Львівщина розширює екологічний моніторинг: дані про радіаційний фон від ДСНС тепер доступні громадськості
Жителі Львівщини тепер мають відкритий доступ до інформації про рівень радіації, яку щоденно збирає ГУ ДСНС України у Львівській області.
Львівська область зробила важливий крок до більшої прозорості та відкритості екологічних даних. Завдяки спільним зусиллям Управління з питань цифрового розвитку Львівської обласної військової адміністрації (ЛОВА), Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області (ДСНС) та громадської організації SaveDnipro, жителі Львівщини тепер мають відкритий доступ до інформації про рівень радіації, яку щоденно збирає ГУ ДСНС України у Львівській області.
Проєкт із моніторингу радіаційного фону включає стаціонарні та мобільні прилади заміру радіації, розміщені на території усіх районів області. Окрім вже встановлених спільно з ГО «SaveDnipro” п’яти стаціонарних автономних пристроїв, що дозволяють моніторити радіаційний фон, тепер маємо доступ до даних з 38 локацій розташованих по території усієї області. Інтеграція цих даних на платформу SaveEcoBot забезпечує жителям доступ до інформації про рівень радіації в режимі реального часу. Тепер кожен житель області може переглянути показники свого району та громади на інтерактивній карті тут.
Начальник Управління з питань цифрового розвитку ЛОВА, підкреслив значущість цього проєкту та поділився планами на майбутнє Максим Столярчук.
«Ми прагнемо забезпечити повний доступ до екологічної інформації. Завдяки підтримці ДСНС та Павлу Ткаченку з ГО «SaveDnipro», жителі області можуть отримувати найактуальніші дані про стан довкілля. І це лише початок: плануємо розширити мережу моніторингових станцій для контролю якості повітря та води; спробуємо зібрати екологічну інформацію області в єдиному місці, і про забруднювачів, і пов’язану з лісами, відходами, водними ресурсами, та навіть екологічними фінансами, аби громадяни могли отримувати ще більше даних для захисту свого здоров’я та безпеки».
Цей проєкт не був би можливим без активної участі наших партнерів. Громадська організація SaveDnipro відіграла ключову роль у впровадженні цієї екологічної ініціативи, надаючи експертну підтримку та технічну допомогу. ДСНС також продемонструвала відкритість та готовність до співпраці, надавши доступ до своїх даних, які тепер стали доступні громадськості. Завдяки злагодженій роботі, жителі Львівщини можуть користуватися важливою екологічною інформацією, що сприяє розвитку прозорого та безпечного середовища для нашої області.
«Ми щиро вдячні ГУ ДСНС України у Львівській області та особисто Юрію Кагітіну за їхню відкритість і підтримку в реалізації цього проєкту. Завдяки цьому кроку зростає довіра громадян до екологічних ініціатив, а люди отримують можливість бути поінформованими та активно діяти на користь своїх громад. Разом із SaveDnipro ми вже зробили великий крок уперед, але попереду ще чимало роботи для створення повноцінної системи екологічного моніторингу», – зазначив заступник голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO) Олександр Кулепін.
«Зазвичай важко знайти нові джерела даних радіаційного фону, особливо коли це системний моніторинг на рівні цілої області. Але у Львівській області виявилось ДСНС проводить такий моніторинг, мають історичні дані в цифровому форматі й за підтримки ЛОВА прагнуть відкрити ці дані для публічного доступу. Це чудовий приклад співпраці нашого проєкту з регіональними партнерами», – коментує Павло Ткаченко, розробник системи SaveEcoBot.
Співпраця державних установ, громадськості створює надійну основу для прозорого управління довкіллям на Львівщині. Запуск цієї ініціативи — лише початок на шляху до повної відкритості екологічних даних, і незабаром жителі області матимуть доступ до ще більшої кількості важливих екологічних показників.