Розкриття кіберзагроз: аналіз активності російських хакерів в Україні за 2 півріччя 2023 року
Урядова команда CERT-UA, яка діє у складі Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України підготувала аналітичний звіт, де досліджує загрози з боку ворожих хакерських угруповань.
У своєму звіті вони відзначили, що у другому півріччі 2023 року ворожі кіберугруповання різко наростили використання такого інструменту, як розсилання шкідливого програмного забезпечення через електронну пошту.
Серед тенденцій активності російських хакерів в Україні - підвищений інтерес до українського телекомунікаційного сектору та атаки з метою отримання доступу, контролю та зняття розвідувальної інформації зі спеціалізованих систем ситуаційної обізнаності українських військових Також зростає активність фінансово мотивованих хакерських груп, які спрямовані проти українського бізнесу та організацій, що пов'язані з викраденням коштів.
«В цілому у 2023 кількість зареєстрованих кіберінцидентів була більша, ніж у 2022. Але треба зазначити позитивну тенденцію — кількість кібератак, які мали критичні наслідки, вдалося суттєво зменшити. Все це стало можливим завдяки покращенню злагодження в діяльності основних суб’єктів забезпечення кібербезпеки України та налагодженню каналів комунікацій з потенційними цілями хакерів, що дозволило швидко реагувати на виклики та попереджати реалізації зловмисних задумів противника», – зазначила у звіті керівниця Урядової команди реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA Євгенія Волівник.
Детальніше про основні цілі, інструменти та ключові інсайти ворожих хакерських атак читайте в аналітичному звіті «російські кібероперації» H2’2023: UA, EN.
Зазначимо, що CERT-UA постійно відстежує світові та українські події у сфері кібербезпеки, надає рекомендації з побудови систем захисту даних в інформаційно-телекомунікаційних системах та протидії кібернетичним атакам, збирає та аналізує дані, пов’язані зі спробами несанкціонованих дій щодо державних інформаційних ресурсів, а також взаємодіє з цих питань з компетентними органами та організаціями, у тому числі й на міжнародному рівні.
Усіх закликають своєчасно інформувати Урядову команду реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT – UA за електронною поштовою адресою: сеrt@сеrt.gov.ua або через форму повідомлення про кіберінцидент, за посиланням.
«В умовах здійснення російською федерацією агресії проти України, вкрай необхідно консолідувати зусилля щодо адекватного та своєчасного реагування на кібератаки на об’єкти критичної інфраструктури України. У Львівській обласній військовій адміністрації налагоджено та відпрацьовано механізм інформування про кіберінцеденти, в тому числі шляхом використання спроможностей команди CERT – UA. Також ми активно підвищує рівень захищеності власних інформаційно-комунікаційних систем, зокрема захист об’єктів критичної інформаційної інфраструктури від кібератак. Також у рамках проєкту USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури в Україні» управління з питань цифрового розвитку Львівської обласної військової адміністрації спільно з ТзОВ «Тенгардз Україна» проводить діагностування поточного рівня кібербезпеки ЛОВА та впроваджує рекомендації для посилення ступеня захисту від кібератак», – зазначив начальник управління з питань цифрового розвитку Львівської ОВА Максим Столярчук.
Читайте також: Двофакторна автентифікація: дієвий метод захисту даних в популярних месенджерах.