На Львівщині створили Асоціацію органів місцевого самоврядування Львівської агломерації
Вона покликана стати платформою, що об’єднає громади задля реалізації спільних проєктів на взаємовигідних та рівноправних засадах. Також йдеться про можливість залучати на ці проєкти кошти європейських донорів.
Сьогодні, 29 квітня, відбулись установчі збори Асоціації органів місцевого самоврядування (ОМС) «Львівська агломерація». Під час яких створили Асоціацію, затвердили її статут, обрали голову, співголову, виконавчого директора, персональний склад Загальних зборів та Правління.
Як зазначили під час засідання, Асоціація дозволить громадам представляти спільні інтереси на різних міжнародних майданчиках, спілкуватися з іншими європейськими агломераціями, з Європейською комісією, щоб залучати фінансування на вирішення спільних проблем.
У межах проєкту Ради Європи на Львівщині вперше в Україні громади спільно розробили Стратегію розвитку Львівської агломерації на період до 2027 року. Вона визначає пріоритети, концептуальне бачення та навіть конкретні проєкти. ЛОВА започаткувала цей процес ще в 2022 році та впродовж усього процесу була незалежним майданчиком для співпраці громад, допомагала та координувала під час розробки цього документу.
У Стратегії громади обрали стратегічне бачення розвитку: «Львівська агломерація – єднає задля можливостей». Стратегічні цілі розвитку громад агломерації: згуртованість та стійкість, якість життя, конкурентоздатність.
Також, Стратегія описує 24 ключових стратегічних проєкти. Серед них створення єдиної та зручної системи громадського транспорту, покращення системи поводження з відходами, вирішення спільних екологічних та соціальних проблем.
До прикладу, три громади об’єдналися, звернулися до Європейського банку реконструкції та розвитку і вздовж автошляху Львів - Рава-Руська мають облаштувати велоінфраструктуру. Також вже опрацьовують питання очищення Щирецького водосховища.
Перелік проєктів не вичерпний і може доповнюватися.
«Об’єднання в контексті Львівської агломерації взаємовигідне для всіх. Адже йдеться про можливість отримати додаткове державне фінансування та європейські грантові кошти на реалізацію міжмуніципальних проєктів. Це, своєю чергою, сприятиме підвищенню якості та комфорту проживання мешканців усіх громад. Передусім мова йде про транспорт, поводження з відходами, екологічні проєкти, просторове планування, водопостачання та водовідведення тощо. Також, створення агломерації важливе і в контексті повоєнної відбудови України.
На законодавчому рівні держава визначає і визнає як цікаві для розвитку сім агломерацій. Львівська – одна із них. І наразі перша, яка вже має розроблену, проговорену і схвалену громадами Стратегію розвитку. Дякую Раді Європи за співпрацю у її розробці та постійне партнерство в цьому питанні.
Органи місцевого самоврядування Львівської агломерації уже є прикладом для всіх інших в Україні. Бажаю вам і надалі зберігати ці лідерські позиції, показавши, що агломерація може бути дієвим інструментом.
Сподіваюся, що Асоціація стане платформою для порозуміння та рівноправної співпраці ОМС, аби вирішити проблеми людей у громадах. Людей, які довірили вам ці повноваження», – зазначив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
Створення відповідної Асоціації органів місцевого самоврядування стало наступним кроком та платформою для реалізації майбутніх спільних проєктів. Адже об’єднані в одну агломерацію громади отримають більше можливостей для залучення фінансових ресурсів.
Учасниками Асоціації стали 10 громад Львівщини: Львівська, Жовківська, Городоцька, Пустомитівська, Бібрська, Великолюбінська, Давидівська, Куликівська, Жовтанецька та Новояричівська. Проте перелік не є вичерпним, приєднатися зможуть й інші зацікавлені у співпраці громади.
Відтак, за підсумками засідання головою Асоціації став міський голова Львова – Андрій Садовий, співголовою – очільник Бібрської громади Роман Гринус (співголовами стануть також інші голови громад – по черзі), виконавчим директором – заступник директора департаменту міської агломерації ЛМР Роман Кізима.