Додаток 1 до розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 14.08.2024 № 779/0/5-24ВА
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження начальника
обласної військової адміністрації
_____________ №______________
Програма
надання соціальної послуги з реабілітації (абілітації) мешканцям Львівської області, які безпосередньо брали (беруть) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України
Львів – 2024
ПАСПОРТ
Програми надання соціальної послуги з реабілітації (абілітації) мешканцям Львівської області, які безпосередньо брали (беруть) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України
(далі – Програма)
- Ініціатори розроблення Програми: Львівська обласна військова адміністрація, департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації.
- Дата, номер документа про затвердження Програми: _____________________.
- Розробники Програми: Львівська обласна військова адміністрація, департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації.
- Відповідальні виконавці Програми: департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, комунальний заклад Львівської обласної ради «Центр моніторингу соціальних програм та контролю за призначенням і виплатою допомог», структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій.
- Учасники Програми: юридичні особи та фізичні особи - підприємці, що надають соціальні послуги реабілітації (абілітації) відповідно до установчих документів, а також ліцензій або інших дозвільних документів відповідно до законодавства.
- Термін реалізації Програми: 2024 рік.
- Загальний обсяг фінансових ресурсів 8 000,0 тис. гривень.
- Загальна характеристика
Програма надання соціальної послуги з реабілітації (абілітації) мешканцям Львівської області, які безпосередньо брали (беруть) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, є експериментальною програмою, спрямованою на створення сприятливих умов для повернення осіб до активної участі у житті, відновлення їх соціального статусу та здатності до самостійної суспільної і родинно-побутової діяльності шляхом соціально-середовищної орієнтації та соціально-побутової адаптації.
Програма спрямована на забезпечення реалізації законів України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Указу Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», інших законодавчих та нормативних актів, що гарантують передбачені Конституцією України соціальні права військовослужбовців-мешканців області.
- Проблеми, на розв’язання яких спрямована Програма
Проблема реабілітації (абілітації) військовослужбовців на сучасному етапі розвитку українського суспільства у період повномасштабного вторгнення рф є вкрай актуальною, особливо в умовах нашого сьогодення.
Після перемоги та повернення військовослужбовців у мирне життя, їм потрібна соціальна, психологічна та медична допомога, щоб вони могли почувати себе у комфорті та безпеці у нашому соціумі.
Однією з головних функцій держави є забезпечення належних умов і стандартів життя та досягнення гідного добробуту громадян. Саме у період складної ситуації в Україні бізнес, політика та соціум у цілому усвідомлюють, що першість у формуванні загальної політики має належати соціальній політиці, адже людина є не тільки головним чинником виробництва, а й найбільшою цінністю, метою економічного розвитку.
У зв’язку з цим, вивчення питань соціального захисту та реабілітації військовослужбовців в Україні, в тому числі удосконалення системи такого захисту, є важливим завданням як у теоретичному, так і в практичному значенні.
Реінтеграції ветеранів у громаду перешкоджає низка проблем, у тому числі відсутність достатньої фізичної та емоційної підтримки, нестача фахівців, бюрократичні перепони та напружені сімейні відносини.
До найважливіших завдань входить необхідність більш глибокого розуміння проблем ветеранів на місцевому рівні та створення комплексних центрів, де всі проблеми можна б було вирішувати централізовано.
Перехід від військового до цивільного життя є непростим та характеризується недостатньою підготовленістю та доступністю для ветеранів, для їх безперешкодної інтеграції. Для вирішення цих проблем створюються реабілітаційні центри, які у тому числі надають послуги з соціальної абілітації. Однак на державному рівні на даний час відсутня програма підтримки таких ініціатив.
Станом на 01.07.2024 на Львівщині інвалідність внаслідок війни встановлено 3 060 особам, з них: отримали каліцтво та контузії 1 048 осіб, мають ампутації 208 осіб. Після завершення лікування гострого та післягострого реабілітаційних періодів, повертаючись у мирне життя, майже кожен військовослужбовець потребує психосоціальної реабілітації.
Відповідно в рамках цієї експериментальної Програми на Львівщині планується запровадити незвичайний вид реабілітації для бійців, які повернулися з зони бойових дій – так звану «дружню реабілітацію». Це різновид соціальної та психологічної реабілітації, де допомогу будуть надавати не лікарі, а такі ж колишні військові, а самі центри створено не на базі лікарень. Таким чином спілкування в групах буде відбуватися з позиції рівного та побратима, друга.
