«Це код нації»: львів’яни та гості міста можуть побачити унікальну виставку картин Марії Примаченко
89 картин української художниці Марії Примаченко презентували сьогодні під час виставки у Національному музеї ім. А. Шептицького у Львові.
Колекцію упродовж тридцяти років збирав київський мистецтвознавець, академік Едуард Димшиц. Більшість робіт він придбав у родини художниці, у її батьківській оселі в селі Болотня.
«У 90-х роках я поїхав до Болотні, і з цього часу усі гроші, які я заробляв, витрачав на картини неймовірно талановитої Марії Примаченко. Творчість Примаченко – це певний творчий код нації, це яскраве мистецтво, яке живиться цією землею, це сила, яка зараз нам так потрібна. Вдячний усім працівникам музею, бо, на мій погляд, виставку організували перфектно і доклали багато зусиль, створюючи експозицію. Мета цієї виставки – принести людям радість, яка своєю чергою має дати силу. Сила нам потрібна, щоб бити ворога і перемагати», – розповів Едуард Димшиц.
Переважна частина експонованих композицій репрезентують пізній період творчості мисткині, останнє десятиріччя її життя. Відвідувачі матимуть змогу поринути у фантастичний світ дивовижних істот, звірів, птахів, квітів.
Участь у відкритті виставки взяв начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
«Дякую за можливість побачити таку красу в час війни. Дивлячись на ці картини, поринаєш у дитинство. Згадуєш свою маму, батьківський дім. Квіти нагадують клумбу, яку доглядала бабуся. У цих роботах пізнаєш глибинні знаки України. Тільки величезна любов до рідної землі могли надихнути художницю на такі пречудові зображення. Такою вона побачила Україну: кольоровою, квітучою, де багато любові та тепла. Того, що ми зараз захищаємо на фронті. Дякую нашим воїнам, що у мирному Львові можемо поринути у художній світ Марії Примаченко», – зазначив очільник області.
Організатори зазначають, у творчості Марії Примаченко поєдналися витоки українського живописного та поетичного фольклору. Художниця виробила свій мистецький стиль, для якого характерні: яскрава, гармонійна, збалансована колористика творів, різноманітність композиційних вирішень, багата орнаментика – рослинна та геометрична, сюжетне різнобарв’я.
Мисткиня часто вдавалася до алегорій, наділяючи звірів людськими рисами. Шанувальники таланту художниці зможуть самостійно відшукати ці паралелі. Авторка доповнювала свої роботи оригінальними текстовими підписами, які органічно пов’язані з малюнками. У межах виставкового проєкту окрему увагу буде зосереджено саме на цій частині творчості Марії Примаченко.
Нагадаємо, дві картини Марії Примаченко продали з аукціонів двічі за час російсько-української війни. Роботу художниці «Моя хата, моя правда» продали з аукціону в Венеції за 110 тис євро. Роботу «Квіти виросли коло четвертого блока» продали за 500 тис доларів, завдяки якій на потреби ЗСУ передали півмільйона доларів.
Твір для аукціону зі своєї сімейної колекції подарували Ігор Понамарчук та Дар'я Добріян. Родина Марії Примаченко підтримала аукціон і відмовилася від роялті з продажу картини на користь ЗСУ. Картину придбав українець з-за кордону за 500 000 доларів. Благодійний фонд Сергія Притули на виручені кошти придбав 125 бусів для ЗСУ.
Новий власник картини передав картину до Національного художнього музею на збереження.