Історія успіху: як Львівщина з обласного бюджету підтримала розвиток тваринництва
Прикладом вмілого ведення виробництва в умовах повномасштабної війни є голова фермерського господарства «Еліт Мілк»» Львівського району Гліб Ложкін.
Тваринництво є стратегічно важливою галуззю у загальній структурі сільськогосподарського виробництва Львівщини. Його частка складає близько 25% у валовому виробництві. Однак галузь завжди вимагала пріоритетних рішень, зокрема у підгалузі скотарства.
«Виклики галузі в умовах воєнного стану вимагають від сільгоспвиробників Львівщини долати труднощі завдяки вмілому і правильному прийняттю рішень, впевнено розвивати галузь і нарощувати потужності виробництва для того, щоб не тільки забезпечувати продовольчу безпеку області, але і хоча б частково компенсувати втрати виробництва під час воєнних дій на Півдні та Сході нашої держави», - зазначила директорка департаменту АПК Львівської ОВА Тетяна Гетьман.
Одним з виробництв, яке продовжує активно працювати в умовах сьогодення є фермерське господарство «Еліт Мілк»» Львівського району. Тваринництвом господарство займається з 2014 року, зокрема молочним скотарством. Впродовж 7 років кількість поголів’я збільшилось у 4 рази.
Зараз у фермерському господарстві утримується 148 корів, а продуктивність за останні три роки зросла вдвічі. У 2021 році складала 5960 кг на корову в рік. В обробітку фермерського господарства понад 100 га сільськогосподарських угідь, на яких вирощуються кормові культури для годівлі великої рогатої худоби.
«Фінансовою підтримкою з бюджетів усіх рівнів у вигляді дотацій за утримання корів користуюсь вже три роки поспіль. В рамках Комплексної програми дотація на корови виплачувалась у 2022 році вперше, завдяки якій отримав максимальну суму дотації - 125,0 тисяч гривень. Для покращення продуктивності стада окрім дотацій на корови, з державного бюджету впродовж двох попередніх років отримував відшкодування за придбаний генетичний матеріал високопродуктивних бугаїв-плідників для осіменіння маточного поголів’я корів», - зазначив голова фермерського господарства «Еліт Мілк»» Гліб Ложкін.
Зі слів фермера, у планах на 2023 рік ввести в експлуатацію доїльний зал на 16 головомісць одночасного доїння корів вартістю 5 млн. грн. Отримані в поточному році дотаційні кошти обласного бюджету використані, як частка до суми придбання вищезазначеного доїльного обладнання.
«Що стосується розширення потужностей виробництва, то у 2020-2021 роках господарським способом провели реконструкцію тваринницького приміщення для відгодівлі молодняка на 60 голів ВРХ. Вклали понад 2 млн грн. власних інвестицій. Тож є можливість збільшити у наступному році поголів’я ВРХ на 20%, в тому числі корів на 5%. Одночасно дбаємо про підвищення продуктивності корів на 16%, в межах 1000 кг молока на кожну фуражну корову», - додав п. Гліб.
Нагадаємо, що в межах «Комплексної програми підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області» у поточному році фінансова підтримка у вигляді дотації за утримання корів усіх напрямів продуктивності надавалась в розмірі 2,5 тис. грн. на одну голову з метою стабілізації спаду поголів’я ВРХ та розвитку галузі скотарства у суб’єктів мікро- та малого аграрного бізнесу.
Фінансову підтримку в сумі 7,5 млн. грн отримали 109 суб’єктів господарювання у вигляді дотації за утримання 3000 корів усіх напрямів продуктивності. З числа отримувачів 77 юридичних осіб різних форм господарювання та 32 фізичних осіб-підприємців, які зареєстровані сімейними фермерськими господарствами.