Понад 12 тисяч людей на Львівщині живуть з хронічним обструктивним захворюванням легень
17 листопада – Всесвітній день боротьби з хронічними обструктивними захворюваннями легень.
Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЛЗ) є загальною назвою групи хвороб, для яких характерні стійкі респіраторні симптоми та обмеження прохідності дихальних шляхів через патологічні зміни у них та/чи ураження альвеол, що зазвичай спричинені значним негативним впливом шкідливих частинок або газів.
Захворювання істотно обмежує нормальне життя пацієнта через кашель, постійну задишку, що прогресує, та виділення мокротиння.
Зазвичай ХОЗЛ викликане значним впливом шкідливих часток або газів. Серед факторів ризику - куріння тютюну, промисловий пил та хімікати, забруднення атмосферного повітря, кухонний дим та дим від згоряння палива. Головна причина розвитку ХОЗЛ — тютюновий дим (у результаті куріння тютюну або вдихання вторинного тютюнового диму). Найбільш уразливими для цієї хвороби у всьому світі є завзяті курці. У таких пацієнтів хвороба прогресує удев’ятеро швидше, ніж у тих, хто не курить.
За 9 місяців 2022 року на Львівщині зареєстрували 12 059 випадків хронічних обструктивних захворювань легень, з них 9 329 – захворювання на бронхіальну астму.
Якщо ви у себе спостерігаєте: задишку, патологічне мокротиння, хронічний кашель, звертайтеся за допомогою до медиків. Зокрема, у Центрі легеневого здоров'я у Львові працює команда лікарів-пульмонологів, які знають, як попередити цю недугу та покращити якість життя людини з ХОЗЛ.
«Від народження до дорослого життя підтримання здоров’я легень є невід’ємною частиною майбутнього здоров’я та благополуччя. Варто зосередитись на факторах, що сприяють розвитку ХОЗЛ, і на тому, що ми можемо зробити для підтримки здоров’я легень протягом усього життя», - зазначила Надія Рудницька, позаштатна спеціалістка департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА з пульмонології, завідувачка пульмунологічного відділення Центру легеневого здоров’я.
ХОЗЛ - одне з найпоширеніших захворювань у світі та четверта провідна причина смертності, яка за прогнозами ВООЗ до 2030 року має всі шанси піднятися на 3 сходинку.
Всесвітній день боротьби з ХОЗЛ організувала Глобальна ініціатива з хронічних обструктивних захворювань легень у співпраці з медичними працівниками та групами пацієнтів у всьому світі. Його мета — підвищити обізнаність, поділитися знаннями та обговорити шляхи зменшення тягаря захворювання.
Вперше цей день відзначили у 2002 році. Щороку більш, ніж у 50 країнах проводять заходи, що робить цей день одним із найважливіших у світі, аби нагадати про проблеми пов’язані з органами дихання.
Темою Всесвітнього дня боротьби з ХОЗЛ у 2022 році є «Ваші легені на все життя», щоб підкреслити важливість збереження здоров’я легень упродовж усього життя.