To the page beginning
Перейти до основного вмісту
CC logo

Львівська обласна військова адміністрація

Ukrainian trident Diia
Головна
Новини

Радіо, телевізійне мовлення, друковані та онлайн-медіа: медіапростір Львівщини у 2024 році

Пресслужба ОДА
27 лютого 2025, 12:00
Тарас Шоробура. Фото: пресслужба Львівської ОДА

Тарас Шоробура. Фото: пресслужба Львівської ОДА

Сьогодні відбувся брифінг, де підбили підсумки діяльності представника Національної ради у Львівській області.

Сьогодні, 27 лютого, під час брифінгу у Львівській ОВА представник Національної ради у Львівській області Тарас Шоробура розповів про ключові напрями діяльності Ради відповідно до Плану реалізації Стратегії діяльності Національної ради на 2024-2026 роки. Зокрема, забезпечення ефективного регулювання медіапростору, моніторинг інформаційної безпеки та захист суспільних інтересів у сфері медіа.

У Львівській області зареєстровані 179 суб’єктів у сфері медіа, які володіють 504 медіа, зокрема, радіомовлення забезпечують 66 медіа; телевізійне мовлення – 17 медіа; провайдерів аудіовізуальних сервісів є 27; друкованих медіа – 357; онлайн-медіа – 37.

142 суб’єкти належать до приватної форми власності, 17 – до комунальної і 20 до державної (наукові інститути, вищі навчальні заклади, бібліотеки тощо). 

Ліцензіями Національної ради володіють 38 суб’єктів у сфері медіа. Реєстрантами відповідно до Закону України «Про медіа», є 153 суб’єкти у сфері медіа, зареєстровані на території області.

На офіційному вебсайті Національної ради у вкладці Реєстр суб'єктів у сфері медіа доступний Перелік суб'єктів. У ньому міститься інформація про назву суб’єкта, ідентифікатор медіа, територію розповсюдження тощо. 

Впродовж 2020-2024 років, попри пандемію COVID-19, військову агресію російської федерації і введення режиму воєнного стану, медіапростір Львівщини не зазнав негативних змін, навпаки, відбулися помітні позитивні якісні і кількісні зміни. Найважливішою з них є українізація програмного наповнення і наближення якості програмного продукту до європейських стандартів. А також значне збільшення місцевих ефірних радіомовників, які покривають місцевим мовленням усю територію області. Так, за період з 2016 по 2024 рік кількість місцевих ФМ-мовників області зросла більш як удвічі – з 16-ти до 35-ти. 25 з них зареєстровані і діють у громадах області.

За час пандемії і військової агресії (2019-2024 роки) область поповнили 8 місцевих ФМ-станцій. Усі працюють в громадах, дві з них комунальної форми власності. 

У 2023-2024 роках 4 місцевих радіомовники з прикордонних районів Львівської області отримали ліцензії на мовлення:

  • КП Яворівської міської ради «Яворівське радіомовлення» (Яворів), позивний «Явір ФМ» – мовлення у м. Мостиська.
  • Радіостанція «Янтарне ФМ» (Новояворівськ) – мовлення у Новояворівську.
  • «Вільне радіо королівського міста» (Жовква) – мовлення у містах Жовква і Рава-Руська (радіомовлення ще не розпочали).
  • «Радіо Смарт» (Шептицький) – мовлення у м. Шептицький Львівської області (радіомовлення ще не розпочали).

На заході Львівщина має спільний кордон з Республікою Польща протяжністю майже 280 км. У прикордонних містах Львівщини (Турка, Старий Самбір, Яворів, Шептицький, Сокаль, Мостиська, Новояворівськ, Жовква, Рава-Руська) діють місцеві ефірні радіостанції. 

Тарас Шоробура також зазначив, що ліцензіями на ефірне телемовлення у цифровому форматі в області володіють 6 місцевих телеканалів: «24», «Перший Західний», «NТА», «ТЕЛЕФАКТ» (м. Самбір), «Броди Online» (м. Броди), комунальна «Телерадіокомпанія «Броди». 

Спостерігається тенденція до зменшення телемовників, що працюють через супутник. Якщо у попередні роки їх було 3, то у 2024 році лише телеканал «24» здійснював мовлення на супутнику. 

У сфері друкованих медіа станом на кінець 2024 року зареєстрували 94 суб’єкти, з них 27 суб’єктів – це наукові інститути, вищі навчальні заклади, музеї, бібліотеки.

