«Тиждень Відкритого Уряду всі громади Львівщини подали заявку на приєднання до Міжнародної хартії відкритих даних»: у ЛОВА розповіли чому це важливо

«Тиждень Відкритого Уряду Всі Громади Львівщини Подали Заявку На Приєднання До Міжнародної Хартії Відкритих Даних» У ЛОВА Розповіли Чому Це Важливо (2)
Львів став першим містом в Україні, яке приєдналося до Хартії.
Сьогодні , 30 травня, у Львівській ОВА відбувся брифінг в межах Тижня Відкритого Уряду. Під час нього розповіли, що всі громади Львівщини подали заявку на вступ до Міжнародної хартії відкритих даних.
«Спочатку ми співпрацювали з правлінням Хартії для узгодження пакету документів і його вигляду, які мали затвердити територіальні громади. Протягом двох місяців ми комунікували з громадами Львівщини, щоб вони належним чином затвердили ці документи українською та англійською мовами. Хочемо подякувати керівництву територіальних громад за розуміння важливості розвитку сфери відкритих даних та максимальне сприяння під час підготовки цих документів», – зазначив начальник управління з питань цифрового розвитку Львівської ОВА Максим Столярчук.
Завдяки співпраці отримали три документи: перший — це рішення виконкому або сесії про призначення відповідальної особи за розвиток сфери відкритих даних у територіальній громаді та затвердження плану дій щодо розвитку цієї сфери. Найважливішим у цьому пакеті є план дій, який розробили для максимально ефективного сприяння розвитку сфери відкритих даних на території всього регіону. Третій документ — офіційний лист звернення керівника громади до Міжнародної хартії відкритих даних, у якому громада визнає шість принципів Хартії, а саме:
- Відкритість за замовчуванням: Всі публічні дані є відкритими, окрім випадків, обмежених законом, з обов’язковим захистом конфіденційної інформації.
- Оперативність та чіткість: Дані мають бути актуальними та оновлюватися швидко, у деталізованій формі для забезпечення їх повноти.
- Доступність і використання: Дані мають бути легкодоступними, безкоштовними, у машиночитаних форматах з відкритими ліцензіями.
- Порівнюваність та інтероперабельність: Дані мають бути структуровані для легкого поєднання з іншими наборами, з уніфікованими кодами та форматами.
- Для кращого врядування та участі громадськості: Відкриті дані підвищують прозорість та залучення громадян у прийняття рішень через електронні сервіси.
- Для інклюзивного розвитку та інновацій: Відкриті дані стимулюють економічний розвиток та інновації, дозволяючи створювати нові продукти.
Ці пакети документів зібрали із 71 громади та відправили на правління Хартії. Дві громади Львівщини вже приєднані до Міжнародної хартії відкритих даних.
Зазначимо, Львів став першим містом в Україні, яке приєдналося до Хартії, а також місто Дрогобич, що свідчить про високий рівень відповідальності, лідерство та інноваційність Львівщини, зокрема про прагнення впроваджувати європейські стандарти відкритості та підзвітності.
«Приєднання громад Львівщини до Хартії можна розглядати з двох контекстів. Перший — контекст України: варто зазначити, що Україна приєдналася до Хартії у 2016 році, і до 2024 року лише 14 громад подали свої заявки на вступ до Міжнародної хартії. Сьогодні ми разом з нашими громадами збільшуємо цю кількість у шість разів, що є значним успіхом. Зокрема, якщо дослідити результати дослідження «Прозорість міст під час війни 2023», проведене Transparency International, можна простежити чітку кореляцію між членством міст у Хартії та їх місцем у рейтингу найпрозоріших міст, що демонструють Дрогобич, Львів, Тернопіль та Дніпро», – підкреслив начальник управління з питань цифрового розвитку Львівської ОВА Максим Столярчук.
Робота в сфері відкритих даних розпочалася наприкінці 2021-го – на початку 2022 роках.
«Ми провели нормативну базу у відповідність, визначили обов'язкові набори для оприлюднення, призначили відповідальних осіб, розгорнули портал відкритих даних та портал місцевої статистики. Оскільки відкриті дані часто подаються у складних формах, що можуть бути незрозумілими для звичайного жителя , портал місцевої статистики забезпечує зручну візуалізацію даних, роблячи їх доступними і зрозумілими.
Після запуску порталів ми побачили живий інтерес з боку мешканців, бізнесу та науковців: щомісяця портали відвідують близько 1500 людей. Ми зрозуміли, що потрібно задовольнити цей попит, шукаючи нові дані. Тому ми звернулися до територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади та підписали меморандуми про обмін даними, що дозволило нам оприлюднити близько 60 нових наборів», – додав Максим Столярчук.
Львівська ОВА згодом підпише меморандум з Басейновим управлінням водних ресурсів та Західним міжрегіональним управлінням держпраці для того, аби додати нові цікаві набори даних на наші портали.
Також спільно з Міністерство цифрової трансформації та проєктом TAPAS провели інформаційний аудит, а це дозволило виявити ще близько 100 додаткових наборів даних. Інформаційний аудит допоміг зрозуміти, яка інформація циркулює всередині організації, де є дублювання даних та неефективність у розподілі робочого часу.
«Залишилася ніша, до якої ми не мали дотику, проте важливість її розвитку було необхідно забезпечити - це розвиток сфери відкритих даних в територіальних громадах. Наприкінці минулого року ми організували знову завдяки підтримці Міністерства цифрової трансформації України та проєкту Tapas і Фонду Східна Європа навчання Open Data Academy для всіх громад, на яку запросили приблизно 200 учасників. З кожної громади було відправлено по два представника, включаючи представників керівництва, з метою усвідомлення важливості цього питання та розробки певного плану дій на 2024 рік.
Сьогодні, символічно в межах Тижня відкритого уряду, ми презентували перший крок — приєднання до Хартії. Далі перед нами важлива робота, адже ми продовжуємо рухатися за нашим планом дій. Наступним кроком буде затвердження необхідної нормативної бази. Після цього проведемо серію навчань для відповідальних осіб з територіальних громад, надамо їм доступ до Місцевого порталу відкритих даних. Це дозволить їм ефективно публікувати нові набори даних. За потреби, проведуть додаткові навчання І це лише початок! В результати потужної роботи, всі громад Львівщини виконують вимоги законодавства і публікують більше 75 наборів відкритих даних, що значно підвищує прозорість та відкритість кожної з них.
Це важливий крок на шляху до прозорого, відповідального та ефективного управління. Відкриті дані стають потужним інструментом для створення кращого суспільства, де довіра, інновації та співпраця стають основою розвитку. Львівщина показує приклад для всієї України, демонструючи, що відкритість і прозорість – це шлях до успіху навіть у найскладніші часи», – зазначив начальник управління з питань цифрового розвитку Львівської ОВА Максим Столярчук
Довідково:
За ініціативою Керівного комітету міжнародної Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» з 27 по 31 травня 2024 року в Україні проводиться Тиждень Відкритого Уряду. Налагодження ефективної системної роботи з інформацією, оприлюднення публічної інформації у формі відкритих даних є одним із ключових інструментів для забезпечення підзвітності в публічному управлінні та послугах і є одним із завдань плану дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2023 – 2025 роках.
Читайте також: Львівщина лідирує в оновленні даних військовозобов'язаними через ЦНАП