Сучасна трансформація освіти: освітяни Львівщини обговорили Проєкт Закону про професійну освіту

Сучасна Трансформація Освіти Освітяни Львівщини Обговорили Проєкт Закону Про Професійну Освіту (7)
Цей захід став першим в рамках Програми підвищення кваліфікації керівників закладів П(ПТ)О Львівщини.
Напередодні, 3 квітня у Львові, на базі Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу, відбулася Освітня Академія для керівників закладів професійно-технічної освіти. Цей захід став першим в рамках Програми підвищення кваліфікації керівників закладів П(ПТ)О Львівщини.
Зустріч розпочалась з обговорення трьох законопроєктів про професійну освіту, які зареєстровані у Верховній Раді України та мають визначити майбутнє української профтехосвіти.
Звертаючись до керівників закладів ПТО, заступник голови Львівської ОВА Олександр Кулепін зазначив: «Серед лідерських якостей одна з найважливіших – це вміння швидко реагувати на зміни, адже ми живемо у світі дуже швидких змін. Власне, всі три законопроєкти, які ми обговорюємо, передбачають суттєві зміни в системі професійно-технічної освіти. Ця реформа – неминучий процес, який вимагає від нас гнучкості та здатності прогнозувати майбутнє та швидко адаптовуватись».
Також Олександр Кулепін підкреслив: «Я хотів би, щоб внаслідок цієї реформи профтехосвіта Львівщини, з одного боку, якнайбільше здобула, а з іншого – якнайменше втратила. Для когось реформа гарантує можливість об'єднатись, для іншого – це нагода створити ефективну наглядову раду, що дозволить залучити до співпраці ще більше підприємців. Але при цьому ми маємо чітко усвідомити, що сьогодні вирішальний момент, коли в процесі обговорення ми маємо змогу вплинути на зміст законопроєктів, напрацювати свої пропозиції та подати їх до профільного Комітету ВРУ, підсвітити ризики та усунути суперечливі моменти».
Олег Паска, директор департаменту освіти та науки Львівської ОДА наголосив: «Коли ми у Києві обговорювали законопроєкт про профтехосвіту, то емоції зашкалювали, була низка дуже складних дискусій. Я працював у робочій групі з питань управління, і коли почитав відповідний розділ, то зрозумів, що ми не знайдемо директора для жодного закладу. Людина, яка має 10 господарів, – це не керівник. Директор – це той, хто формує стратегію і має можливість її реалізовувати. Ми не повинні боятись делегувати повноваження, має працювати ефективна команда, а не концентрація всього в одній особі».
Також Олег Паска окреслив перспективу того, як вплине запровадження профільних академічних ліцеїв на профтехосвіту. За його оцінкою, ЗНО у 9 класі, скоріш за все, буде запроваджене як пробне з 2027 року, а як системне – ще пізніше. Відтак, учні, які це ЗНО не складуть, зможуть йти вчитись далі тільки до закладів профтехосвіти. Тому, очевидно, що наповненість професійних ліцеїв та училищ зросте, навіть попри критичну демографію, яка стане загальним викликом для держави. Але це не означає, що не буде конкуренції. За прогнозом Олега Паски, через два-три роки заклади вищої освіти почнуть активну профорієнтаційну роботу вже у сьомих класах.
Після цього керівники закладів професійно-технічної освіти працювали в групах: було детально обговорено проєкти законів про професійну освіту: 13107, 13107-2 та 13107-1. Згодом учасники представили результати своїх напрацювань. Після остаточного допрацювання пропозиції від Ради директорів закладів ПТО мають бути передані до профільного Комітету ВРУ.
Олег Кизима, директор Вищого професійного училища №34, що у Стрию, зазначив: «Вже давно назріла потреба ухвалити новий закон про професійну освіту. Відповідні законопроєкти кілька раз розглядалися на різних рівнях, але до логічного завершення жодного разу так і не дійшло.
Ми максимально наблизились до фіналу в цьому питанні, але тепер ситуація така, що існує три проєкти закону про профтехосвіту: від комітету ВРУ, групи депутатів та Кабміну.
Тому сьогодні на Освітній Академії ми обговорили сильні та слабкі сторони усіх трьох варіантів. Відтак, від Ради директорів закладів професійно-технічної освіти Львівщини скеруємо наші остаточно дошліфовані пропозиції на розгляд парламентського Комітету для внесення правок. Вкрай важливо, щоб був ухвалений прогресивний закон про професійну освіту, який би дозволив розв'язати проблеми, які нагромадились у системі професійної освіти, а не навпаки, спричинив би нові».
Модератором дискусії виступила Наталія Рибак, заступниця директора НМЦ ПТО у Львівській області: «Навчання керівників профтехів стартувало з аналізу сучасних трансформаційних процесів в освіті, адже бути обізнаним – означає бути готовим до змін. Програма підвищення кваліфікації не є одноразовою дією, а системним процесом професійного вдосконалення, спрямованого на створення команди лідерів, які формують нову епоху освіти, використовуючи інноваційні методи та забезпечуючи стійкий розвиток закладів» - наголосила вона.
Окрім того, на Академії також проаналізували проблематику цифрової компетенції керівників та захист даних в мережі. (Доповідач – Мирон Пацай, заступник начальника відділу комп’ютерного нагляду та технічного забезпечення департаменту освіти і науки ЛОДА). Про організаційні питання діяльності Ради директорів розповів Василь Лужецький, директор Меденицького аграрно-технологічного професійного коледжу.
На завершення підбили підсумки та надали індивідуальне завдання для самооцінювання освітніх та управлінських процесів закладів.
Читайте також: Ще вісім нових шкільних автобусів поїхали у громади Львівщини