Підтримка ветеранів та брак практичних психологів та соціальних педагогів: ключове із засідання робочої групи Координаційного центру при ОВА

Зображення Whatsapp, Дата 2025 07 04 О 14.51.22 26B27944
Участь у засіданні взяло понад 80 учасників з 48 членів робочої групи та представники громадських організацій, благодійних фондів та міжнародних партнерів.
Відбулося чергове планове щомісячне засідання робочої групи Координаційного центру підтримки цивільного населення при ЛОВА, під час якого напрацювали низку заяв і напрацювань. Участь у засіданні взяло понад 80 учасників з 48 членів робочої групи та представники громадських організацій, благодійних фондів та міжнародних партнерів.
«Львівщина впевнено тримає орієнтацію на допомогу і розвиває напрямки ветеранської політики. Одним із важливих завдань є допомога ветеранам , родинам військовослужбовців , які потребують послуги з соціальної реабілітації. Це важлива і складна тема, яка вже другий рік активно розпрацьовується членами робочої групи Координаційного центру підтримки цивільного населення при ЛОВА і складається з двох складових: соціальної і медичної. Дякую Галині Бордун, всій робочій групі ЛОВА, що взялися за цей напрямок», - сказав у відеозверненні заступник Міністра Міністерства у справах ветеранів України Руслан Приходько.
«В області з 2024 року почали активно напрацьовувати програми підтримки ветеранів. Йдеться про підтримку лікарів-психіатрів, наркологів, делегованими до робочої групи Львівським медуніверситетом. Дякую підтримці Руслана Приходька, що підняв цю важливу тему на національний рівень і є чітке бачення наступних кроків. Львівщина буде пілотувати в цьому напрямку. Багато громадських організацій та реабілітаційних центрів долучаються до розробки програми. Торік за результатами активної роботи національного рівня та зустрічей в громадах ми побачили зростання запитів сімей родин військовослужбовців, ветеранів щодо допомоги, пошуку рішень в питанні узалежнення, тому, готові долучитися до Національної групи», - сказала Галина Бордун, голова робочої групи, радниця очільника ОВА.
За даними Міністерства освіти і науки України, у закладах освіти Львівщини у 2024/2025 навчальному році за нормативної потреби в 985 ставок практичних психологів близько 30% залишається вакантними. Ще критичнішою є ситуація із соціальними педагогами – понад 50% посад не заповнені. Масовий відтік фахівців у приватний сектор спричинений низьким рівнем оплати праці та застарілими нормами навантаження. Згідно з чинними штатними нормативами, ставка практичного психолога чи соціального педагога вводиться лише за наявності 700 учнів у міських школах та 300 – у сільських. Це створює надмірне навантаження, коли один спеціаліст змушений працювати з кількома сотнями дітей.
«Державна політика у сфері оплати праці та нормування навантаження фахівців потребує перегляду: необхідні системні зміни та оновлення нормативно-правової бази. Звертаюся до Уряду, Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів щодо критичної ситуації, що склалася з кадровим забезпеченням практичних психологів/соціальних педагогів у закладах загальної середньої освіти», - зауважив начальник ОВА Максим Козицький.
Що пропонують на Львівщині?
- Встановити норму введення однієї посади практичного психолога або соціального педагога на 400 учнів у міських закладах загальної середньої освіти та на 150 учнів у сільських і селищних закладах;
- Запровадити надбавку у розмірі 100% посадового окладу для всіх практичних психологів і соціальних педагогів, які працюють у закладах дошкільної та загальної середньої освіти.
На засіданні був прийнятий текст Петиції. Народна депутатка Галина Васильченко також долучилася до засідання та висловила готовність підтримати вирішення цього складного питання на засіданнях ВР України.
З початку війни за сприяння Координаційного центру підтримки цивільного населення при Львівській ОВА разом з партнерами, департаментом освіти і науки ЛОДА на Львівщині було залучили 16 тисяч учасників освітніх процесів (учнів, їхніх батьків, вчителів) до навчань з психологічної обізнаності, а це важливі навички стресостійкості, психоедукаціі.
ГО «Птаха України» спільно з Українським католицьким університетом провела Марафон психічного здоров’я, яким охоплено практично всіх директорів шкіл Львівщини, а це більше 1000 учасників;
- Проведено 15 навчальних тренінгів, які мали назву «Академія психічного здоров’я», в яких взяли участь понад 900 шкільних практичних психологів та соціальних педагогів, фахівців (практичних психологів) ІРЦ;
- Розроблено Положення про професійні спільноти працівників психологічної служби закладів освіти та ухвалено на Колегії департаменту освіти і науки облдержадміністрації.
Всі ці заходи зроблено спільними зусиллями без залучення коштів державного чи обласного бюджету, але без підтримки практичних психологів, їх фінансового забезпечення, вкрай важко побудувати систему психологічної служби, - зазначили від департаменту освіти і науки, Марія Васюник та Мар’яна Дмитрів.
На запит департаменту соціального захисту в травні 2025 року, в межах окремої робочої підгрупи Координаційного центру під фаховим супроводом членів MH4U сформована команда з експертів-соціальних фахівців ГО, в понеділок відбудеться ще одна зустріч і з серпня 2025 ми плануємо, згідно з з наказом департаменту соціального захисту ЛОВА, затвердженого графіка, долучитися до оцінки потреб в інтернатних закладах Львівщини.
Також інформуємо про те, що 9 липня відбудеться останнє із запланованих навчань щодо створення центрів підтриманого проживання в громадах Львівщини. Реєстрація за покликанням.
Начальниця Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Галина Недзельська проінформувала, що з липня 2025 заяву на отримання компенсації за розміщення внутрішньо переміщених осіб можна подати через електронний кабінет на порталі Пенсійного фонду України. На сьогодні електронний кабінет на стадії доопрацювання. Невиплачені суми компенсації за травень і червень будуть донараховані та виплачені Пенсійним фондом України у найближчий виплатний період починаючи із серпня 2025 року.
Окрім цього, з 1 липня 2025 року Пенсійний фонд України отримав повноваження щодо виплати 39 видів державних соціальних допомог, соціальних стипендій, які раніше призначалися та виплачувалися органами соціального захисту населення. На даний час Головне управління спільно з Департаментом соціального захисту населення працюють над передачею електронних особових справ одержувачів допомог, особових справ, по яких не прийняті рішення та невикористаних бланків посвідчень.