У Миколаївській громаді відкрили відділ підтриманого проживання осіб старшого віку та з інвалідністю
Центр розрахований на обслуговування 15 осіб, наразі в ньому проживають пʼятеро.
Сьогодні, 22 травня, запрацював відділ підтриманого проживання осіб старшого віку та з інвалідністю «Центру надання соціальних послуг Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області». Відтепер у Миколаївській територіальній громаді є можливість надавати якісну соціальну послугу.
З метою покращення психічного здоров’я цивільного населення Львівської області, створили комплексну, міжсекторальну систему охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Ця система відповідає потребам населення, базується на принципах дотримання прав людини та сприяє відновленню. У зв'язку з цим, в області затвердили «Комплексну програму охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення у Львівській області на 2023 – 2026 роки».
Одним із напрямів цієї Програми є надання фінансової підтримки територіальним громадам для створення відділень або будинків підтриманого проживання, чи стаціонарного догляду для осіб похилого віку та/або повнолітніх осіб з інвалідністю, які потребують стороннього та побутового догляду.
Торік Миколаївська громада перемогла у конкурсі і отримала співфінансування з обласного бюджету на створення такого центру. Сьогодні він офіційно запрацював
Центр розрахований на обслуговування 15 осіб, наразі в ньому проживають 5 людей, – це ВПО з Херсона, Бахмута, Торецька і Лисичанська, є 4 працівники. Він призначений як для внутрішньо переміщених осіб, так і для місцевих мешканців, щоб забезпечити рівний доступ до послуг. Угоду можна укладати як на пів року, так і на рік. Після цього оцінюють самопочуття людини. Головна мета – повернути людей до нормального життя.
«Для нас центри підтриманого проживання – це наступний крок у наданні соціальних послуг. Ми собі поставили за завдання розвивати надання соціальних послуг саме в громадах, де люди цього потребують. Ми маємо заклади обласного рівня, на жаль, вони переповнені. Тому дуже важливо, щоб включилися громади.
Це перший центр, який ми відкриваємо в громаді цього року. І ми надалі готові дофінансовувати облаштування таких закладів. Також готові впроваджувати систему і платних, і соціальних послуг для того, щоб жителі громад, де нема таких центрів, мали можливість розміщувати своїх людей в комфортних умовах для проживання. У цьому центрі створять умови для польових робіт, щоб люди могли займатися вирощуванням овочів та інших культур, таким чином підтримуючи свої навички та забезпечуючи себе свіжими продуктами. Згодом планують відкрити майстерню. Це допоможе підопічним почуватися корисними і зайнятими, що є важливою складовою їхнього добробуту», – зазначив очільник Львівської області Максим Козицький.
Дякуючи допомозі від міжнародних партнерів Львівської ОДА, такі центри в координації з місцевими громадськими організаціями раніше вже запрацювали у Стрию, Дрогобичі та Львові, невдовзі – у Підкамені.
Детальніше про це за посиланням: На Львівщині розвивають мережу центрів підтриманого проживання: адреси закладів
За словами керівника відділу соцзахисту Миколаївської громади Олега Старовецького, на реалізацію цього проєкту залучили 1 мільйон 700 тисяч гривень з обласного бюджету, а також з місцевого бюджету додали ще майже 409 тисяч. З облаштуванням центру всередині допомогли меценати. Під приміщення використали колишню амбулаторію.
«Голова запропонував створити новий центр. Ми з депутатами підтримали цю ідею і вирішили реалізувати проєкт. Основне завдання – повернути людину до нормального життя. Люди самі себе обслуговують, за необхідності соціальні працівники допомагають приготувати їжу, але основну роботу вони виконують самостійно. На утримання цього центру у 2024 році виділили 2,5 мільйони гривень з місцевого бюджету. Без державної підтримки розвиток таких установ є складним, тому ми розглядаємо можливість надання частини послуг на платній основі», – зазначив Олег Старовецький.
Матеріали, обладнання та інвентар придбали за рахунок благодійних організацій та підприємців, а саме: Миколи Долінського «ЮЛІУС КОХ УКРАЇНА», Ігоря Давидяка, Василя Говиковича та ГО «Патріот».
Серед перших мешканців відділу – жителька Бахмута Валентина Саркісян. Її домівку окупанти знищили, тому повертатися їй нікуди. Вже 2 дні пані Валентина перебуває у Центрі у Миколаєві. Каже, почувається як вдома та задоволена цим місцем: «Все подобається, все добре, чистенько, водичка є, санвузол і кухня теж».
Пані Валентина відповідатиме за город, їй це до душі. Планує садити салати, цибулю, редиску, пізніше – фруктові дерева. Наразі саджає квіти та доглядає за ними.
«Для нас важливо, щоб громади брали на себе відповідальність, і ми готові допомагати коштами обласного бюджету для створення центрів підтриманого проживання. Дуже дякую Миколаївській ОТГ, Андрію Щебелю за те, що ви взяли на себе цю відповідальність і такі центри почали розвиватися. Нехай люди в них живуть з задоволенням. Я сподіваюся, що такі центри будуть у всіх громадах Львівщини, і нашим прикладом надихнуться також інші області, – зазначив Максим Козицький.
Всі центри підтриманого проживання нанесені на сайті Львівської ОВА в блоці координаційних центрів: Координаційний центр підтримки цивільного населення при ЛОВА
Читайте також: Де на Львівщині люди у потребі можуть безкоштовно отримати різні види допомоги: адреси, контакти