To the page beginning
Перейти до основного вмісту
CC logo

Львівська обласна військова адміністрація

Ukrainian trident Diia
Головна
Новини

Радіо, телевізійне мовлення, друковані та онлайн-медіа: медіапростір Львівщини у 2024 році

Пресслужба ОДА
27 лютого 2025, 12:00
Тарас Шоробура. Фото: пресслужба Львівської ОДА

Тарас Шоробура. Фото: пресслужба Львівської ОДА

Сьогодні відбувся брифінг, де підбили підсумки діяльності представника Національної ради у Львівській області.

Сьогодні, 27 лютого, під час брифінгу у Львівській ОВА представник Національної ради у Львівській області Тарас Шоробура розповів про ключові напрями діяльності Ради відповідно до Плану реалізації Стратегії діяльності Національної ради на 2024-2026 роки. Зокрема, забезпечення ефективного регулювання медіапростору, моніторинг інформаційної безпеки та захист суспільних інтересів у сфері медіа.

У Львівській області зареєстровані 179 суб’єктів у сфері медіа, які володіють 504 медіа, зокрема, радіомовлення забезпечують 66 медіа; телевізійне мовлення – 17 медіа; провайдерів аудіовізуальних сервісів є 27; друкованих медіа – 357; онлайн-медіа – 37.

142 суб’єкти належать до приватної форми власності, 17 – до комунальної і 20 до державної (наукові інститути, вищі навчальні заклади, бібліотеки тощо). 

Ліцензіями Національної ради володіють 38 суб’єктів у сфері медіа. Реєстрантами відповідно до Закону України «Про медіа», є 153 суб’єкти у сфері медіа, зареєстровані на території області.

На офіційному вебсайті Національної ради у вкладці Реєстр суб'єктів у сфері медіа доступний Перелік суб'єктів. У ньому міститься інформація про назву суб’єкта, ідентифікатор медіа, територію розповсюдження тощо. 

Впродовж 2020-2024 років, попри пандемію COVID-19, військову агресію російської федерації і введення режиму воєнного стану, медіапростір Львівщини не зазнав негативних змін, навпаки, відбулися помітні позитивні якісні і кількісні зміни. Найважливішою з них є українізація програмного наповнення і наближення якості програмного продукту до європейських стандартів. А також значне збільшення місцевих ефірних радіомовників, які покривають місцевим мовленням усю територію області. Так, за період з 2016 по 2024 рік кількість місцевих ФМ-мовників області зросла більш як удвічі – з 16-ти до 35-ти. 25 з них зареєстровані і діють у громадах області.

За час пандемії і військової агресії (2019-2024 роки) область поповнили 8 місцевих ФМ-станцій. Усі працюють в громадах, дві з них комунальної форми власності. 

У 2023-2024 роках 4 місцевих радіомовники з прикордонних районів Львівської області отримали ліцензії на мовлення:

  • КП Яворівської міської ради «Яворівське радіомовлення» (Яворів), позивний «Явір ФМ» – мовлення у м. Мостиська.
  • Радіостанція «Янтарне ФМ» (Новояворівськ) – мовлення у Новояворівську.
  • «Вільне радіо королівського міста» (Жовква) – мовлення у містах Жовква і Рава-Руська (радіомовлення ще не розпочали).
  • «Радіо Смарт» (Шептицький) – мовлення у м. Шептицький Львівської області (радіомовлення ще не розпочали).

На заході Львівщина має спільний кордон з Республікою Польща протяжністю майже 280 км. У прикордонних містах Львівщини (Турка, Старий Самбір, Яворів, Шептицький, Сокаль, Мостиська, Новояворівськ, Жовква, Рава-Руська) діють місцеві ефірні радіостанції. 

Тарас Шоробура також зазначив, що ліцензіями на ефірне телемовлення у цифровому форматі в області володіють 6 місцевих телеканалів: «24», «Перший Західний», «NТА», «ТЕЛЕФАКТ» (м. Самбір), «Броди Online» (м. Броди), комунальна «Телерадіокомпанія «Броди». 

Спостерігається тенденція до зменшення телемовників, що працюють через супутник. Якщо у попередні роки їх було 3, то у 2024 році лише телеканал «24» здійснював мовлення на супутнику. 

У сфері друкованих медіа станом на кінець 2024 року зареєстрували 94 суб’єкти, з них 27 суб’єктів – це наукові інститути, вищі навчальні заклади, музеї, бібліотеки.

