Церкви Львівщини хочуть зробити ще безпечнішими. У храмах планують встановити протипожежні системи
На території області розташовані 687 пам'яток дерев'яної сакральної архітектури національного та місцевого значення. У департаменті архітектури та містобудування Львівської ОВА наголошують, є декілька рівнів захисту таких об’єктів від пожежної небезпеки.
“Це як системи оповіщення про пожежну безпеку, так і системи автоматичного пожежогасіння. Дієвою є й вогнезахисна обробка деревини, яка уповільнює процеси горіння і підбирається для кожного об’єкта індивідуально, аби пам’ятка не втратила своєї автентичності. Всі ці механізми захисту пам’яток від пожеж в сукупності є дороговартісними, але дуже ефективними”, - пояснює директорка департаменту Олена Василько.
Олена Василько зазначає, раніше на Львівщині діяла обласна програма встановлення охоронно-пожежної сигналізації у дерев’яних церквах.
“Згідно з цією програмою системами протипожежної сигналізації забезпечили більше 30 церков. Ще для 4 минулого року розробили проєктно-кошторисну документацію. Але через повномасштабну війну з росією програму призупинили. Тому зараз оснащувати церкви засобами протипожежної безпеки ми плануємо у співпраці з грантодавцями та благодійними фондами”, - розповідає директорка департаменту Олена Василько.
Нещодавно у церкві святої Параскеви П'ятниці відбувся практичний семінар з пожежної безпеки пам’яток культурної спадщини
Вогнеборці, реставратори, пам'яткоохоронці та волонтери оглянули додаткову систему протипожежного захисту церкви святої Параскеви П'ятниці, що у Львові, аби на реальному прикладі обговорити ефективність та можливі вдосконалення такого роду захисту пам'яток в умовах воєнного стану. А також взяли участь у майстер-класі з використання вогнегасників різних видів.
Церква св. Параскеви П'ятниці є пам’яткою національного значення, що розташована на території об’єкта Світової спадщини ЮНЕСКО. ЇЇ унікальний іконостас закрили спеціальною тканиною, яка витримує високу температуру до 700 градусів. Таким чином, навколо визначної мистецької та сакральної цінності створили захисний протипожежний екран. Керував процесом польський реставратор Павел Болінський.
Начальник управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Львівській області Ігор Брегін каже, що найважливіше при пожежі, яка загрожує знищенням іконостасу, є обмеження доступу повітря всередині захисного екрану, спорудженого навколо мистецького твору.
“Способів захисту є кілька. Найефективніший - демонтаж. На другому місці - захист поверхні спеціальними вогнезахисними фарбами чи лаками. Далі в переліку йде спорудження захисного екрану. І це те, що ми бачимо тут. Але екран має мати конструкцію, ця конструкція має бути зручною і повністю обмежувати доступ повітря до цінностей всередині. Основне - це обмежити доступ повітря”, - консультує Ігор Брегін.
Також вогнеборці наголошують, що храми мають бути оснащеними системами пожежного оповіщення. Адже вогнегасниками можна ліквідувати маленькі пожежі, на початковій стадії загоряння, але якщо вогнище розгоряється - без допомоги вогнеборців не обійтись.
Нагадаємо, перший семінар з пожежної безпеки пам’яток культурної спадщини департамент архітектури провів спільно з ГУ ДСНС України у Львівській області минулого тижня у музеї Митрополита Андрея Шептицького.