Сертифікація вчителів стартує 8 лютого: нові можливості для педагогів та особливості проведення НМТ – 2025
З березня розпочнеться реєстрація на НМТ-2025.
Про сертифікацію вчителів та особливості проведення НМТ-2025 розповіли сьогодні на брифінгу у Львівській обласній адміністрації Олег Паска, директор департаменту освіти і науки ЛОДА, та Лариса Середяк, директорка Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти.
8 лютого учителі зможуть пройти тестування як першу складову сертифікації педагогічних працівників у 2025 році. Сертифікацію проходитимуть учителі початкових класів, української мови та літератури, математики, навчальних предметів громадянської/історичної освітньої галузі та освітньої галузі «Суспільствознавство», які забезпечують реалізацію нового Державного стандарту на першому циклі базової загальної середньої освіти. Крім того, у 2025 році вперше зможуть пройти сертифікацію вчителі англійської мови, для них тестування відбудеться у вересні.
«Якщо говорити зрозумілою мовою, сертифікація – це свого роду ЗНО для вчителів. Це дає вчителям шанс показати, що в них є серйозний рівень знань і вони можуть здобувати значні результати. Не завжди у вчителя є можливість показати результати своєї роботи. До прикладу є маленькі сільські школи, де у класі вчиться мала кілька учнів і з них може бути важко обрати майбутніх переможців конкурсів та олімпіад. Тож сертифікація – гарна нагода підвищити свій фаховий рівень, продемонструвати кваліфікацію та підтвердити, що ми йдемо у ногу з часом», - зазначив Олег Паска.
Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання й новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.
«Із тестування педагогічних працівників, які є частиною сертифікації, ми починаємо освітні оцінювання у 2025 році. Їх є багато: починаємо із тестування педагогів, далі є участь у міжнародному дослідженні PISA, проведення НМТ – основна та додаткова сесія, спеціальна сесія і завершуємо у жовтні всі ті оцінювання, які дадуть можливість побачити стан освіти Львівщини на фоні інших областей, та згодом на міжнародному рівні», – розповіла Лариса Середяк.
Тестування вчителів – це перший етап сертифікації, другий і третій етап контролює та координує Державна служба якості освіти.
Участь у сертифікації педагогічних працівників є добровільною. Успішне проходження сертифікації дозволяє отримувати до 20% надбавки до заробітної плати та може бути зараховане як чергова (позачергова) атестація. Сертифікат є дійсним протягом 3- х років.
Міністерство освіти і науки України встановлює квоти на проходження сертифікації. Цьогоріч квоти визначені наступним чином: 1500 осіб – вчителі початкових класів, по 1000 осіб – вчителі математики, української мови та літератури та історії і 500 осіб – вчителі англійської мови.
У Львівській обл. вибрана квота вчителями початкових класів – 146 осіб і вчителями англійської мови – 38 осіб. Зареєстровано 54 вчителі української мови і літератури, 43 вчителя математики і 37 вчителів історії. Зазначимо, що на Львівщині квоти на сертифікацію вчителів математики, української мови та літератури й історії вибрані не повністю.
Зареєстровані учасники вже отримали логіни та PIN-коди для доступу до своїх кабінетів учасника сертифікації, розміщеного на сайті УЦОЯО, в яких до 29 січня будуть розміщені листи виклики із зазначенням адрес пунктів проведення. На Львівщині визначено два пункти сертифікації – це гарні великі школи, які готові прийняти педагогів з усієї області.
Педагоги на сайті УЦОЯО повинні ознайомитися з правилами сертифікації, програмами тестування. Також Український центр оприлюднив загальні характеристики тестів незалежного тестування фахових знань та вмінь, де визначено розподіл завдань відповідно до розділів / підрозділів перелічених попередньо програм, і схеми нарахування балів за виконання тестових завдань.
Виконуватимуть завдання 180 хв на паперових носіях.