У місті Львові функціонує 34 суб’єкти у сфері друкованих медіа, станом на кінець року вони зареєстрували 165 медіа – 90 газет, 74 журнали і 1 збірник), які розвивають суспільну, суспільно-політичну, рекламну, релігійну, а також дитячу тематику. 

Найбільшу кількість газет – 53 газети, зареєструвало ТОВ «РЕДАКЦІЙНІ СИСТЕМИ», м. Львів (Газета «Експрес»). 

ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «ВИСОКИЙ ЗАМОК», м. Львів – 4 газети і 8 журналів, зокрема газету «Високий Замок».

Найбільшу кількість журналів – 65, зареєструвало ПП «АРТ-КОМПЛЕКС», м. Львів (кросворди, сканворди та ін.). 

У громадах області зареєстровано 31 суб’єкт у сфері друкованих медіа. Ці суб’єкти зареєстрували 29 газет і 2 журнали.

Найбільшу кількість газет зареєстровано в районному центрі місті Стрий – 4 газети («Гомін Волі», «ЗАГРАВА», «ДієСлово», «Фортуна +ТВ»). 

Щодо суб’єктів у сфері друкованих медіа, які видають наукові і науково-популярні видання, це, зокрема, наукові інститути, вищі навчальні заклади, бібліотеки, музеї, їх у місті Львові зареєстровано – 24, у громадах – 3. 

У місті Львові такі суб’єкти зареєстрували 126 друкованих медіа.

Львівський національний університет імені Івана Франка зареєстрував 34 наукові збірники і 11 журналів, загалом 45 друкованих медіа – найбільше серед вищих навчальних закладів області. 

У громадах області зареєстровано 3 суб’єкти у сфері медіа, які видають наукові і науково-популярні збірники. Вони зареєстрували 18 друкованих медіа.

Найбільше наукових друкованих медіа в громадах зареєстрував Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка (11 наукових збірників і 4 наукових журнали). 

У сфері онлайн-медіа станом на кінець 2024 року в області зареєстрували 31 суб’єкт. У переліку онлайн-медіа на суспільну, суспільно-політичну тематику – 22 медіа, з них – 16 зареєстровано у місті Львові (15 суб’єктів). 

ГО «Західний інформаційний фронт», м. Львів, зареєструвала два онлайн-медіа (інформаційно-аналітичні портали): «Білоруський інформаційний центр у Львові», «Західний інформаційний фронт».

ГО «Свідомі. Медіа», м. Львів, зареєструвала веб сайт «Свідомі». Під такою ж назвою суб’єкт зареєстрував канал відеохостингу в «YouTube», публічні сторінки у соціальних мережах «Facebook», «Instagram», «X», «Telegram» і «WhatsApp». 

У громадах області зареєстровано 6 суб’єктів у сфері онлайн-медіа (6 онлайн-медіа: 1 інтернет-видання, 3 веб-сайти, 1 портал новин, 1 youtube-канал). Суб’єкти зареєстровано у м. Турка, м. Новий Розділ, м. Миколаїв, с. Лопушанка-Хомина Стрілківської громади Самбірського району, селах Побужани і Зубриця Львівського району. 

Онлайн-медіа зареєстрували також наукові інститути і вищі навчальні заклади Львівської області. 

Представник Ради також розповів про провайдерів аудіовізуальних сервісів.

Станом на 31 грудня 2024 року у Львівській області зареєстрували 27 провайдерів аудіовізуальних сервісів (ПАС), 25 з яких надають послугу провайдера на території населених пунктів Львівської області, 2 – на території населених пунктів Рівненської області (ТОВ ТРК «ВІЛЬНЕ СЛОВО З УКРАЇНИ», м. Львів; ТОВ «ОПТІФАЙБЕР», м. Броди). Технології, що застосовуються для надання доступу – кабельна аналогова, кабельна цифрова, Інтернет (IPTV), Інтернет (ОТТ).

Також представник Національної ради відповідно до своїх повноважень, проводить офіційний моніторинг програм.

Одним з основних видів моніторингу у 2024 році залишався моніторинг щодо виконання теле- і радіомовниками вимог статті 40 Закону України «Про медіа», яка визначає частку ведення програм українською мовою і обсяги україномовного пісенного продукту в ефірі радіостанцій.

Порушення вимог статті 40 зафіксували у діяльності двох телеканалів області – «24» і ТРК «БРОДИ». Національна рада застосувала до мовників санкції у вигляді штрафів. 

