Перша леді Польщі вшанувала на Львівщині пам’ять полеглих українських та польських воїнів
Агата Корнгаузер-Дуда відвідала цвинтар в Мостиськах та Личаківське кладовище.
Напередодні, 5 вересня, Львівщину із візитом відвідала дружина Президента Республіки Польща Агата Корнгаузер-Дуда.
В межах візиту разом із начальником Львівської ОВА Максимом Козицьким перша леді Польщі поклала квіти до могили польських солдатів на цвинтарі в Мостиськах.
Тут спочивають військовослужбовці, які 15-17 вересня 1939 року обороняли Львів від входження німецьких військ. Це були воїни польської армії, люди різних національностей, більшість – поляки, котрі на території Галичини, яка тоді входила до складу Польщі, вони першими зустріли німецьких окупантів.
Також, Агата Корнгаузер-Дуда та очільник області поклали квіти до Могили Невідомого солдата, що на Личаківському кладовищі у Львові, вшанували пам’ять воїнів Української Галицької Армії, полеглих в обороні Львова у 1918-1919 роках, а також поклали свічки до могил загиблих внаслідок повномасштабної війни новітніх Героїв України.
Довідково:
4 листопада 2015 року у м. Мостиська перепоховали 110 останків вояків Польського війська, віднайдених Товариством пошуку жертв війни «Пам'ять» на Львівщині спільно з Львівським дитячим Гуфець «Барць» Польського Гарцерства в Західних регіонах України та віцеконсулом генерального консульства республіки Польща у Львові п. Марціном Зіневичем.
Маловідомою сторінкою світової історії є участь українців у складі Польського війська, у бойових діях на початку Другої Світової війни у вересні 1939 року. Серед польських громадян, які проходили строкову військову службу в Польському війську, було багато етнічних українців, адже у міжвоєнний період землі Галичини, Холмщини, Підляшшя, Західної Волині, Західного Полісся, Посяння та Лемківщини перебували під владою Другої Речі Посполитої. Національний склад війська був неоднорідним: крім поляків та українців в складі армії перебували євреї та білоруси.
Німецька армія мала безперечну матеріальну та чисельну перевагу над польським військом, та попри те, пліч-о-пліч з польськими вояками героїчно відбивали шалений наступ нацистського агресора українці, білоруси, євреї.
Більшість з них сумлінно виконали свій військовий обов'язок, чимало загинуло та було скалічено у перші дні початку Другої Світової війни.
У 2012 році ГО Товариство пошуку жертв війни «Пам'ять», спільно з Генеральним Консульством Республіки Польща у Львові розпочали заходи з вшанування пам’яті вояків Польського війська (поляків, українців, білорусів, євреїв, представників інших національностей), які загинули на початку Другої Світової війни у вересні 1939 року на Львівщині.
Під час пошукових, пошукових–земляних та ексгумацій робіт у Самбірському, Старосамбірському, Мостиському, Яворівському районах виявили 19 санітарних поховальних ям.
З них вилучили людські рештки у кількості 85 осіб. Військові ідентифікатори були лише у 22 осіб.
Серед прочитаних прізвищ один українець (Тимчишин М. з м. Бучач або околиць).