«Культурна спадщина Стрийської громади»: під час форуму порушили актуальні теми
Захід провели у межах святкування дня міста Стрий, який відзначали 15 серпня.
У п’ятницю, 16 серпня, у с. Підгірці, що на Стрийщині, провели форум «Культурна спадщина Стрийської громади».
Участь у заході взяв заступник директора департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Віктор Ващук.
«Львівщина — один із найбагатших регіонів на історичні населені місця. Їх у нас 55. Стрий одне з них. Усі ми бачимо себе частиною Європейського Союзу, а це означає, що культурна спадщина стане одним із основних елементів нашої ідентифікації у складі європейських народів, а тому маємо всіляко сприяти її збереженню», - зазначив Віктор Ващук.
Розпочався форум із трансляції фільму «Архітектурна спадщина», який ознайомив присутніх із найвизначнішими пам'ятками Стрия та населених пунктів громади, а також їхньою історією. Далі український журналіст, культуролог, громадський діяч Андрій Левик презентував 38 число науково-популярного журналу «Наша спадщина», присвяченого історії, архітектурі та видатним постатям цих теренів.
До теми: Громади Стрийщини продовжують цикл виїзних нарад, присвячених культурній спадщині
Головний архітектор Стрийської територіальної громади Орест Телішевський розповів про роботу органу охорони культурної спадщини Стрийської міської ради, історико-архітектурний опорний план міста та планувальні обмеження, які встановлюються при забудові територій; комплексні-наукові дослідження та 3D-сканування площі Ринок у Стрию, що допоможе проведенню реновації цього простору; проблематику опорядження фасадів історичної частини міста.
Виступи запрошених гостей стосувалися сакральних пам’яток Стрийщини (о. Мирон Гринишин), наукових досліджень Стрийського замку (Микола Гайда), проєкту реновації майдану Ринок у м. Стрий (Богдан Гой).
«Зазвичай дерев’яні церкви накривались ґонтом. Кожна церква має свою ідентичність і не можна ставити те, що є не потрібно: церква повинна дихати, а коли її обшивають пластиком — вона руйнується. І тому це є злочин, коли церкву покривають жовтою бляхою або пластиком. Потрібно зберігати пам'ять і повертатися до автентичного», — пояснює, чому важливо зберігати правдивий вигляд сакральних пам'яток архітектури, настоятель Катедрального храму Успіння Пресвятої Богородиці о. Мирон Гринишин.
Також у межах заходу відбулась презентація книги «Місто світла на полотні історії», яка вміщує нариси про давню історію Стрия, культуру та звичаї мешканців цих теренів, відомих діячів краю.