Діагностика та лікування ВІЛ-інфекції в Україні є конфіденційними та безоплатними: що потрібно знати, щоб захистити себе та близьких
Вже незабаром, 1 грудня, відзначатимуть Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей день не втрачає своєї актуальності та нагадує про те, що боротьба з ВІЛ-інфекцією триває, а люди в усьому світі об’єднуються для демонстрації підтримки людей, які живуть з ВІЛ, і згадують тих, хто помер від хвороб, обумовлених СНІДом.
Незважаючи на невиліковність ВІЛ-інфекції, раннє виявлення та антиретровірусна терапія можуть значно поліпшити якість життя ВІЛ-позитивних осіб. Важливу роль в цьому процесі відіграють профілактичні заходи, інформаційно-просвітницька робота та регулярне тестування при наявності «ризикованої поведінки» як засобу контролю над поширенням ВІЛ та забезпеченням ефективного лікування.
Станом на 1 жовтня в медичних закладах Львівської області на обліку перебуває 5 069 ВІЛ-позитивних осіб, в тому числі 1633 – в стадії СНІДу. Тільки за 9 місяців року вперше зареєстрували 376 нових випадків ВІЛ-інфекції, з яких 54,5% інфікувалися статевим шляхом, а 33% – внаслідок ін’єкційного введення наркотичних речовин. Від ВІЛ-позитивних матерів народилося 45 дітей. Пожиттєву безкоштовну антиретровірусну терапію отримують 3484 ВІЛ-позитивних людини.
Зараз, у складних умовах війни, ВІЛ-інфекція залишається актуальною загрозою для здоров'я населення. Зміни у соціальному середовищі, міграція населення та стресові ситуації сприяють підвищенню ризику інфікування ВІЛ. Обізнаність стає необхідністю. Важливо знати перші неспецифічні (характерні для багатьох хвороб) ознаки ВІЛ-інфекції:
- тривале підвищення температури;
- нічна пітливість;
- швидке зниження ваги;
- постійна втома;
- збільшення лімфатичних вузлів.
При виявленні цих симптомів і наявності в людини «ризикованої поведінки» (незахищені статеві стосунки з випадковими партнерами чи вживання ін’єкційних наркотиків) не варто зволікати. Звернення до медиків на ранніх етапах хвороби може суттєво покращити прогноз та якість життя.
Ваша обізнаність і активна позиція можуть врятувати життя вам та вашим близьким. Пам’ятайте, що діагностика та лікування ВІЛ-інфекції в Україні є конфіденційними та безоплатними.
«Світ може перемогти СНІД, якщо права кожної людини будуть захищені. Якщо поставити права людини в центр уваги, а лідерство передати спільнотам, світ зможе припинити поширення СНІДу як загрози громадському здоров’я до 2030 року.
Дорога, що веде до припинення СНІДу – це шлях прав людини. Цьогорічний заклик «Ідіть шляхом прав» є основою ефективної відповіді на ВІЛ-інфекцію», – наголошують в амбулаторно-поліклінічному відділенні з лікування ВІЛ-позитивних/хворих на СНІД Центру легеневого здоров’я.
Згідно з даними 30 % людей в Україні не знають про свій ВІЛ-статус. Через війну в Україні ризик поширення ВІЛ-інфекції збільшився. До того ж усе менше людей хочуть тестуватися, адже вважають, що це не на часі. Але зберегти ваше життя та здоров’я може саме вчасне тестування на ВІЛ.
«І нехай багатьом усе ще здається, що «ВІЛ – це не про мене», невтішна статистика доводить, що це не так. Один раз без презерватива чи єдиний у житті експеримент із наркотичними речовинами можуть бути вирішальними. Аби бути впевненими у своєму ВІЛ-статусі, усі люди мають тестуватися принаймні раз на рік. А ті, хто перебувають у групах ризику, – хоча б раз на пів року», – пояснює соціальна консультантка БО «100 % життя м.Львів».
На Львівщині це можна зробити безплатно, конфіденційно та всього за 15 хвилин в благодійний організації «100 % життя м. Львів». Окрім цього кожна людина може отримати консультацію від соціальних працівників щодо профілактики, сексуального здоров’я, дізнатися відповіді на запитання, які вас турбують. За потреби клієнтам також видають презервативи, лубриканти й оральні тести.
Проконсультуватися для виявлення свого ВІЛ-статусу можна в лікарів різних спеціальностей. При виявленні позитивного результату тестування, треба пам’ятати, що підтримка тих, хто вже живе з ВІЛ, надають в 9-ти ЗОЗ Львівської області. Безкоштовні тести доступні в усіх закладах охорони здоров’я (ЗОЗ) Львівської області.
Пройти тестування можна за адресами:
- Львів, вул. Миколи Лисенка, 45 (09:00–15:00), 067 314 09 19, 068 288 27 26;
- Львів, під Голоском, 15Б (15:00–20:00), 063 621 12 12;
- Стрий, вул. Дрогобицька, 50 (10:00–15:00), 066 510 27 51;
- Червоноград, вул. Івасюка, 2 (10:00–14:00), 093 424 15 06;
- Жидачів, вул. Ярослава Мудрого, 29 (09:00–15:00), 099 204 97 22.
«Як показують дослідження, єдиною перешкодою для проведення тесту на ВІЛ є страх дізнатися правду про свій статус. Наважитися на тестування може бути не просто, але ми тут для того, щоб допомогти», – зазначають у БО «100 % життя м. Львів».
Читайте також: З 1 січня починає діяти оновлена система МСЕК: що змінюється