Проєкт Фонду держмайна «Земельний банк»: як працюватиме і які об’єкти в області виставлять першими

Приватизація. Львівщина (4)
Земельний банк - це оренда державних земель, що наповнить бюджет та відкриє агропідприємцям нові можливості для розвитку.
Про це під час брифінгу у офіційному медіацентрі розповів керівник Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях Микола Іщук.
Робота Земельного банку дозволить ліквідувати десятирічні корупційні «сірі» схеми із державними сільськогосподарськими землями та вивести з тіні понад 800 тис. га угідь, які незаконно передавалися для обробітку, генерували корупцію чи просто простоювали.
«Земельний банк – це перехід ще одного державного сектору в прозоре, конкурентне, відкрите поле через проведення аукціонів оренди в системі Prozorro.Продажі.
Надходження коштів від оренди – це підтримка, наповнення українського бюджету, левова частка якого нині спрямована на захист України від російської агресії, загалом на збереження держави», - пояснив Микола Іщук.
Влітку, після старту аукціонів, орієнтовний сумарний дохід від оренди першого пулу ділянок за період серпень-грудень 2024 очікується в 1 млрд грн. Загалом, коли більшість земель передадуть в оренду, щорічний дохід прогнозується в розмірі 7-8 млрд грн.
«На перший пул активів, торги по яких відбудуться у 2024 році, Фонд держмайна буде виставляти 120 тис гектарів.
На Львівщині визначені 6 земельних ділянок, які будуть виставлені на онлайн-аукціони. Загальна площа ділянок становить близько 1061,49 га. Площі розташовані у Підбepізцівській, Стpийській, Хирівській громадах Львівщини», - пояснив Микола Іщук.
Читайте також: Від початку року від приватизації по Львівщині Фонд держмайна перерахував до держбюджету майже 168 млн грн
Орендарі отримають доступ до ринку держземель, зможуть відкривати власні компанії чи невеликі фермерські господарства, належно обробляти землю. Вони матимуть мотивацію на це, на відміну від державних розпорядників. Як аргумент: аграрії України 2023 року, за даними Мінагро, зібрали на 3-5% більше врожаю, ніж 2022-го. Тобто в будь-яких умовах вони націлені на результат і держава допоможе їм його досягти.
«Створення нових агробізнесів – це підтримка економіки, зростання суми сплачених податків, створення робочих місць та загалом ефективне використання наявного у держави ресурсу», - додав керівник Регіонального відділення.
Реалізація реформи – здійснені та заплановані кроки, як все працюватиме?
Для того, щоб консолідувати державні землі та ефективно ними управляти Фонд державного майна України створить кількох державних операторів земельного банку.
Першого оператора вже створили. Це ДП під назвою «Фонд аграрних інвестицій». Він отримає в управління землі з першого пулу та згодом корпоратизується (стане ТОВ, яке на 100% належить державі). Це підприємство набуде в оренду землі на 50 років під 12% для подальшої суборенди.
Для кожного наступного пулу земель створять свого оператора, оскільки попередньому після корпоратизації не можна передавати нові землі.
Після передачі всіх земель для оренди створені із держпідприємств ТОВки можуть об'єднатися в одне і бути одним оператором. Воно буде ефективніше працювати з одним керівником, бухгалтером тощо.
Земельний Банк (точніше ДП, що трансформуються в ТОВ) займатиметься передачею інвесторам в суборенду державних сільгоспземель через вже відпрацьовані прозорі механізми.
Термін суборенди буде максимально до 14 років для вирощування однорічних рослин і 25 років – для багаторічних. Такі терміни оренди сприятимуть ефективному використанню земель, застосуванню належних технологій вирощування та догляду за рослинами, забезпечуватимуть сівозміну, де і коли потрібно.
Обмежень щодо обсягів суборенди, розмірів ділянок для одного орендаря не буде.
Стартова вартість суборенди становитиме не менше 12% від нормативної грошової оцінки (НГО) ділянки. Для різних регіонів вона відрізнятиметься, але в середньому буде на рівні 3-4 тис. грн за 1 га в рік. Але це лише стартова ціна, тож за результатами торгів, через конкуренцію, коли учасники змагатимуться за право оренди, вона зростатиме. Ріст може бути бути в рази, особливо за найбільш цінні земельні ділянки.
Переможець аукціону має оплатити наперед перший рік оренди землі. Далі щороку сплачується орендна плата, яка індексується згідно коефіцієнту індексації, який враховує рівень інфляції та зміну цін на продукцію сільськогосподарського призначення
Фонд працює над створенням інтерактивної карти державних сільгоспземель. На ній відображатиметься весь масив державних СГ-земель, які планується передавати в суборенду, площі окремих ділянок та їхнє розташування, цільове призначення тощо. Це покращить доступ до інформації про потенційні ділянки для оренди, дасть інвесторам повну картину наявних у держави ресурсів.
«Зазначу, що не всі кошти надходитимуть до державного бюджету, 10% від оренди земель с/г призначення будуть надходити до місцевих громад.
Стежте за нами на майданчику Прозоро, оголошеннями, нашою підготовкою до цих лотів і беріть активну участь в оренді земель с/г призначення», - підсумував Микола Іщук.