Кожна дитина України має зростати у родині: на Львівщині обговорили впровадження Стратегії забезпечення прав дитини
В обговоренні взяли участь представники департаменту освіти і науки, служби у справах дітей, Центру соціальних служб, соціального захисту населення, охорони здоровʼя.
Напередодні, 20 січня, відбулось обговорення регіонального плану заходів з впровадження Стратегії забезпечення прав дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки. Організаторами заходу, який відбувся за співфінансування ЄС, виступили Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, UKaid та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
Спершу відбулась презентація регіонального плану Стратегії. Відтак, учасники заходу обговорили напрацьований документ щодо визначення переваг, пріоритетності цілей, реалістичності та відповідності можливостям регіону. При цьому наголосиили на зовнішніх безпекових факторах та пріоритеті інтересів і потреб дитини.
Далі йшлося про роль організацій громадського сектора в реалізації регіонального плану Стратегії.
Також, окреслили перелік усіх зацікавлених сторін, які можуть бути залучення до реалізації регіонального плану і до адвокатування реформи. Зокрема, йшлося про практичні форми та методи співпраці громадських організацій, доброчинних фондів, бізнесу із державними органами та органами місцевого самоврядування у справі впровадження в регіоні Стратегії забезпечення прав дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки.
«У семінарі взяли участь представники громадських організацій та доброчинних фондів, які спеціалізуються на питаннях захисту дітей. Була організована робота в командах для напрацювання операційних цілей, напрацювання алгоритмів та механізмів ефективної співпраці організацій громадського сектору з державними структурами та органами місцевого самоврядування з метою захисту прав та інтересів дітей», – розповідає заступниця директора департаменту освіти і науки ЛОДА Олена Урдей.
Зокрема, за її словами, йдеться про проведення моніторингу сімей з дітьми у громадах для раннього виявлення сімей, які зіткнулись з труднощами, проблемами для надання їм першочергової підтримки, допомоги, щоб забезпечити право кожної дитини зростати у біологічній сім’ї. ⠀
Водночас обговорили тему щодо виховання дітей у прийомних сім'ях, в дитячих будинках сімейного типу. Наголосили на тому, що дітям, які перебувають у закладах інституційного догляду та виховання слід забезпечити право для зростання в сімейних формах виховання.
«Під час семінару головний акцент був зроблений на важливості виробити чіткий алгоритм взаємодії державних установ, громадського сектору та органів місцевого самоврядування. Головна мета - забезпечити право кожної дитини на виховання у своїй родині. Якщо ж це неможливо, то гарантувати дитині можливість зростати та виховуватись в умовах, максимально наближених до сімейних», – додала Олена Урдей. Вона наголосила, що це не тільки пріоритет державної політики, але й вимога Європейського Союзу.
Довідково:
Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України.
Стратегія є головним документом для реформування системи підтримки дітей і сімей, спрямованим на забезпечення найкращих інтересів дитини.
Серед іншого, вона передбачає: збереження права дитини на виховання у біологічній сім’ї; надання соціальних, медичних, освітніх послуг сім’ям із дітьми, особливо у складних життєвих обставинах, на рівні громад; створення патронатних сімей у кожній громаді для тимчасового догляду за дітьми у складних життєвих обставинах.
Читайте також: На Львівщині відкрили ще три навчально-практичні центри, де можна здобути сучасну професійну освіту (відео