У місті Львові функціонує 34 суб’єкти у сфері друкованих медіа, станом на кінець року вони зареєстрували 165 медіа – 90 газет, 74 журнали і 1 збірник), які розвивають суспільну, суспільно-політичну, рекламну, релігійну, а також дитячу тематику. 

Найбільшу кількість газет – 53 газети, зареєструвало ТОВ «РЕДАКЦІЙНІ СИСТЕМИ», м. Львів (Газета «Експрес»). 

ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «ВИСОКИЙ ЗАМОК», м. Львів – 4 газети і 8 журналів, зокрема газету «Високий Замок».

Найбільшу кількість журналів – 65, зареєструвало ПП «АРТ-КОМПЛЕКС», м. Львів (кросворди, сканворди та ін.). 

У громадах області зареєстровано 31 суб’єкт у сфері друкованих медіа. Ці суб’єкти зареєстрували 29 газет і 2 журнали.

Найбільшу кількість газет зареєстровано в районному центрі місті Стрий – 4 газети («Гомін Волі», «ЗАГРАВА», «ДієСлово», «Фортуна +ТВ»). 

Щодо суб’єктів у сфері друкованих медіа, які видають наукові і науково-популярні видання, це, зокрема, наукові інститути, вищі навчальні заклади, бібліотеки, музеї, їх у місті Львові зареєстровано – 24, у громадах – 3. 

У місті Львові такі суб’єкти зареєстрували 126 друкованих медіа.

Львівський національний університет імені Івана Франка зареєстрував 34 наукові збірники і 11 журналів, загалом 45 друкованих медіа – найбільше серед вищих навчальних закладів області. 

У громадах області зареєстровано 3 суб’єкти у сфері медіа, які видають наукові і науково-популярні збірники. Вони зареєстрували 18 друкованих медіа.

Найбільше наукових друкованих медіа в громадах зареєстрував Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка (11 наукових збірників і 4 наукових журнали). 

У сфері онлайн-медіа станом на кінець 2024 року в області зареєстрували 31 суб’єкт. У переліку онлайн-медіа на суспільну, суспільно-політичну тематику – 22 медіа, з них – 16 зареєстровано у місті Львові (15 суб’єктів). 

ГО «Західний інформаційний фронт», м. Львів, зареєструвала два онлайн-медіа (інформаційно-аналітичні портали): «Білоруський інформаційний центр у Львові», «Західний інформаційний фронт».

ГО «Свідомі. Медіа», м. Львів, зареєструвала веб сайт «Свідомі». Під такою ж назвою суб’єкт зареєстрував канал відеохостингу в «YouTube», публічні сторінки у соціальних мережах «Facebook», «Instagram», «X», «Telegram» і «WhatsApp». 

У громадах області зареєстровано 6 суб’єктів у сфері онлайн-медіа (6 онлайн-медіа: 1 інтернет-видання, 3 веб-сайти, 1 портал новин, 1 youtube-канал). Суб’єкти зареєстровано у м. Турка, м. Новий Розділ, м. Миколаїв, с. Лопушанка-Хомина Стрілківської громади Самбірського району, селах Побужани і Зубриця Львівського району. 

Онлайн-медіа зареєстрували також наукові інститути і вищі навчальні заклади Львівської області. 

Представник Ради також розповів про провайдерів аудіовізуальних сервісів.

Станом на 31 грудня 2024 року у Львівській області зареєстрували 27 провайдерів аудіовізуальних сервісів (ПАС), 25 з яких надають послугу провайдера на території населених пунктів Львівської області, 2 – на території населених пунктів Рівненської області (ТОВ ТРК «ВІЛЬНЕ СЛОВО З УКРАЇНИ», м. Львів; ТОВ «ОПТІФАЙБЕР», м. Броди). Технології, що застосовуються для надання доступу – кабельна аналогова, кабельна цифрова, Інтернет (IPTV), Інтернет (ОТТ).

Також представник Національної ради відповідно до своїх повноважень, проводить офіційний моніторинг програм.

Одним з основних видів моніторингу у 2024 році залишався моніторинг щодо виконання теле- і радіомовниками вимог статті 40 Закону України «Про медіа», яка визначає частку ведення програм українською мовою і обсяги україномовного пісенного продукту в ефірі радіостанцій.

