Фестиваль «ВЕЖА-2025» об’єднає 25 регіонів України у Львові

Фестиваль «ВЕЖА 2025» Об’Єднає 25 Регіонів України У Львові
Учасників фестивалю чекають лекції про відбудову, мистецькі перформанси, театральні покази, екскурсії сучасними просторами Львова та міжрегіональна платформа для об’єднання архітекторів з усієї України.
У Львові 23–25 травня відбудеться V Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтв «ВЕЖА-2025» — щорічна подія, що збирає архітекторів, урбаністів, митців, дизайнерів та представників влади для обговорення сучасних викликів і майбутнього української архітектури.
Цьогорічна тема фестивалю — «Нас — 25» — відображає ідею міжрегіонального діалогу: до участі запрошено представників з усіх 25 регіонів України. Організатори наголошують на важливості внутрішньої професійної комунікації, яка є ключовою для майбутньої відбудови країни. Фокус зміщується із зовнішньої репрезентації на розуміння контекстів, особливостей і потреб різних областей України.
Фестиваль відбуватиметься у трьох знакових локаціях: Пороховій вежі, Музеї народної архітектури і побуту у Шевченківському гаю та у Свірзькому замку. Кожна з локацій отримає власну концепцію й атмосферу: від професійних дискусій до мистецьких перформансів.
День перший — 23 травня, Порохова вежа
У центрі першого дня — діалог між молодими архітекторами з різних регіонів. Уперше в Україні зустрінуться представники Молодіжних архітектурних спілок, щоб започаткувати національну платформу для стажувань, обміну досвідом і професійного представництва.
Протягом дня триватимуть лекції про просторову трансформацію, відбудову, нові моделі єдності та тактичний урбанізм. Особливою подією стане відкрита дискусія про меморіальні комплекси війни — якими мають бути нові форми публічного вшанування пам’яті в часі війни. Серед ініціатив — художній розпис стін Порохової вежі та зелена інсталяція, яка втілює риси всіх регіонів України.
День другий — 24 травня, Шевченківський гай і сучасні об’єкти Львова
Другий день охопить п’ять локацій, ключовою з яких стане Шевченківський гай — музей просто неба, де презентують новий освітньо-інформаційний центр. Студенти-архітектори під кураторством YAC.ARCH.GROUP покажуть результати воркшопу — проєкт мобільної сцени для музею.
Також заплановано архітектурні екскурсії до знакових сучасних об’єктів Львова: LEM Station, Куполу Маріо Ботта, Центру інтелектуального мистецтва «Меркурій» тощо. В другій половині дня — лекції про професійну етику, спадщину та посткризову відбудову. Своїм досвідом поділяться архітектори з Італії Массіміліано Тіта та Даміано Капуццо, учасники створення українського павільйону на Венеційському бієнале.
Завершиться день неформальною вечіркою просто неба — з музикою, ремеслом і танцями.
День третій — 25 травня, Свірзький замок
Заключний день фестивалю відбудеться у Свірзькому замку — архітектурній перлині на Львівщині. У програмі: виставки витинанок, лекції, фешн-перформанси та сценічна вистава «Скресла» від театру ОКО. Мистецькі проєкти торкатимуться теми пам’яті, ідентичності, стійкості та ролі архітектури в процесі національного самовизначення.
Фінальним акордом стане мапінг The Elements на стінах замку — візуальне шоу від польського художника Алека Яницького.