Відповідно до статті 40 Закону «Про медіа» з 1 січня 2024 року обсяг програм державною мовою для телеканалів місцевої категорії мовлення має становити не менше 80% від загальної тривалості програм. 

Середній показник частки пісень українською мовою в ефірі ФМ-радіостанцій області орієнтовно становить 64%. 

100% пісень українською зафіксовано в ефірі 2 місцевих радіостанцій області: Радіо «Стрий ФМ» і радіоредакція «Поступ» (м. Самбір).

Місцеві ФМ-радіостанції здійснюють ведення програм українською мовою. Програми іншими мовами (а саме польською) транслюють в ефірі Радіо «Незалежність», м. Львів (на частоті 106,7 у м. Львові). 

У 2024 року опрацювали 168 новинних сюжетів щодо дотримання гендерного балансу. З метою виявлення гендерних та інших суміжних, зокрема, вікових стереотипів з урахуванням тематики війни охопили 3 телеканали: «NТА», «ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ», «ПРАВДА ТУТ ЛЬВІВ». Фактів поширення інформації, що прямо дискримінує певні групи осіб, не зафіксували.

Додамо, що інформацію про публічну діяльність представника Національної ради у Львівській області регулярно публікують на офіційній Facebook-сторінці.

А веб-портал Національної ради забезпечує доступ до документів і рішень регулятора.

Так, за словами Тараса Шоробури, серед пріоритетних напрямків роботи у 2025 році залишаються:

  • нагляд за дотриманням медіа правових норм, зокрема щодо інформаційної безпеки держави;
  • офіційні моніторинги провайдерів аудіовізуальних сервісів щодо дотримання умов розповсюдження іноземних лінійних медіа;
  • офіційні моніторинги регіональних та місцевих телемовників щодо дотримання гендерного балансу;
  • системна співпраця з органами місцевої влади Львівщини та громадськими організаціями.

«У 2025 році медіа Львівщини доведеться долати виклики, пов’язані з браком кваліфікованих кадрів, збільшенням тарифів на розповсюдження телерадіосигналу та на передплату друкованих видань.

Медіа продовжують розвиватися, збільшують покриття, освоюють нові форми роботи, ведуть активну діяльність у соціальних мережах, вкладають фінансові ресурси у створення медіапродукту та у розвиток технічної бази», – підсумував Тарас Шоробура.

Читайте також: У Львівській ОВА відбулося засідання Ради національно-культурних товариств Львівщини

Поділитись

Facebook Telegram

Новина за темою

15/08/2024
Українська редакція Радіо Свобода працює уже 70 років: з нагоди ювілею у Львові відкрили виставку історичних світлин
29/05/2022
До уваги мешканців області: через технічні роботи завтра декілька годин не працюватиме телерадіомовлення

Поділитись

Facebook Telegram
Теги
радіомовлення
медіа Львівщини
друковані медіа

Останні новини

Усі новиниArrow Image
П'ятнадцятьох Захисників із Дрогобицького району відзначили високими державними нагородами
01/07/2025
П'ятнадцятьох Захисників із Дрогобицького району відзначили високими державними нагородами
01/07/2025
На Львівщині попрощались з поетом та дисидентом Ігорем Калинцем
01/07/2025
«Охматдит» отримав лапароскопічне обладнання завдяки благодійній ініціативі
01/07/2025
Львівщина демонструє фінансову стійкість: у першому півріччі до бюджету надійшло майже мільярд понадпланових гривень
01/07/2025
Тактичні ігри, мінно-вибухова безпека і такмед: Львівщина прийняла всеукраїнський вишкіл «Гвардієць»
01/07/2025
До уваги суб’єктів господарювання: інформування про відходи за ІІ квартал 2025 року
01/07/2025
Тимчасове призупинення паспортних послуг на Львівщині та Івано-Франківщині для оптимізації роботи ДМС

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

Footer logo

Львівська обласна військова адміністрація

Офіційний вебсайт

Адреса:
79000, Львів,
вулиця Володимира Винниченка, 18

Адреса:
79000, Львів,
вулиця Володимира Винниченка, 18

Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

299-91-44

Телефон
Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

16-84

Гаряча лінія

zvern@loda.gov.ua

Електронна пошта

Мапа сайту

Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

Мапа сайту

CC logo

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту
thedigital@loda.gov.ua
Розроблено в SoftServe created
За підтримки Sombra supported