Львівська ОВА представила звіт про виконання показників обласного бюджету за дев’ять місяців цього року

Олег Демків
У Львівській ОВА не бачать серйозних пересторог щодо збалансування видатків зарплатного характеру та інших найнеобхідніших першочергових видатків.
Відповідно до Бюджетного кодексу, Львівська ОВА представила на розгляд сесії Львівської облради звіт про виконання показників обласного бюджету за дев’ять місяців цього року.
Як зазначив під час сесії директор департаменту фінансів Львівської ОВА Олег Демків, надходження до загального фонду обласного бюджету становили 3 млрд 424 млн грн – це на 1,1 млрд грн (або на 6,2%) більше ніж за аналогічний період минулого року.
«Понад 80% від усіх надходжень сягнули надходження податку на доходи фізичних осіб (2,7 млрд грн).
Податок на прибуток підприємств також має позитивну динаміку у надходженнях порівняно з минулим роком на 38% (надходження 451,2 млн грн), а плата за використання природних ресурсів, це в основному рентна плата за газ, 82% (надходження 128,3 млн грн).
Інші податки менш значні за своєю питомою вагою у загальному фонді і, зокрема, по платі за надання адмінпослуг і платі за оренду, є певна гірша динаміка, але це суттєвого впливу на загальний показник виконання обласного бюджету по загальному фонду не справляє», – пояснив Олег Демків.
Надходження податків і платежів до державного бюджету за останні чотири місяці суттєво покращилося завдяки відміні пільг, які діяли від початку війни по митних і податкових платежах. У результаті покращились надходження до державного бюджету і від Львівщини спрямуали у держбюджет більше ніж 54 млрд грн. Це приріст 43% до аналогічного періоду минулого року. Найбільший приріст (+70%) мають податкові надходження, їх обсяг сягнув 25 млрд грн. Митні надходження становлять 29 млрд грн з приростом 25% до аналогічного періоду минулого року.
Водночас, офіційних трансфертів до обласного бюджету з державного бюджету впродовж дев’яти місяців цього року надійшло в сумі 1,08 млрд грн, або 43,9% до річного плану.
Дані по місцевих бюджетах територіальних громад:
За дев’ять місяців вже п’ять громад виконали і перевиконали планові надходження за рік – Великомостівська, Солонківська, Меденицька, Яворівська та Новояворівська.
По більшості місцевих бюджетів у департаменті фінансів Львівської ОВА прогнозують виконання планових показників дохідної частини своїх місцевих бюджетів.
Суттєве невиконання очікується у Заболотцівській громаді, де за дев’ять місяців виконали лише 50% річного плану. Буська, Підкамінська, Лопатинська, Моршинська, Перемишлянська, Глинянська, Красненська територіальні громади на межі невиконання.
Проте, як зазначає Олег Демків, навіть з урахуванням такої ситуації, а також того, що дефіцит по заробітній платі по місцевих бюджетах складає 30 млн грн, заробітні плати працівникам бюджетної сфери виплатять вчасно і в повному обсязі. Водночас, дефіциту заробітної плати в обласному бюджеті немає.
«Ми з перспективою дивимося, що навіть якщо не будуть виконані плани надходжень по цих громадах, за рахунок внутрішнього перерозподілу фінансового ресурсу і враховуючи не надто великий дефіцит по заробітній платі порівняно з попередніми роками, ми здатні забезпечити фінансування своєчасної виплати зарплат. Заборгованості по виплаті заробітних плат станом на сьогодні немає.
Зараз вивчаємо можливість перекривати дефіцит за рахунок резервів відповідних громад. Там, де резерву недостатньо, планується перерозподіл субвенційних коштів соціального характеру», – наголосив Олег Демків.
Загалом завдяки Збройним Силам України і цього року, і наступного, враховуючи ситуацію в державі, на Львівщині оптимальні бюджетні показники. Як додав профільний заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко, при підготовці проєкту обласного бюджету на 2023 рік та аналізуючи місцеві бюджети, у Львівській ОВА не бачать серйозних пересторог щодо збалансування видатків зарплатного характеру та інших найнеобхідніших першочергових видатків.
«Особливо важливо ефективно використовувати бюджетні кошти у наступному бюджетному періоді. Бюджетні видатки мають створювати додану вартість, забезпечувати майбутнє зростання ключових податків (ПДФО, зокрема) та передбачати економію бюджетних коштів чи шляхом енергозбереження, чи оптимізації мережі закладів тощо.
Департамент фінансів вже подав проєкт наказу про затвердження показників обласного бюджету на 2023 рік начальнику обласної військової адміністрації», – зазначив Іван Собко.
Додамо, що найбільший фінансовий ресурс з обласного бюджету за дев’ять місяців з обласного бюджету скерували на галузі:
- - освіти – 1 452,4 млн грн;
- - охорони здоров’я – 432,1 млн грн;
- - соціального захисту – 303 млн грн;
- - дорожнього господарства – 209,9 млн грн;
- - культури і мистецтва – 206,5 млн грн;
- - фізичної культури і спорту – 88,9 млн грн;
- - будівництва і регіонального розвитку – 4 млн грн.