У Львівському медичному фаховому коледжі триває семінар, присвячений первинній медичній допомозі для дітей раннього віку

Фото Пресслужба Львівської ОДА (47)
Навчання проводять у межах програми «Турбота з народження вдома», що спільно впроваджують Міністерство охорони здоров'я України та ЮНІСЕФ.
Сьогодні, 1 квітня, у Львівському медичному фаховому коледжі післядипломної освіти розпочався семінар на тему: «Зміцнення системи первинної медико-санітарної допомоги для надання інтегрованих послуг з раннього розвитку дітям раннього віку в Україні.
На відкритті заходу заступник голови облдержадміністрації Іван Собко наголосив, що питання, які стосуються дітей, їхнього майбутнього, є спільною відповідальністю держави, громад, лікарів первинної медичної допомоги, соціальних служб та безпосередньо батьків.
«Лише через відкритий діалог ми зможемо знайти ефективні рішення.
Дитина має зростати в сім'ї. Це аксіома, яку ми повинні втілювати в життя. Для дітей, які все ж потребують паліативної допомоги, створили спеціалізовані заклади, де вони отримують необхідний догляд та підтримку.
У нашому Центрі підтримки дитини, що включає сектор Барнахус, перебувають діти різного віку. Спілкуючись з ними, ми часто стикаємося з тим, що ці діти відчувають себе покинутими та непотрібними. Це неприпустимо в суспільстві, яке прагне бути гуманним та справедливим.
Особливу увагу хочу звернути на 19 закладів спеціальної освіти, так звані спецшколи, в яких навчається понад 2 тисячі дітей, з них 145 дітей зі статусом сиріт або позбавлених батьківського піклування. Ми детально вивчаємо ситуацію кожної дитини і виявили, що 90% з них мають висновки інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ) і повинні отримувати відповідні послуги. Це свідчить про необхідність тісної співпраці між батьками, медиками та освітянами для забезпечення належної підтримки таким дітям.
Саме кваліфіковані сімейні лікарі, лікарі первинної меддопомоги відіграють ключову роль у ранньому виявленні та корекції відхилень у розвитку дітей. Закликаю керівників громад та всіх присутніх об'єднати зусилля для створення ефективної системи підтримки сімей та забезпечення належного медичного супроводу», – наголосив Іван Собко.
За словами голови Регіонального офісу ЮНІСЕФ у Львові Нінке Воппен, успіх цієї програми залежить не лише від самовідданості медичних сестер, які відвідують родини, але й від керівників закладів первинної медико-санітарної допомоги. Вони повинні сприяти тому, щоб їхні працівники мали можливість здійснювати такі візити, визнаючи їхню важливість для здоров'я та благополуччя дітей.
Програма «Турбота з народження вдома», спільно впроваджена Міністерством охорони здоров'я України та ЮНІСЕФ, передбачає чотири домашні візити медичних сестер тривалістю від 60 до 90 хвилин, а також шість консультацій у медичних закладах. Під час цих візитів сім'ї отримують комплексну підтримку з питань імунізації, грудного вигодовування, харчування, позитивного батьківства та раннього виявлення ризиків розвитку.
Домашні візити – це не лише медичні огляди, але й можливість надати сім'ї психологічну підтримку, навчити батьків виявляти ранні ознаки порушень розвитку та створювати безпечне середовище для дитини.
В січні 2025 року порядок профілактичних медичних оглядів дітей МОЗ України затвердили наказом №2003, який дозволяє сімейним медичним сестрам надавати комплексні послуги з розвитку дитини як вдома, так і в закладах охорони здоров'я для дітей віком до чотирьох років.
«Перші 1000 днів життя дитини є критично важливими для її подальшого розвитку, оскільки саме в цей період формуються нейронні зв'язки в головному мозку та імунітет. Тому інвестування в ранній розвиток дітей має стати нашим пріоритетом.
Нещодавно я мала нагоду відвідати одну з родин, які беруть участь у програмі «Турбота з народження вдома». Спостерігаючи за взаємодією медичної сестри з дитиною та батьками, я побачила, як важливою є роль домашніх візитів. Під час таких візитів медичні працівники можуть оцінити поведінку дитини в природному середовищі, її реакції на незнайомців, емоційний стан та розвиток. Це дозволяє вчасно виявити можливі відхилення та надати необхідну підтримку», – зауважила Нінке Воппен.
Нагадаємо: На Львівщині працює програма «Турбота з народження вдома», яка підтримує родини з дітьми до 3 років
Семінар триватиме два дні, під час яких зосередять увагу на важливості програм раннього розвитку дітей, збільшення інвестицій у послуги первинної медико-санітарної допомоги дітям та зміцнення потенціалу місцевих менеджерів охорони здоров'я у плануванні, впровадженні та моніторингу послуг раннього розвитку дітям на дому та в закладах у межах послуг первинної медико-санітарної допомоги, одночасно розширюючи охоплення та покращуючи якість послуг раннього розвитку, що надаються вдома та в закладах.
Так, розглянуть такі ключові теми:
- Важливість інвестування в розвиток дітей раннього віку на рівні ЦПМСД та оновлення згідно з нормативними змінами МОЗ України (Турбота з народження вдома та в закладах).
- Роль первинної медико-санітарної допомоги у ранньому виявленні ризиків для психічного здоров'я та управлінні ними.
- Стратегії та програми здоров'я матері та дитини у Львівській області.
- Огляд компоненту відвідування дому. Презентація результатів програми на рівні громад та закладів: охоплення, якість, операційна спроможність.
- Кращі практики та виклики в імплементації програми «Турбота з народження вдома».
- Концепція простору, дружнього до дитини в кожній громаді.
Медичні працівники, які працюють з сім'ями, проходять підготовку у тренінгових центрах, створених за підтримки ЮНІСЕФ. Наразі в Україні функціонує 12 таких центрів у семи регіонах, і планується відкриття ще 10 у 2025 році. Ці центри сприяють підвищенню кваліфікації медичних працівників з ключових питань раннього розвитку дітей.
На базі коледжу також функціонує Тренінгово-ресурсний центр «Для кожної дитини», створений у серпні 2024 року за ініціативи ГО In Touch Ukraine Foundation за підтримки Дитячого фонду ООН UNICEF.
Це сучасний освітній простір для проведення тренінгів для медичних працівників по впровадженню універсально-прогресивної моделі домашніх візитів до родин з дітьми від 0 до 3 років, інформаційних сесій щодо універсально-прогресивної моделі та ґендерної компетентності, навчання з відповідального батьківства.
Тренінгово-ресурсний центр поділений на дві частини: навчальну і симуляційну, в якій створені умови, максимально наближені до домашніх.
На базі тренінгово-ресурсного центру уже провели три потоки навчання з відповідального батьківства, під час якого майже 40 майбутніх матерів поглибили свої знання по догляду за дитиною від 0 до 3 років. Потік передбачає місяць навчань – чотири заняття (по одному 2-годинному заняттю раз у тиждень). Загалом навчання пройшли 35 майбутніх мам.
Також у тренінгово-ресурсному центрі проходять інформаційні сесії для медичних працівників щодо впровадження універсально-прогресивної моделі домашніх візитів та гендерної компетентності. З серпня 2024 року по березень 2025 року відбулося 5 інформаційних сесій щодо впровадження універсально-прогресивної моделі домашніх візитів та гендерної компетентності.
Загалом такі навчання уже пройшли 130 медичних працівників Львівщини.