На Львівщині відзначили переможців обласної премії в галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури
Цьогоріч участь взяв 41 митець у 16 номінаціях. Журі обрало 17 переможців.
У Львівській опері відбулось нагородження переможців премії в галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури. Це найпрестижніша творча відзнака в області.
Цьогоріч свої роботи на розгляд журі надіслав 41 митець. Учасники боролись за першість у 16 номінаціях. З-поміж представлених робіт, члени журі обрали 17 переможців. Перелік лауреатів за посиланням.
Більшість лауреатів зі сцени оголосили, що віддадуть кошти премії на підтримку Збройних Сил України. Наприклад, Ярослав Дерпак – актор Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької. Він здобув першість за виконання ролі «Кузьми» у виставі «Я, Побєда і Берлін» за твором Андрія Кузьменка.
«Насправді, я вважаю, що ця нагорода – не моя заслуга, а наших військовослужбовців. Саме завдяки їхнім зусиллям я маю змогу щовечора виходити на сцену до глядачів. Так само я вдячний усій творчій команді нашої вистави. Преміальні я віддам на підтримку армії», – наголосив Ярослав Дерпак.
Переможців обирали 22 членів журі. Загальний призовий фонд премії – мільйон гривень. Розмір грошової премії на кожну номінацію становить 55 тисяч. Кошти виділили з обласного бюджету відповідно до Комплексної програми розвитку культури Львівщини на 2021-2025 роки.
«Для мене мистецтво та культура – віддушина. Це не про те, щоб сховатися від війни. Це про те, щоб відчувати життя, яке, на жаль, щодня війна знечулює … Поруч з горами робочих документів, у мене завжди стоять книжки з українською прозою та поезією. Люблю читати і перечитувати. Слухати й переслуховувати. Намагаюся не втрачати можливості побачити гру акторів у театрах наживо. Те, що наша культурна галузь попри все розвивається, також є важливим підтвердженням, що ми творимо нову історію України. Усі, хто на передовій, – виборюють її. А всі люди творчих професій – творять.
Дякую кожному й кожній з лауреатів за те, що показуєте цілому світові глибину української душі, біль українського народу та наше бажання жити, виховувати дітей, працювати й творити у Суверенній і Незалежній Державі. І нагадуєте про все це самим українцям», – зауважив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
Нагадаємо, що обласна премія в галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури діє з 2002 року. На здобуття Премії висувають нові оригінальні твори і роботи, опубліковані у завершеному вигляді упродовж останніх трьох років, але не пізніше як за пів року до їх висунення на здобуття Премії.
Раніше лауреатами обласної премії ставали Роман Іваничук, Микола Ільницький, Віктор Камінський, Юрій Ланюк, Роман Безпалків, Таїсія Литвиненко, Михайло Дзиндра, Андрій Содомора, Федір Стригун, Богдана Фроляк, Орест Скоп, Олександр Божик, Володимир Дубас, Богдан Сегін та багато інших.
Довідково:
Процедура розгляду документів, зокрема допуску кандидатів та визначення переможців регулюється Положенням Про обласну премію, затвердженого рішенням сесії Львівської обласної ради від 28.06.2024 № 591.
Клопотання про присудження Премії номінантам подають до департаменту культури, який презентує роботи перед журі, персональний склад якого затверджує президія Обласної ради терміном на 3 роки.
Журі під час засідань вирішує питання допуску номінантів до участі у Премії, а також таємним голосуванням визначає переможця (лауреата).