Активних учасників «Революції на граніті» нагородили медалями вдячності Європейського Центру Солідарності
Нагородили Маркіяна Іващишина (посмертно), Ярину Зайченко та Андрія Салюка.
Напередодні, 28 червня, відбулися урочистості з нагоди вручення медалей вдячності учасникам «Революції на граніті» від Європейського Центру Солідарності.
Цими днями з візитом на Львівщині перебуває делегація Європейського Центру Солідарності на чолі з керівником Базілем Керські, депутатами та сенаторами Польщі, представниками місцевої влади Поморського воєводства. Так, вчора, 27 червня, підписали тристоронній Меморандум між Львівською ОВА, Львівською облрадою та Європейським Центром Солідарності.
Як зазначила заступниця начальника Львівської ОВА Христина Замула, візит делегації дружньої країни – Республіки Польща до Львова саме на День Конституції України має для нас символічне значення, оскільки вкотре підкреслює єдність наших народів.
«Щиро дякую за підтримку, яку ви надаєте, перш за все, підтримку демократичних процесів в Україні.
Щиро дякуємо вам за ініціативу створити в нашому місті Центр свободи і демократії, який, я переконана, стане потужним осередком поширення ідей свободи, демократії, рівності, справедливості, прав людини та поваги один до одного.
Останні 10 років ми платимо дуже велику ціну за ці цінності. Ми переконані, що даний Центр стане також майданчиком для консолідації зусиль і руху України до Європейського Союзу», – додала Христина Замула.
Вже впродовж 14 років Центр відзначає приятелів солідарності. Медалі вдячності – це виняткова відзнака, яка є фундаментом потреби віддячити за отримане добро.
«Ми відзначаємо тих, хто в дусі ідеї солідарності стають в захисті універсального порядку, прав людини, які пропагують ідеї солідарності і діють задля порозуміння між народами, а також задля того, щоб суспільний лад будувався на основі діалогу.
Хочемо відзначити тих, які добро інших поставили понад власне, захист прав інших поставили вище понад власні», – наголосив уповноважений директора Європейського Центру Солідарності українсько-польської солідарності Лев Захарчишин.
Так, медаллю вдячності Європейського Центру Солідарності нагородили посмертно Маркіяна Іващишина. Маркіян Іващишин – один з провідників «Революції на граніті» 1990 року, засновник і очільник «Студентського братства», український громадський, політичний і культурний діяч.
Активною учасницею Революції була дружина Маркіяна Ярина Зайченко – активістка студентського братства, відома лікар-дерматовенеролог, авторка багатьох наукових праць та академічних підручників. Нагороди батьків отримав син Остап Іващишин.
Також медаль отримав ще один учасник цього протистояння – Андрій Салюк.
«Довгий час “Революцію на граніті” відкидали. Про неї довгий час не згадували.
Маркіян був моїм близьким другом. Він був політичним, але й візуальним символом “Революції на граніті”. Високий і кремезний, він виділявся у натовпі. Завдяки цьому усе студентське братство трималося разом – було на кого орієнтуватися. Напевно, його зовнішня та внутрішня сила додавала сили й наснаги.
Студентська революція для мене це спогади, що гріють і болять водночас.
Сьогодні колишні члени студентського братства активно допомагають армії та служать в ЗСУ. Дякую за відзнаку, але я вважаю, що ця відзнака тих сотень людей, які долучилися до протистояння і тисяч людей, які підтримали цей рух», – наголосив Андрій Салюк.
Так, першим кроком співпраці стане створення виставки, яка буде розповідати історію трьох українських революцій: «Революції на граніті», Помаранчевої революції та Революції Гідності.
«Солідарність – це велике слово для України. Без нього неможливим було б наше духовне піднесення, наших три революції, саме вона об’єднала їх усіх. Дякую, що допомагаєте підтримувати пам’ять про сторінки як польської, так і української історії. Актуальність гасла “За нашу і вашу свободу” не змінилось і не зменшилось і донині, тримаймося разом», – наголосив український громадський діяч, член-засновник Української Гельсінської групи, дисидент і політв'язень часів СРСР Мирослав Маринович.
Привітав учасників урочистості директор Європейського Центру Солідарності Базіль Керські. За його словами, демократія потребує постійної опіки, постійного людського вкладу. Недарма захід розпочали з перегляду ролика про Європейський Центр Солідарності.
«Ми маємо мрію щоб такий центр з’явився у Львові.
10 років тому Центр Солідарності відкрили у Гданську. Вже тоді, після атаки росії на Україну в 2014 році, ми розуміли, що нашим державам випала спільна доля: боротьба за майбутнє Європи. І вже тоді поєдналися Львів і Гданськ, Україна і Польща», – зазначив Базіль Керські.
«Сьогодні ми згадуємо активних учасників Революції на граніті. І це також дуже символічно. Адже ця Революція стала яскравим свідченням прагнення українського народу саме демократичним шляхом досягти свободу. Мітинги, живі ланцюги, голодування – показують, що саме мирним шляхом ми прагнули досягти своїх цілей.
Успіх Революції на граніті став переломним моментом в історії України і проклав шлях до побудови демократичної держави. Ми засвоїли її уроки про мужність, єдність та рішучість у боротьбі за свої права та свободи.
Віримо, що спільними зусиллями нам вдасться побудувати вільну, демократичну та європейську Україну.
Сьогодні День Конституції України – свято, що нагадує про важливість дотримання прав і свобод людини. Дякуємо вам за вашу присутність і ініціативи.
Дякуємо ЗСУ, які тримають кордони, захищають нас, і ми спільними зусиллями творимо нашу нову демократичну державу», – підсумувала Христина Замула.
Читайте також: На Львівщині дали старт створенню Центру свободи та демократії: детальніше