Музейні фонди «Давнього Пліснеська» поповнилися на 600 експонатів у 2022 році: що знайшли археологи
Завершився сьомий польовий сезон Пліснеської археологічної експедиції. Цьогоріч працівники історико-культурного заповідника «Давній Пліснеськ» знайшли під час розкопок 612 музейних експонатів.
Серед знайдених предметів є фрагменти керамічного посуду різного часу, вироби з кісток, каменю та металів.
«На території заповідника ми дослідили 11 нерухомих об’єктів: 7 з них — це житлово-господарської забудови, ще 4 — об’єкти мілітарного призначення. Загалом вдалося виявити 302 музейні предмети. Також спільно з «Рятівною археологічною службою» ми досліджували територію Підгорецького монастиря. Тут вивчали 7 нерухомих об’єктів, серед яких господарські ями, житла XI ст. і рештки двох кам’яних фундаментних кладок. У процесі досліджень ми віднайшли ще 310 музейних експонатів», — коментує директор заповідника Володимир Шелеп.
Загальна площа археологічних досліджень становить 400 м2.
Крім досліджень, вчені проводили також й археологічні розвідки, суть яких полягає у виявленні місцезнаходжень стародавніх історичних пам'яток та їхній науковій реєстрації. Цьогоріч такі розвідки працівники заповідника провели у семи населених пунктах та на чотирьох городищах: вдалося відкрити пам’ятку археології у с. Боратин.
«Давній Пліснеськ» є у підпорядкуванні департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА. Як розповіла директорка департаменту Олена Василько, важливо не лише виявити і належно дослідити об’єкти археології, але й правильно популяризувати цю спадщину, щоб люди розуміли її цінність, пишалися нею і хотіли берегти.
«Попри повномасштабну війну цьогоріч заповідник відвідали більше двох тисяч людей, серед яких діти, внутрішні переселенці і навіть іноземці. Працівникам вдалося провести 64 екскурсії та 18 пізнавально-розвивальних заходів, також вони намагаються створювати нові екскурсійні локації, щоб ще більше зацікавити відвідувачів, а передусім дітей», — розповідає Олена Василько.
Торік реконструювали автентичне слов’янське житло Х століття, в якому продемонстрували побут давніх слов’ян. А цього року облаштували нову локацію, яка репрезентує один із промислів, яким займалися слов’яни, — бортництво, що передувало сучасному пасічництву. Локація включає 3 борті (найпростіші вулики), 2 колоди-заготовки для бортей та стебник (місце для зберігання бортей взимку), і тут вже встигли поселитися справжні бджоли.
Спеціально для дітей у Пліснеську створили «археологічну пісочницю» - можливість відчути себе археологом і позбирати «археологічні пазли» мають всі охочі, незалежно від того, чи завершився справжній польовий археологічний сезон.
Фото: Історико-культурний заповідник «Давній Пліснеськ»