Відтепер скористатися субсидією на найм житла може більша кількість внутрішньо переміщених осіб: детально

Зображення Ілюстративне (18)
Уряд розширив можливості надання субсидій на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб.
11 квітня цього року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 422, якою вдосконалили механізм надання субсидій на найм житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Такий вид державної підтримки запровадили з 29 січня 2025 року. Він передбачає фінансову допомогу на покриття витрат за оренду житла для тих внутрішньо переміщених осіб, які змушені були залишити власні домівки.
Ухвалені зміни суттєво розширюють умови участі у програмі. Відтепер скористатися субсидією на найм житла може більша кількість внутрішньо переміщених осіб.
Які новації запровадили?
Період отримання субсидії збільшили
Якщо родина ВПО зберігає право на субсидію на найм житла, виплата автоматично подовжується кожні шість місяців без потреби повторного звернення. Усі необхідні перевірки здійснюватиме Пенсійний фонд України за даними державних реєстрів.
Удосконалили формулу розрахунку обов’язкового платежу
Визначили, що право на субсидію мають родини ВПО, у яких витрати на оренду (в межах встановлених соціальних норм) перевищують 20% середньомісячного сукупного доходу родини.
Актуалізували при розрахунку субсидії вартість оренди житла в регіоні
Субсидія на найм житла розраховуватиметься на підставі оновленого показника середньої вартості оренди житла, визначеної Державною службою статистики України за січень 2025 року. Це дозволить врахувати рівень ринкових цін та забезпечити більший розмір субсидії.
Розширили перелік об’єктів, які можуть здаватись в оренду
Передбачили можливість укладення договору оренди не лише на все житлове приміщення (квартиру, будинок), а й на частину житла (наприклад, окрему кімнату) з відповідним правом на оформлення субсидії.
Передбачили варіанти вибору форми договору найму
Тепер дозволили використовувати як власний договір оренди, так і Примірний договір, затверджений нормативно. Це забезпечує баланс інтересів орендаря та орендодавця.
Додали можливість оренди житла в юридичних осіб
ВПО можуть укладати договір оренди не лише з фізичними особами або фізичними особами-підприємцями, а й з юридичними особами, що розширює доступність участі в програмі.
Надали право власнику житла відмовитись від компенсації
Запровадили механізм, за яким власник житла має право добровільно відмовитися від призначення компенсації податків чи їх частини, що пов’язані з наданням житла в оренду ВПО, шляхом подання відповідної заяви.
Довідково:
Субсидія на оренду житла для ВПО – це форма адресної державної допомоги, що забезпечує фінансування витрат на найм житла для внутрішньо переміщених осіб та одночасно передбачає компенсаційний механізм для власників житла.