- Мета Програми
Метою Програми є створення умов для функціонування системи реабілітації (абілітації) мешканців Львівської області з тимчасовим обмеженням життєдіяльності, які беруть (брали) участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України відновлення і компенсації порушеної або втраченої здатності особи до побутової, професійної, суспільної діяльності, що сприяло б їх поверненню до повноцінного життя, сім’ї та спільної праці та розширення мережі надавачів послуг з реабілітації (абілітації) особам Львівської області, які безпосередньо брали (беруть) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.
- Виконавці Програми
Відповідальними виконавцями Програми є департамент соціального захисту населення обласної державної адміністрації, комунальний заклад Львівської обласної ради «Центр моніторингу соціальних програм та контролю за призначенням і виплатою допомог», структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій та виконавчих комітетів міст обласного значення.
- Перелік завдань і заходів Програми, напрямів використання бюджетних коштів та результативних показників
Програма реалізується шляхом здійснення заходів (згідно з додатком):
Формування переліку надавачів соціальної послуги реабілітації (абілітації), що можуть надавати таку послугу і яким компенсуватимуться витрати у разі надання соціальної послуги реабілітації (абілітації) мешканцям Львівської області, які беруть (брали) участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Надання послуги з реабілітації (абілітації) мешканцям Львівської області, які беруть (брали) участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.
- Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми
Реалізація заходів Програми дозволить покращити здоров’я та психологічний стан учасників бойових дій, які захищали державу та своїх земляків. Ця Програма допоможе повернути учасників бойових дій до повноцінного життя та інтегрувати їх у громадянське суспільство, повернутися до активної соціальної та побутової діяльності.
Виконання Програми забезпечить:
- соціальну реінтеграцію: навчання отримувача основних навичок (особиста гігієна, самообслуговування, пересування, спілкування тощо), сприяння пристосуванню побутових умов до потреб отримувача, з метою вироблення та підтримання навичок автономного проживання, стереотипів безпечної поведінки, опанування навичкам захисту власних прав та інтересів, самоаналізу та отримання навичок позитивного сприйняття себе та оточуючих, навичок спілкування, навчання автономному проживанню у суспільстві;
- покращення фізичного та ментального здоров’я: підвищення рухової активності, оздоровлення, формування компенсаторних функцій організму і позитивної мотивації в осіб з інвалідністю до суспільної адаптації;
- трудову реінтеграцію: дозволить здобути необхідні знання та вміння покращити свою життєву ситуацію та соціальну адаптацію, підвищити рівень кваліфікації працівників краще представляти себе на ринку праці, стажування допоможе інтегруватися у цивільне життя надаючи нові навички та досвід;
- зменшення стигматизації та підвищення шансів на успішну соціальну та професійну адаптацію, що сприятиме соціальній стабільності.
Головним розпорядником бюджетних коштів є департамент соціального захисту населення обласної державної адміністрації.
Розпорядником коштів нижчого рівня є комунальний заклад Львівської обласної ради «Центр моніторингу соціальних програм та контролю за призначенням і виплатою допомог».
- Фінансування Програми
Програма та напрями використання бюджетних коштів (перелік завдань, заходів та показників), обсяг фінансування, а також зміни до них затверджуються розпорядженням начальника обласної військової адміністрації.
Зміни до Програми, порядок реалізації заходів Програми затверджуються розпорядженням начальника обласної військової адміністрації.
Виконання (реалізація) завдань і заходів Програми здійснюється в межах виділених асигнувань із обласного бюджету і інших джерел незаборонених чинним законодавством.
- Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координація та контроль за виконанням Програми покладається на профільного заступника голови обласної державної адміністрації, у підпорядкуванні якого знаходиться відповідальний за виконання заходів структурний підрозділ обласної державної адміністрації.
Т.в.о. директора департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації Тетяна КРУТ
Пов'язані документи:
- Додаток 2 до розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 14.08.2024 № 779/0/5-24ВА
- Додаток 3 до розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 14.08.2024 № 779/0/5-24ВА
- Додаток 4 до розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 14.08.2024 № 779/0/5-24ВА