 000 грн.
У 2022 році вже всьоме було проведено Обласну дитячу мистецьку премію «Талановита Львівщина», лауреатами якої стали 4 колективи та 10 учнів мистецьких шкіл області. Також премією «Талановита Львівщина» відзначено 10 викладачів мистецьких шкіл Львівщини у номінації «Викладач Року». Зазначимо, що Обласну дитячу мистецьку премію «Талановита Львівщина» реалізовано в рамках Комплексної програми розвитку культури Львівщини з фінансовим ресурсом 300 тис. грн.
Також у 2022 році збільшили фінансовий ресурс на проведення щорічної Обласної премії в галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури. Лауреатами стали 18 культурних діячів у 16 номінаціях. Розмір грошової премії на кожну номінацію становив 50 тис. грн.
Цьогоріч у галузі культури Львівщини сталася ще одна визначна подія – вперше до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини увійшов мистецький досвід галицьких умільців, а саме: мистецтво виготовлення Яворівської дерев’яної забавки, традиція приготування Яворівського пирога, створення об’ємної сферичної різдвяної звізди села Мацьковичі та Надсянська говірка на Мостищині. Задля промоції цих елементів департамент з питань культури, національностей та релігій організовував протягом року мистецькі заходи, де для широкого загалу представили ці приваби Львівщини.
Також у департаменті культури,національностей та релігій розповіли про роботу відділу релігій та національностей. Цьогоріч відновила діяльність Рада Церков Львівщини, яка стала важливим майданчиком для налагодження міжконфесійного діалогу.
Провели VІІ щорічний Форум національних товариств Львівщини «Разом у незалежній Україні».
Відділ релігій та національностей департаменту зареєстрував 132 зміни до статутів релігійних громад, надав 177 погоджень проповідницької та іншої релігійно-канонічної діяльності іноземним громадянам та вніс 354 відомості у Єдиний Державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
І заключне: у 2022 році 12 релігійних громад перейшли з Української Православної Церкви (московського патріархату) до Української Православної Церкви (Православної Церкви України).
А спільними зусиллями колективи 24-ти обласних установ культури зібрали понад 6 млн грн на підтримку Збройних Сил України: закупили автомобілі, дрони, прилади нічного бачення, форму, ліки, продукти харчування та інші вкрай необхідні речі для наших захисників і захисниць.