До 80-річчя створення УПА у Львівському історичному музеї відкрили виставковий проєкт, присвячений історії українських повстанців

Виставка до 80-річчя УПА у Львівському історичному музеї
Складовими проєкту є стаціонарна виставка «Армія народу у боротьбі за незалежність» та пересувна (банерна) виставка «Армія нескорених».
В основі виставок – оригінальні музейні пам’ятки.
Українська Повстанська Армія – військово-політична формація українського визвольного руху, стратегічною метою якої було відновлення української державності. Заснована на зламі 1942–1943 років, вона діяла до середини 1950-х. Порівняно з іншими підпільними рухами окупованої нацистами Європи, УПА була унікальною, оскільки не мала іноземної допомоги, а опиралась на активну підтримку населення. Сповідуючи ідею боротьби за вільну суверенну державу, УПА перебувала у стані війни на два фронти – проти гітлерівського та сталінського режимів. Через лави УПА пройшло понад 250 тисяч осіб. За участь у повстанському русі чи його підтримку каральні органи СРСР репресували понад пів мільйона осіб.
Стаціонарну виставку можна оглянути на третьому поверсі музею, серед експонатів – особисті речі командирів та членів УПА, зокрема Василя Кука, братів Дужих, інформаційні видання та військова форма повстанців, вишиті сорочки, прапори. Організаторам виставки вдалося віднайти та представити синьо-жовтий прапор, який належав Степанові Бандері і був у його житлі у Мюнхені до самої смерті головнокомандувача ОУН-Б у 1959 році.
Банерна виставка з фото та інформацією про членів ОУН-УПА розташована у фойє музею, її планують представити і в інших областях України.
«Історія циклічна. Сьогодні, як і 80 років тому, Україна бореться з російським загарбником. Але сьогодні українських військових, Українську Державу підтримує весь світ! Ми вкотре даємо відсіч ворогу! Історія Української Повстанської Армії і пам’ять про неї – наше натхнення для подальшої боротьби, наш урок історії про те, як наші предки не визнавали росіян за братів, боролися з ними і в час Другої світової війни чинили опір та воювали за українську незалежність», – наголосив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
Експонати виставки – це речі, які раніше зберігали в архівах КДБ СРСР (тепер – архів СБУ), зокрема, годинник, стрій УПА, ніж, які були при Василеві Кукові під час арешту радянською владою. Також на виставці представлені фото та речі з приватних колекцій родин повстанців, та експонати, які вдалося повернути з-за кордону, де вони також перебували на зберіганні, подаровані картини.
На окремому стенді виставки представлені світлини учасників українського повстанського руху, переважно – копії.
«Кожен хотів мати на пам’ять фото своїх друзів, побратимів, тому що кожного дня хтось міг загинути, можна було втратити зв’язок. Фотографія – це як пам’ять і водночас як небезпека, але в умовах підпілля не дозволяли фотографуватися. Коли фотографія потрапляла в руки ворога, на небезпеку наражалися не тільки люди, зображені на цій фотографії, а й їхні близькі, їхні родичі. Коли в 90-х я збирала фотографії учасників визвольної боротьби, багато хто боявся їх віддавати, люди боялися, чи буде гарантія, що фото збережуть», – розповіла авторка проєкту, старша наукова співробітниця Львівського історичного музею Люба Коваль.
Стаціонарну виставку «Армія народу у боротьбі за незалежність» та пересувну (банерну) виставку «Армія нескорених» можна оглянути у Львівському історичному музеї щонайменше два місяці. Графік роботи музею - щодня з 10:00 до 17:30.
Проєкт створили за фінансового сприяння департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА.