Студентам-реставраторам розповіли, як реставруються об’єкти культурної спадщини на Львівщині
Лекцію провів художник-реставратор вищої категорії Олег Рішняк.
Які фактори впливають на прийняття рішення про проведення реставрації? З якими викликами стикаються фахівці? Як виглядають пам’ятки до та після реставрації? Яка стратегія реставраційних заходів є оптимальною? А також про унікальні знахідки на об’єктах архітектури студентам Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша розповів художник-реставратор Олег Рішняк.
«Реставрація не залежить лише від самих реставраторів. Більшою мірою вона залежить від економічного стану держави, від культурного рівня суспільства в цілому і правлячих еліт зокрема», — каже Олег Рішняк.
Для наочної ілюстрації різних етапів реставраційних робіт та результатів проведених заходів, за основу була взята реставрація дерев'яної церкви святого Архистратига Михаїла в Ісаях, що триває.
«Дуже важливо мати успішні реставраційні приклади. Це допомагає переконувати суспільство берегти пам’ятки, цінувати їх, відновлювати. Також це полегшує залучення коштів для майбутніх проєктів. Тому ми стараємось, щоб реставрація відбувалась комплексно: відновлюється як сама церква, так і її живопис, цінні елементи інтер’єру та екстер’єру. Важливо все: хто архітектор, хто здійснює науково-проєктні дослідження, хто відповідальний за виконання робіт, хто визначає черговість виконання цих робіт, здійснює технічний нагляд. Процес управління проведенням реставраційних робіт дуже складний і має гарантувати їхнє якісне виконання», — розповідає про підхід до менеджменту процесу реставрації директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько.
Окрім лекції, студенти мали змогу навчитися працювати із реставраційним лазером. На Львівщині таке обладнання унікальне. Здебільшого його використовують спеціалісти Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка». А нещодавно його придбала одна з українських підрядних організацій, що проводить реставраційні роботи на об’єктах області «Креативна фабрика Вікторія».