Проєкт «Зір школяра» на Львівщині: у 31% обстежених учнів виявили порушення зору
У вересні на Львівщині стартував проєкт «Зір школяра», у межах якого медики обстежують умови навчання учнів та зір школярів п’яти навчальних закладів.
Про результати першого етапу проєкту розповіли його співорганізатори – директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска та гендиректорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ (Центр), експертка департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталія Іванченко.
Лікарі-гігієністи Центру провели заміри рівня освітленості у навчальних кабінетах, відповідно до яких надали рекомендації, яким чином учні мають поводитися з комп’ютерною технікою і гаджетами. А найголовніше – розсадили школярів правильно, відповідно до їхнього зросту, захворювань, якщо такі є, і зору. Фахівці Центру провели 132 інструментальні заміри природного освітлення у класах, відхилення від норми виявили у трьох.
Лікарі-офтальмологи Львівської обласної дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ» перевіряли зір учнів 2, 3, 7, та 10 класів. На першому етапі проєкту обстежили 553 учнів, з них у 172 лікарі-офтальмологи виявили зниження гостроти зору, тобто, у 31% з обстежених. Як зазначає Наталія Іванченко, більшість батьків вперше дізналися про проблеми їхніх дітей із зором. Експертка наголошує, що увага до зору школяра має бути більше предметною, адже така статистика сигналізує, що необхідно випрацьовувати механізм заходів, які дозволять зберегти зір учнів.
За результатами першого етапу проєкту медики розробили для дітей рекомендації щодо збереження зору під час навчання – як правильно користуватися ґаджетами, які продукти потрібно вживати та які вправи виконувати для покращення зору.
Дітям, у яких виявили патології зору, розробили окремі рекомендації щодо корекції зору, аби його нормалізувати. Ці рекомендації підійдуть і для дорослих.
«Метою проєкту є, щоб зір школяра у вересні дорівнював зору школяра у червні. Тобто, під час навчального процесу у наших дітей не повинен знижуватися зір. Під час навчання діти читають книжки, використовують електронні пристрої з метою здобути знання. Все це потрібно робити правильно, щоб під час навантаження на око не відбувалося зниження зору.
Першопричиною погіршення зору у дітей є неправильне поводження з електронними пристроями, зокрема, з телефонами, планшетами, комп’ютерами. Тому одна з цілей нашого проєкту – надати рекомендації, як це робити правильно.
Серед інших причин зниження зору у дітей – неправильна освітленість в класі, як природна, так і штучна. Фахівці нашого Центру робили заміри освітленості у класах і також надали рекомендації, як це усунути.
Окрім того, дітей потрібно правильно розсаджувати за партами, відштовхуючись, першочергово від зросту, а також від зору дитини, який є на старті навчального року. Також необхідно, наприклад, кожної чверті, змінювати ряд, у якому сидить учень відносно вікна, через яке поступає природне світло», - розповідає Наталія Іванченко.
Олег Паска додав, що усім школам області надішлють розроблені під час проєкту рекомендації для застосування під час навчального процесу.
«Результати першого етапу проєкту невтішні. 31% обстежених учнів втрачають зір, тому необхідно вживати кардинальних заходів, щоб це виправити. Потрібні такі моніторинги у всіх 1115 школах області. Велика проблема у тому, що ні батьки, ні діти не враховують те, як потрібно користуватися ґаджетами. Тому ми закликаємо батьків звертати на це увагу, адже ця проблема має і виховний аспект», - зазначив Олег Паска.
Проєкт триватиме до кінця навчального року (травень 2023 року).
Школи-учасниці проєкту:
- Львівська загальноосвітня санаторна школа І – ІІІ ступенів ім. Б.-І. Антонича;
- Давидівський ліцей ім. Т. Г. Шевченка Давидівської сільської ради Львівського району;
- Заклад ЗСО І – ІІІ ступенів села Ямпіль Мурованської територіальної громади Львівського району;
- Городоцький опорний заклад ЗСО №5 І – ІІІ ступенів Городоцької міської ради Львівського району;
- Вороцівський заклад ЗСО І – ІІІ ступенів Івано-Франківської селищної ради Яворівського району.
Ініціював проєкт Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ. Центр реалізовує проєкт спільно з департаментом освіти і науки ЛОВА та департаментом охорони здоров’я ЛОВА.