У Львові обговорили можливість відновлення післяреєстраційних досліджень сортів рослин: чому це важливо

У Львові обговорили можливість відновлення післяреєстраційних досліджень сортів рослин
Можливість ознайомлення з демонстраційними посівами різних сортів в однакових умовах дозволять фермерам бачити реальну ефективність сільськогосподарських культур, а не лише маркетингові обіцянки.
Директорка департаменту агропромислового розвитку Людмила Гончаренко зустрілась з керівником і фахівцями Львівської філії Українського інституту експертизи сортів рослин та експертами галузі щодо можливості відновлення на базі філії післяреєстраційних досліджень сортів рослин.
Львівська філія Українського інституту експертизи сортів рослин — це науково-дослідний центр, який має все необхідне для проведення кваліфікованого післяреєстраційного вивчення сортів у ґрунтово-кліматичних умовах нашої області. Історія сортовипробування на Львівщині сягає ще 1945 року — маємо потужну спадковість, базу, фахівців і можливість розвивати цей напрям далі.
Чому це потрібно саме зараз?
Один і той самий сорт у різних умовах дає різний результат. Правильно підібране насіння — це +10–20% до врожайності. Зміна клімату, нові хвороби та стресові фактори вимагають адаптованих до регіону сортів. Українські районовані сорти часто недооцінені через брак інформації, хоча демонструють високу ефективність.
Наукові дослідження Львівської філії УІЕСР підтверджують це на практиці. Можливість ознайомлення з демонстраційними посівами різних сортів в однакових умовах дозволять фермерам бачити реальну ефективність сільськогосподарських культур, а не лише маркетингові обіцянки.
Львівська філія щороку досліджує понад 1 300 сортів і гібридів 24-30 сільськогосподарських культур на понад 140 гектарах. Створено дві науково-дослідні сівозміни, впроваджено систему метеомоніторингу, автоматизовано облік. Але ця робота потребує ширшого залучення фермерів і активного поширення результатів.
«Це ефективно працює в інших країнах Європейського Союзу. Зокрема в Польщі у кожному воєводстві щороку проводяться післяреєстраційні дослідження. Їх результати публікуються у відкритому доступі з агротехнічними рекомендаціями. Це дозволяє аграріям приймати зважені рішення і зменшувати економічні ризики. При невеликій підтримці аграріїв, чи бюджету ми теж можемо зробити це у Львівській області», – поінформував директор філії Василь Кузько.
Для підвищення ефективності досліджень Львівська філія УІЕСР торік отримала від Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) сучасну спеціалізовану для сортовипробувань агротехніку — комбайн, трактор та сівалку — в межах грантової допомоги «Програма екстреного відновлення» уряду Японії, що вже активно використовується в польовій роботі.
«Особливо важливо забезпечити доступ до таких знань малим і середнім виробникам, які найменше захищені від помилкового вибору сортів, але є основою аграрної економіки регіону. Разом — з наукою, досвідом і практикою — ми можемо дати аграріям Львівщини практичний, надійний і дієвий інструмент для ухвалення рішень щодо насіння, підвищити конкурентоспроможність господарств і забезпечити продовольчу стабільність регіону», - зауважила директорка департаменту Людмила Гончаренко.