Порушення вимог статті 40 зафіксували у діяльності двох телеканалів області – «24» і ТРК «БРОДИ». Національна рада застосувала до мовників санкції у вигляді штрафів. 

Відповідно до статті 40 Закону «Про медіа» з 1 січня 2024 року обсяг програм державною мовою для телеканалів місцевої категорії мовлення має становити не менше 80% від загальної тривалості програм. 

Середній показник частки пісень українською мовою в ефірі ФМ-радіостанцій області орієнтовно становить 64%. 

100% пісень українською зафіксовано в ефірі 2 місцевих радіостанцій області: Радіо «Стрий ФМ» і радіоредакція «Поступ» (м. Самбір).

Місцеві ФМ-радіостанції здійснюють ведення програм українською мовою. Програми іншими мовами (а саме польською) транслюють в ефірі Радіо «Незалежність», м. Львів (на частоті 106,7 у м. Львові). 

У 2024 року опрацювали 168 новинних сюжетів щодо дотримання гендерного балансу. З метою виявлення гендерних та інших суміжних, зокрема, вікових стереотипів з урахуванням тематики війни охопили 3 телеканали: «NТА», «ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ», «ПРАВДА ТУТ ЛЬВІВ». Фактів поширення інформації, що прямо дискримінує певні групи осіб, не зафіксували.

Додамо, що інформацію про публічну діяльність представника Національної ради у Львівській області регулярно публікують на офіційній Facebook-сторінці.

А веб-портал Національної ради забезпечує доступ до документів і рішень регулятора.

Так, за словами Тараса Шоробури, серед пріоритетних напрямків роботи у 2025 році залишаються:

  • нагляд за дотриманням медіа правових норм, зокрема щодо інформаційної безпеки держави;
  • офіційні моніторинги провайдерів аудіовізуальних сервісів щодо дотримання умов розповсюдження іноземних лінійних медіа;
  • офіційні моніторинги регіональних та місцевих телемовників щодо дотримання гендерного балансу;
  • системна співпраця з органами місцевої влади Львівщини та громадськими організаціями.

«У 2025 році медіа Львівщини доведеться долати виклики, пов’язані з браком кваліфікованих кадрів, збільшенням тарифів на розповсюдження телерадіосигналу та на передплату друкованих видань.

Медіа продовжують розвиватися, збільшують покриття, освоюють нові форми роботи, ведуть активну діяльність у соціальних мережах, вкладають фінансові ресурси у створення медіапродукту та у розвиток технічної бази», – підсумував Тарас Шоробура.

Читайте також: У Львівській ОВА відбулося засідання Ради національно-культурних товариств Львівщини

Поділитись

Facebook Telegram

Новина за темою

15/08/2024
Українська редакція Радіо Свобода працює уже 70 років: з нагоди ювілею у Львові відкрили виставку історичних світлин
29/05/2022
До уваги мешканців області: через технічні роботи завтра декілька годин не працюватиме телерадіомовлення

Поділитись

Facebook Telegram
Теги
радіомовлення
медіа Львівщини
друковані медіа

Останні новини

Усі новиниArrow Image
В Україні оновлюють мапу безбар’єрності: як долучитися?
08/05/2025
В Україні оновлюють мапу безбар’єрності: як долучитися?
08/05/2025
Вісім нагород здобули борчині та борці зі Львівщини на Чемпіонаті України
08/05/2025
Львівщина продовжує розбудову прозорої екосистеми регіону: громади переходять до наступного етапу інформаційного аудиту
08/05/2025
На базі Франкового університету дали офіційний старт роботі інженерно-фізичної лабораторії
08/05/2025
Баскетболісти зі Шептицького – переможці обласного етапу шкільних ліг серед юнаків 5-9 класів
08/05/2025
Форум прихистків у Львові: спільними зусиллями – до якіснішої підтримки ВПО
08/05/2025
Рейтинг Львівщини серед регіонів України за доходами бюджету: наша область на дев’ятому місці

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

Footer logo

Львівська обласна військова адміністрація

Офіційний вебсайт

Адреса:
79000, Львів,
вулиця Володимира Винниченка, 18

Адреса:
79000, Львів,
вулиця Володимира Винниченка, 18

Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

299-91-44

Телефон
Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

16-84

Гаряча лінія

zvern@loda.gov.ua

Електронна пошта

Мапа сайту

Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

Мапа сайту

CC logo

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту
thedigital@loda.gov.ua
Розроблено в SoftServe created
За підтримки Sombra supported