Для підготовки рекомендуємо використовувати матеріали з розділу «Підготовка» на сайті УЦОЯО https://testportal.gov.ua/pidgotovka-sertyfikatsiya , де розміщені зошити із завданнями попередніх років, правильні відповіді до завдань та відео із розбором усіх завдань. Вперше працівниками ЛРЦОЯО для учасників тестування - вчителів мовно – літературної галузі і вчителів історії створено Тренажер для кращої підготовки https://lv.testportal.gov.ua/Certification/index.htm
Результати незалежного тестування буде розміщено в кабінетах учасників сертифікації для вчителів початкових класів, математики, української мови та літератури, історії та громадянської освіти не пізніше 25 лютого 2025 року; іноземної мови (англійська) не пізніше 24 вересня 2025 року.
Учасники сертифікації, які за підсумками проходження незалежного тестування наберуть менше ніж 60 % від максимальної кількості тестових балів, не зможуть взяти участі в наступному етапі сертифікації.
«Вже у березні почнеться реєстрація на національний мультипредметний тест 2025 року. Цього року, як і минулого, залишається без змін для учасників НМТ вибір чотирьох предметів. Три з них є обов’язковими – це українська, мова, математика, історія України. Четвертий предмет кожен учасник буде обирати з переліку: українська література, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька, французька), біологія, фізика, хімія та географія», – розповіла Лариса Середяк.
Національний мультипредметний тест для осіб, які хочуть вступати до закладів вищої освіти України у 2025 році, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 30.12.2024 № 1806, буде проведено у період з 14 травня до 25 червня 2025. Тест буде розділено на 2 блоки: І блок - українська мова і математика, ІІ блок – історія України та предмет на вибір. Він триватиме 4 години з перервою і буде проводитись на комп’ютерах.
Реєстрація на участь в НМТ триватиме з 6 березня по 3 квітня 2025. Учасники матимуть змогу внести зміни до інформації про проходження НМТ до 8 квітня 2025 року.
Як зареєструватись на участь у НМТ?
- Створити на вебсайті УЦОЯО (testportal.gov.ua) персональний кабінет.
- Внести в програмний засіб особисті дані та інформацію щодо участі в НМТ.
- Завантажити в електронній формі сканкопії та/або фотокопії документів.
- Надіслати електронно через персональний кабінет внесену інформацію та копії документів на обробку в регіональний центр.
Обов’язкові документи для завантаження в персональному кабінеті учасника:
1) копія документа, що посвідчує особу (ID картка або паспорт у формі книжечки або інший документ, що посвідчує особу);
2) копія документа, що підтверджує інформацію про освіту:
- для випускників попередніх років – копія атестата /свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти;
- для випускників поточного року - довідка з місця навчання, яка підтверджує, що особа завершує здобуття повної загальної середньої освіти в 2025 році;
3) копія документа, що підтверджує внесену інформацію про реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП).
Додаткові документи за потреби:
- для створення особливих умов - висновок закладу охорони здоров’я форми 086-3/о;
- при зміні прізвища - копію документа, що підтверджує зміну прізвища;
- для участі у додатковій сесії - заява та документ, що підтверджує причину, яка унеможливлює участі в основній сесії;
- при поданні документів іноземною мовою – нотаріально завірений переклад цих документів українською мовою.
Результати основної сесії НМТ учасники отримають до 4 липня 2025 року.
Додатковий період реєстрації осіб з 9 травня до 14 травня 2025 року (для певних категорій осіб). 14 липня до 25 липня 2025 року будуть проведені додаткові сесії НМТ. Результати додаткових сесій будуть оприлюднені до 30. 07.2025 року.
«В кінці березня – на початку травня Львівщина, як і інші області, братиме участь у великому міжнародному тестуванні PISA. П’ятнадцятирічні учасники пройдуть тестування на комп’ютерах, щоб показати рівень знань з читання, математики, природничих дисциплін, англійської мови з тим, щоби визначити рівень України на фоні інших країн. У дослідженні беруть участь понад 70 країн. Результати дослідження покажуть на що Україні треба звернути увагу для підвищення якості освіти», – підсумувала Лариса Середяк.
Новини та додаткову інформацію можна переглянути на офіційних сайтах
УЦОЯО:
https://testportal.gov.ua(032)2422660 ;
ЛРЦОЯО: www.lvtestportal.gov.ua
(067)6734981 – телефон гарячої лінії ЛРЦОЯО