Львівщина стала майданчиком для стратегічного діалогу між державою та виробниками оборонної продукції

Львівщина Стала Майданчиком Для Стратегічного Діалогу Між Державою Та Виробниками Оборонної Продукції (5)
У Львові відбувся захід «Регіони Оборони. Львівська область» – стратегічна ініціатива, спрямована на поглиблення співпраці між оборонно-промисловим комплексом і державними структурами.
Подія об’єднала ключових представників профільних міністерств, місцевої влади, підприємств оборонного та подвійного призначення, а також волонтерських організацій. Захід відбувся за участі першого заступника Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Володимира Заверухи, голови правління Львівського оборонного кластера Максима Плєхова, виконавчого директора Української Ради Зброярів Ігоря Федірка та інших посадовців і експертів.
Учасники оглянули експозицію продукції регіональних виробників, взяли участь у Q&A-панелі, де обговорили критичні питання для сектору: від сертифікації продукції до податкових стимулів, кредитування та кадрового забезпечення підприємств ОПК.
«Дякую Українській Раді Зброярів, Мінстратегпрому за цю ініціативу і спільними зусиллями нам вдалось зробити ефективний майданчик для комунікації. Це не лише обмін досвідом, а й конструктивними думками, які мають зробити кожного з вас більш ефективним. А ефективність - це масштабування ваших підприємств і збільшення виробництва, яке з кожним днем наближає нашу перемогу. Нам як розпорядникам обласного бюджету надзвичайно важливо і приємно коли ми за останні півтора року профінансували більш ніж 1,5 млрд грн на сектор безпеки і оборони і що кошти платників податків Львівщини трансформувались в зброю чи miltech-технології підприємств і підприємців саме з Львівщини. Тому продовжуємо рухатись спільними зусиллями до перемоги!», — зазначив перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Андрій Годик.
Львівська область активно підтримує розвиток оборонної галузі через дві ключові програми: Комплексну програму «Безпечна Львівщина» та Програму підвищення конкурентоспроможності області.
У межах програми «Безпечна Львівщина» у 2025 році вже закупили понад 1700 дронів, близько 150 систем РЕБ, 11 одиниць спецтранспорту. Безповоротну фінансову допомогу отримали 82 військові формування та 6 правоохоронних органів.
Крім того, програмою конкурентоспроможності акредитували 37 підприємств та 38 волонтерських організацій для отримання фінансування на виробництво товарів для потреб ЗСУ. З початку року виготовили 1268 безпілотників, 4 системи РЕБ та десятки портативних зарядних станцій.
Під час Q&A-панелі говорили про:
- підтримку підприємств ОПК. Зазначимо, що в Україні запустили програму пільгового кредитування підприємств оборонно-промислового комплексу. Ставка — 5%, суми — до 100 млн грн на обігові кошти і до 500 млн грн на інвестиції. Учасниками можуть бути критично важливі виробники, визначені Мінстратегпромом.
- важливість довгострокових контрактів та стратегічного планування для підприємств ОПК;
- проблему відтоку молодих фахівців і потребу у створенні конкурентних умов праці;
- необхідність усунення дублюючих штрафів, які стримують виробництво;
- питання бронювання ключових працівників, які забезпечують стабільність виробництва;
- важливість безпеки виробництва: фізичної, кібер- та інформаційної;
- експорт/імпорт військової техніки: особливості під час воєнного стану;
- податкові пільги на ПДВ, мито, акциз для виробників ОПК та товарів подвійного призначення;
- особливості регулювання націнки на продукцію, зокрема дрони;
- діяльність Львівської ОДА у сфері професійної підготовки фахівців, включно з ветеранами та ВПО.
Андрій Годик наголосив на важливості передбачуваності і зрозумілості, яку очікує бізнес зі сторони влади, а також проблеми кадрового голоду, зумовленого низкою чинників, зокрема обмеженням на виїд молодих людей віком від 18 років. Він поділився досвідом Львівщини у покращенні професійної підготовки фахівців, в тому числі через побудову мережі навчально-практичних центрів при закладах професійно-технічної освіти.