Сезонна алергія: що варто знати
Алергія - імунопатологічниий процес, що проявляється гіперчутливістю імунної системи при повторному контакті з алергеном на раніше сенсибілізований цим алергеном організм.
Фактори, що сприяють розвитку алергічних реакцій: наявність спадкової схильності до алергічних захворювань, сенсибілізація в ранньому дитячому віці (в тому числі внутрішньоутробно), тютюновий дим, фактори, забруднюючі довкілля, стреси, неконтрольоване вживання великої кількості медикаментів, харчові добавки; підвищена інсоляція.
Основними ознаками алергії є: чхання, свербіж шкіри, сльозотеча, почервоніння, закладеність носа та кашель.
Алергії найчастіше викликають пилок рослин, цвітіння дерев та лугові трави. Також, бронхіальна астма, яка спричинена алергією, часто проявляє себе у вигляді задишки, відчуття стиснення в грудній клітці та кашлю. Закладеність носа зранку може бути ознакою алергічного риніту.
«Якщо у вас з’явився хоча б один із перерахованих симптомів, і він триває більше двох тижнів, це може бути свідченням алергії. Вам потрібно негайно звернутися за допомогою до свого сімейного лікаря»,- зазначають у департаменті охорони здоров’я Львівської ОВА.
Найчастіші клінічні форми алергії:
- алергічний риніт, поліноз, алергічний кон’юнктивіт;
- бронхіальна астма;
- алергодерматози: атопічний дерматит; кропив’янка;
- ангіоневротичний набряк Квінке;
- анафілактичний шок;
- иедикаментозна алергія.
Так, за минулий рік, у Львівській області зафіксували приблизно 12430 хворих на кропив’янку, алергічний риніт та інші види атопії. За перше півріччя 2022 року смертей з приводу бронхіальної астми та медикаментозної алергії не зафіксували.
«Показники якості життя пацієнтів з алергопатологією мають тенденцію до покращення, порівняно з попередніми роками, на що має безпосередній вплив рання діагностика та відповідне надання медичної допомоги таким хворим. Запорукою успішної профілактики будь-якої форми алергії є зменшення контактів з алергенами. Застосування протиалергічних препаратів лише тимчасово усуває симптоми захворювання. Нам необхідно привертати увагу громадськості до невпинного розповсюдження алергізації нашого суспільства. Це надзвичайно важливий аспект.
Актуальним питанням залишається вчасна діагностика та індивідуальний підхід до ведення кожного пацієнта з алергопатологією», - зазначила експерт департаменту охорони здоров’я з алергології та імунології Христина Ліщук-Якимович.