У музеї Митрополита Андрея Шептицького провели семінар з пожежної безпеки пам’яток культурної спадщини

20220517 111450
Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА спільно з Головним управлінням ДСНС України у Львівській області провів першу зустріч із циклу семінарів з пожежної безпеки пам’яток культурної спадщини. Відбувся захід у музеї Митрополита Андрея Шептицького.
За словами керівника управління охорони культурної спадщини Львівської обласної військової адміністрації Василя Петрика мета цього вступного семінару — скоординувати роботу фахівців та громадських організацій щодо забезпечення засобами пожежної безпеки пам'яток Львівщини.
“Першочергово, вже декілька років ми рекомендуємо, щоб керівники у своїх територіальних громадах утворювали добровільні пожежні формування: пожежні дружини і пожежні команди, — залежно від того, яким буде їхнє пожежне оснащення. Для чого ми це робимо? Для того, щоб з кожного населеного пункту вибрати осіб, які будуть більш-менш підготовлені, матимуть знання про пожежну безпеку і, у випадку виникнення непередбачуваних подій, ситуацій, пожеж, зможуть вжити першочергові заходи щодо їх ліквідації”, — розповідає представник ГУ ДСНС України у Львівській області Микола Винярський.
Серед основних рекомендацій щодо пожежної безпеки об’єктів культури:
- підтримання вже наявних систем протипожежного захисту у справному стані;
- оснащення культових споруд додатковими вогнегасниками (зберігати їх потрібно на території поблизу пам’ятки);
- обробка дерев’яних конструкцій вогнетривкими розчинами;
- демонтаж та завчасна евакуація цінних предметів та елементів пам’яток культури у спеціально влаштовані сховища (такі сховки також повинні бути захищені системами протипожежного захисту);
- у випадку, якщо евакуювати цінні предмети чи елементи пам’ятки неможливо, слід використовувати додаткові заходи безпеки: вогнетривкі покривала, тканини (ними можна закрити наприклад іконостас);
- для вітражів та іконостасів рекомендовано також влаштувати тимчасові захисні екрани з певною межею вогнестійкості, виконані з негорючих матеріалів, з обох сторін;
- цінні елементи сакральної архітектури, ікони, малярство, графіку, скульптуру можна захистити шляхом вогнезахисного обмотування вогнетривкою тканиною, скловатою, спеціальною фольгою тощо.
Також у рамках зустрічі відбулась дискусія, щодо шкоди, яку може нанести використання тієї чи іншої системи протипожежного захисту пам’ятці культури.
Професор Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Василь Ковалишин переконує, що боятися використовувати системи пожежогасіння, перевірені часом, не варто.
“Якщо вогнегасна речовина і нанесе шкоду пам’ятці, то ця шкода буде мінімальною, в порівнянні з тим, що зробить вогонь. Вогонь може безповоротно знищити пам’ятку архітектури”, — каже Василь Ковалишин.
Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА також подякував усім небайдужим та всім громадським організаціям, які з перших днів війни допомагають забезпечувати пам’ятки культури первинними засобами пожежогасіння.