Львівська митниця готова до впровадження митного безвізу на пунктах пропуску
«Митний безвіз» з Євросоюзом: актуальні питання Львівської митниці розглянули під час виїзного засідання.
Сьогодні, 29 вересня, за участі начальника Львівської ОВА Максима Козицького відбулось виїзне засідання Громадської ради при Держмитслужбі України. Його провели у Львівській ОВА.
Як зазначили під час засідання, зараз Львівська митниця виконує надзвичайно важливі функції. Це і забезпечення надходжень до Державного бюджету, і боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил. Враховуючи воєнний стан, на Львівську митницю також покладені завдання щодо стабілізації роботи пунктів пропуску та митниці загалом: питання черг в пунктах пропуску, забезпечення невідкладного пропуску гуманітарної допомоги, паливно-мастильних матеріалів, сільськогосподарської продукції. Також, триває робота над відкриттям нових пунктів пропуску.
З 1 жовтня в Україні починають діяти зміни до митного законодавства, зокрема набувають чинності Норми Конвенції про процедуру спільного транзиту. Фактично, Україна розпочинає пробний період «митного безвізу».
В основі Конвенції лежить нова комп'ютеризована транзитна система (NCTS). NCTS пов’язує митні служби в країнах-учасницях Конвенції, дозволяючи обмін митними даними. В такий спосіб необмежене коло українських підприємців отримує доступ до спрощень.
Відтак, розглянули питання готовності Львівської митниці до нововведень.
«Це – перший великий крок на митниці щодо імплементації європейського законодавства. У Європейському Союзі, щоб бізнес мав певні преференції, він має бути відкритий перед державою і відповідати певним критеріям, а у держави мають бути прозорі інструменти перевірки цих критеріїв. Коли ти отримуєш ці спрощення – ти можеш бути «сам собі митник», але бізнес має розуміти, що якщо він хоче починати грати за прозорими правилами – цим правилам треба відповідати. І навантаження на організацію цього процесу буде дуже суттєвим, проте це робити необхідно», – зазначив фахівець NCTS, член Асоціації Професійних Митних Посередників, Співголова Митного комітету Європейської Бізнес Асоціації Олександр Лазарєв.
Як розповів начальник відділу контролю Львівської митниці Ігор Калиняк, Львівська митниця готова до запровадження функціонування Конвенції. Це забезпечення спеціальними пломбами для цілей митного транзиту, зчитувачами штрихкодів у пунктах пропуску, облаштування робочих місць з відповідними модулями. Також, працівники митниці проводять додаткову роз’яснювальну роботу з бізнесом щодо цих питань.
Серед розглянутих в межах засідання питань також: терміни реалізації митних процедур (час митного оформлення, накопичення т/з у зоні митного контролю), проблема тривалої реєстрації митної декларації під час прийняття її до митного оформлення та її наслідки, час прийняття митними органами рішень з митної вартості тощо.
За підсумками зустрічі погодили створення робочої групи у складі представників Львівської обласної військової адміністрації, Львівської митниці Держмитслужби України, Асоціації Професійних Митних Посередників та громадської ради при Держмитслужбі України з метою врегулювання проблемних питань та проведення роз’яснень як і для СПД Львівщини, так і тих СПД, які релоковуються в область.
Довідково
Україна реформує митну систему, відповідно до норм ЄС. Спільний митний транзит – одне з ключових питань економічної інтеграції між Україною та ЄС. Відтак, приєднання до Європейської Конвенції про процедуру спільного транзиту (Convention on a common transit procedure – CCTP) – зобов’язання України за Економічною частиною Угоди про асоціацію з ЄС.
Нова комп'ютеризована транзитна система (NCTS) – це технологія, яка лежить в основі Конвенції про процедуру спільного транзиту. NCTS пов’язує митні служби в країнах-учасницях Конвенції (35 країн, дозволяючи обмін митними даними).
Приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту та використання системи NCTS дасть можливість Україні: запровадити обмін митною інформацією, переміщувати товари за єдиною митною декларацією між країнами-учасниками, запровадити спеціальні транзитні спрощення.
Зокрема, буде єдиний транзитний документ: від митниці відправлення до митниці призначення. Використання однієї транзитної декларації для доставки вантажів з однієї країни в іншу, згідно із процедурою спільного транзиту, зменшує вартість митних процедур та час, необхідний для їх проходження, – отже, зменшує черги на кордоні, що означає швидший потік товарів.
27 вересня Кабінет міністрів схвалив постанови, які дозволять Україні приєднатися до Конвенції, тобто – «митного безвізу». Так, схвалені рішення щодо можливості користуватися авторизаціями та спрощеннями необмеженому колу українського бізнесу.
Для схваленого переліку діятиме перехідний період з 1 жовтня 2022 року до 1 лютого 2023 року, протягом якого для бізнесу діятиме звичайний підхід щодо визначення товарів, які підпадатимуть під забезпечення сплати митних платежів.