To the page beginning
Перейти до основного вмісту
CC logo

Львівська обласна військова адміністрація

Ukrainian trident Diia
Головна
Новини

На Львівщині створили першу охоронну зону для збереження та захисту рідкісних птахів

Департамент екології та природних ресурсів
27 березня 2025, 17:19
На Львівщині створили першу охоронну зону для збереження та захисту рідкісних птахів

На Львівщині створили першу охоронну зону для збереження та захисту рідкісних птахів

Відповідне розпорядження підписав начальник ОВА Максим Козицький.

Торік на теренах Бродівського лісництва місцеві жителі знайшли гніздо чорного лелеки. Воно було розташоване на віковому дубі, заввишки 16 метрів.

Цю ділянку лісу обстежили начальник управління охорони природних ресурсів  департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Андрій Сенюк, старший науковий співробітник національного природного парку «Північне Поділля» Володимир Баточенко, провідний науковий співробітник Державного природознавчого музею НАН України, професор кафедри зоології Львівського національного університету ім. Івана Франка Андрій Бокотей.

В результаті обстежень дійсно виявили природне гніздо чорного лелеки, діаметром 1,2 метра. За інформацією науковців НПП «Північне Поділля» станом на червень 2024 року в цьому гнізді перебували 2 молоді птахи. Окрім цього зафіксували перебування дорослого птаха чорного лелеки у заплаві річки Покрова в місці її впадіння у р. Стир.

Відтак у лісівників з Бродівщини виникла ініціатива створення там охоронної зони. Відповідне клопотання вони надіслали в департамент.

Для збереження та охорони старовікового дерева дуба звичайного з гніздом лелеки чорного департамент підготував необхідні документи разом Бродівським надлісництвом філії «Карпатський лісовий офіс», ДП «Ліси України», НПП «Північне Поділля», науковцем Андрієм Бокотеєм, Львівською обласною громадською екологічною організацією «Західноукраїнське об’єднання лісівників і екологів».

Начальник Львівської ОВА Максим Козицький підписав відповідне розпорядження про створення першої охоронної зони для збереження біорізноманіття в лісах у Львівській області та затвердив відповідний Паспорт охоронної зони, яким встановлена допустима та недопустима діяльність на цій території для забезпечення оптимальних умов проживання птахів.

Оскільки лелека чорний, лякливий, гніздиться в глухому лісі й не любить шуму - навколо його гнізда в радіусі 100 м створюється ділянка суворої охорони, де заборонена будь-яка лісогосподарська діяльність та перебування протягом всього року. Також  заборонена будь-яка лісогосподарська діяльність в радіусі 500 м від гнізда у період з середини березня до 1 серпня в зоні сезонної охорони в період гніздування птаха. В межах зони також заборонено змінювати гідрологічний режим.

До теми: Самицю зубра європейського, яку нещодавно знайшли на Бродівщині, не вдалося врятувати

Лелека чорний – рідкісний вид птахів, що охороняється на міжнародному та національному рівнях. Охороняється Конвенцією з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES), Боннською та Бернською конвенціями, Угодою про збереження афро-європейських мігруючих водно-болотних птахів (AEWA).

Лелеку чорного занесено до Червоної книги України з 1994 року. В Україні гніздиться на Поліссі, Малому Поліссі, Карпатському регіоні, подекуди,  на півночі Лісостепу. Цих птахів є дуже мало в Україні. Найчастіше, під час сезонних перельотів, чорного лелеку можна побачити на зволожених луках поблизу водойм та боліт, або на прольоті.

«Нерідко є випадки, коли птахи залишають кладки внаслідок проведення поблизу лісогосподарських робіт (у гніздовий період). На жаль, погане знання біології цього птаха часто призводить до того, що під час рубок навіть у позашлюбний сезон, у кращому випадку залишається тільки дерево з гніздом, а ліс довкола вирубують, зрозуміло що птах тоді покине гніздо. Одним з найбільших проблем сьогодні - є нестача старовікових дерев у лісах, на якому лелека може облаштувати свої гнізда. Інтенсивні лісогосподарські роботи призводять до значного омолодження лісів, тому більшість дерев просто не можуть втримати велике потужне гніздо з масивною конструкцією. Такі гнізда можуть буди зведені лише на потужних старовікових деревах», - зазначив Андрій Сенюк.

Що таке охоронні зони та механізм її створення?

Кабінет Міністрів України затвердив Постанову від 12 травня 2023 року  №499, яка складається з двох документів: Порядку створення охоронних зон для збереження біорізноманіття у лісах та Порядку створення охоронних зон для збереження об’єктів Червоної книги України.

Ця постанова регламентує можливість створювати охоронні зони навколо популяцій видів Червоної книги.

На відміну від об’єктів природно-заповідного фонду, охоронна зона створюється в короткий термін – до 30 днів. Для цього зацікавлені сторони та облдержадміністрації повідомляють місцеві органи самоврядування та лісогосподарські підприємства про наміри та підстави створення таких зон.

 Слід зазначити, що для того щоб створити охоронну зону - не потрібно погодження органів місцевого самоврядування чи лісогосподарських підприємств, Кабінет Міністрів України передбачив, що все вирішує обласна адміністрація на підставі звернення наукових установ або зацікавлених організацій за умови що надано повний пакет необхідних документів.

Охоронні зони створюються для збереження об’єктів Червоної книги України,  рідкісних видів, найстаріших або визначних старовікових дерев, гнізд червонокнижних птахів та унікальних екосистем.

Обстеження ділянки лісу де знайшли гніздо рідкісного чорного лелеки

Поділитись

Facebook Telegram

Новина за темою

04/04/2025
Нові охоронні зони на Львівщині: відтепер охоронятимуть ділянки, де зростає плаун річний, дуб звичайний та є гніздо лелеки чорного 

Поділитись

Facebook Telegram
Теги
рідкісні птахи
охорона довкілля

Останні новини

Усі новиниArrow Image
У Новояворівську відбувся захід про розвиток патронатного виховання в громадах Львівщини
16/05/2025
У Новояворівську відбувся захід про розвиток патронатного виховання в громадах Львівщини
16/05/2025
У Львові відкрили виставку сучасної скульптури Володимира Одрехівського «Присутність»
16/05/2025
Кар’єра без шаблонів на Львівщині відбувся ярмарок вакансій
16/05/2025
Обмін досвідом заради сильних громад: представники ЦНАПів Запоріжжя відвідують Львівщину
16/05/2025
У департаменті агропромислового розвитку поінформували про стан посівної кампанії ярих культур на Львівщині
16/05/2025
Теплопостачальним організаціям області узгодили обсяг заборгованості з різниці в тарифах на понад 293 мільйони гривень
16/05/2025
«Пліч-о-пліч»: на Львівщині визначили переможців обласного етапу змагань з футзалу серед юнаків 9-11 класів

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

Footer logo

Львівська обласна військова адміністрація

Офіційний вебсайт

Адреса:
79000, Львів,
вулиця Володимира Винниченка, 18

Адреса:
79000, Львів,
вулиця Володимира Винниченка, 18

Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

299-91-44

Телефон
Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

16-84

Гаряча лінія

zvern@loda.gov.ua

Електронна пошта

Мапа сайту

Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

Мапа сайту

CC logo

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту
thedigital@loda.gov.ua
Розроблено в SoftServe created
За підтримки Sombra supported