Нові реформи, оплата праці, підтримка ветеранського бізнесу: ключове з Конгресу місцевих та регіональних влад

Конгрес Місцевих Та Регіональних Влад (1) (1)
Участь взяли представники Львівської ОВА, районних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, профільних міністерств.
У Львівській ОВА відбулось засідання членів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. На розгляд винесли чимало питань, пов’язаних з впровадженням реформ, покращення законодавства та відновлення «заморожених» проєктів.
- Корпоратизація комунальних підприємств, що передбачає законопроєкт №6013.
Законопроєкт ухвалений Верховною Радою та підписаний Президентом у лютому 2025 року. Він започатковує масштабну реформу державного та комунального сектору. Його мета — модернізувати корпоративне управління, підвищити прозорість та інтегрувати українське законодавство до європейських стандартів.
«Поки чинний Господарський кодекс України є застарілим, адже містить конструкції, придумані ще за часів радянського союзу, покликані знищити приватну власність, як таку. Україна рухається до ЄС, де не поширені такі організаційно-правові форми, як державні та комунальні підприємства. Вони не є привабливими для інвесторів, адже не відповідають сучасним вимогам. Отож, в Україні після 28 серпня зникає таке поняття, як «державне підприємство» та «комунальне підприємство». Натомість реєструються акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю. Для комунальних підприємств ця трансформація є добровільною: громади самостійно вирішують, чи доцільно здійснювати корпоратизацію. Однією з переваг є захист місцевих бюджетів. Громадам це дасть змогу зберегти надходження та зможуть краще контролювати підприємства», – зазначив народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Олексій Мовчан.
- Реалізація проєкту «Покращення житлових умов внутрішньо переміщених осіб на Сході України»
Львівська область долучилась до проєкту у 2023 році. Він реалізовувався під патронатом Міжнародної організації з міграції за підтримки Уряду Німеччини. Проєкт передбачає створення у громадах області комфортних місць для проживання ВПО, а конкретніше у Дрогобичі, селі Батятичі та Старому Самборі. Загалом облаштувати мали 500 квартир для 1,5 тисячі людей. Торік учасники проєкту визначили земельні ділянки, на яких мали облаштувати житло, погодили концепцію проєктів, розробили проєктно-кошторисну документацію. У зв’язку із ліквідацією у січні 2025 року Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та передачею функцій до Міністерства розвитку громад та територій України проєкт призупинили, тож Львівська ОВА ініціює прискорення процесу перереєстрації та відновлення проєкту.
- Підтримка ветеранів та членів їх сімей. Оподаткування безповоротної фінансової допомоги від Львівської ОВА.
Львівська ОВА активно реалізує «Програму підвищення конкурентоспроможності». Одним із найважливіших завдань програми є підтримка підприємницької ініціативи учасників АТО (ООС), ветеранів війни та їхніх сімей, а також виробництва товарів подвійного призначення для потреб Сил оборони. ОВА надає ваучерну підтримку бізнесу для ветеранів та членів їх сімей, гранти учасникам АТО/ООС, ветеранам війни з рф в розмірі 250 тис. грн на започаткування власної справи чи розвитку підприємницької діяльності, за умови працевлаштування ветерана. Додатковий грант учасникам АТО/ООС, ветеранам війни з рф у розмірі 30% від суми отриманої допомоги від державної програми «єРобота» в компоненті «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей». Ці види допомоги надаються у вигляді безповоротної фінансової допомоги.
Згідно з Податковим Кодексом, платник (у цьому випадку ветеран) повинен сплатити податок на доходи фізичних осіб 18% та ще 5% - військовий збір. Це зумовлює додаткове фінансове навантаження на ветеранський бізнес. Львівська ОВА звернулась з пропозицією до Державної податкової служби, Міністерства фінансів та Кабміну, аби звільнити від оподаткування отримання безповоротної фінансової допомоги від Львівської ОВА та органів самоврядування області для ветеранів.
- Про щомісячну доплату педагогічним працівникам.
У держбюджеті передбачені видатки на щомісячну доплату за роботу в несприятливих умовах праці виключно для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти усіх типів комунальної форми власності. Але не враховані педагогічні працівники, які викладають предмети згідно з Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти закладів фахової передвищої освіти та закладів професійно-технічної освіти.
Львівська ОВА звернулась до Кабміну, Міністерства фінансів та Міністерства освіти і науки з пропозицією передбачити кошти в державному бюджеті. Йдеться про 95 млн гривень для працівників закладів освіти обласного підпорядкування на Львівщині. Якщо врахувати заклади фахової передвищої освіти, то ще додаткові 50 млн гривень.
- Заробітна плата працівників місцевих державних адміністрацій
Умови оплати праці в Україні порушують принципи рівності усіх перед законом. Державні органи, які розташовані в одній області (районі) і юрисдикція яких поширюється на територію однієї області (району) та виконують споріднені функції, віднесені до різних юрисдикцій. Як наслідок, посадові оклади працівників місцевих державних адміністрацій удвічі менші за посадові оклади працівників інших державних органів, які розташовані на території області та виконують споріднені функції (державна податкова, аудиторська і казначейська служби, пенсійний фонд).
«Це питання ми порушували неодноразово. Ситуація зараз така, що різниця в оплаті праці органів місцевого самоврядування та обласних/районних адміністрацій зростає. Спеціалісти департаменту фінансів, наприклад, чомусь повинні мати удвічі нижчу оплату праці за спеціалістів Казначейської служби чи Податкової служби, хоча виконують не менш важливу роботу. І той самий рівень наших працівників кардинально відрізняється від ОМС. Уряд пропонує брати доплати в обласної ради чи громад. Вважаю це приниженням.
Для мене важливо працювати з фаховими, крутими спеціалістами. Ці люди працюють на державу, але натомість держава не бачить цього. Якщо треба, то це питання ми будемо озвучувати ще раз і ще раз, будемо виносити його на усі можливі рівні, поки не буде змін», - наголосив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
Львівська ОВА ініціює внести зміни до Закону України «Про державну службу» щодо перегляду розподілу державних органів за юрисдикціями і віднести місцеві державні адміністрації до вищого рівня – 1.3 (обласні) та 2 (районні).