«І відкрилися небеса...»: у Львівському музеї історії релігії відбулось відкриття мультимедійної виставки
Виставка присвячена процесу реставраційних робіт, які впродовж 10 років проводилися у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла.
Сьогодні, 10 травня, Львівському музеї історії релігії відбулось відкриття мультимедійної виставки «І відкрилися небеса... Консервація та реставрація ілюзіоністичних фресок Франциска Екштайна у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла – давньому єзуїтському костелі святих апостолів Петра і Павла у Львові».
Виставка присвячена процесу реставраційних робіт, які впродовж 10 років проводилися у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла. Під час реставраційних робіт, команда польських і українських реставраторів відновила унікальні барокові розписи на склепіннях храму.
«Як слушно сказано: «Господь дає життя і він має його забрати». Ніколи не могли подумати, що будемо жити в такий час, коли все, що будували наші прадіди, буде зруйновано жорстокою рукою окупанта.
Історія знала різні часи, але, як казав мудрий народ, «треба рухатися вперед, будувати світле майбутнє, поважаючи один одного і ставлячи людяність насамперед».
Саме тому наше спільне завдання – це перемога. Перемога добра над злом, світла над темрявою, єднання над розбратом», – зазначив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
У музеї представили хід і результати реставрації у широкоформатних фотографіях фресок, що демонструють етапи до, під час та після реставрації. Додатковим важливим елементом експозиції є анімація та відео у форматі віртуальної реальності, завдяки яким відвідувачі виставки зможуть на мить перенестися до Гарнізонного храму.
«Ми маємо зберегти та примножити те, що нам дісталося від наших предків. Це наша земля, наша культура, наша мова, наша історія. Це те, що робить нас українцями, те, за що ми боремося і за що готові віддати своє життя.
Я щиро дякую всім вам за вашу працю, за те, що ви допомагаєте, реставруєте та бережете нашу культурну спадщину. Це наша спільна європейська цінність, і я впевнений, що наступні покоління будуть нам за це вдячні.
Також я хочу висловити свою подяку колегам та партнерам, які зробили все можливе, щоб допомогти нам у цей складний час. Ваша підтримка та самовіддача – це те, що дає нам сили йти далі», – додав Іван Собко.
Виставку підготував Інститут «Полоніка», який долучився до реставраційних робіт у 2018 році. До кінця 2021 року вдалося профінансувати та завершити повну консервацію розписів площею близько 1300 м2, що на склепінні центральної нави.
«Відкриття подібної виставки у Львові під час триваючої російської агресії проти нашої держави матиме колосальне позитивне значення, адже продемонструє могутню силу мистецтва, підтримку українського народу з боку польських партнерів перед лицем російської брутальної жорстокості, дасть позитивний сигнал світові про необхідність збереження культурної спадщини, яка належить багатьом народам світу», – зазначив директор Львівського музею історії релігій Орест Малиць.
Виставка буде доступна з 11 травня до 30 червня, тож кожен охочий зможе її відвідати.
Довідково:
Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» (Інститут «Полоніка») – це спеціалізована державна установа культури, яка здійснює консерваційні, науково-дослідницькі, освітні та популяризаційні проєкти. Завдяки їх реалізації вдається зберегти матеріальні свідчення нашої історії, відновлювати пам'ять про важливих для сучасних поляків осіб та значущі історичні факти.
Читайте також: У Львівському історичному музеї відкрили виставковий проєкт «Гей, там на горі Січ іде»