19 травня – Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами
19 травня 2017
19 травня відзначається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, проголошений Міжнародним Альянсом з боротьби з гепатитами, що об’єднує понад 200 асоціацій хворих на гепатити у всьому світі. Перший Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами був запроваджений у 2008 році.
Мета заходів до цього Дня - підвищити обізнаність світової громадськості про симптоми, методи діагностики, скринінгу, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, а також пов’язаних з ними захворювань, охоплення населення вакцинацією проти гепатиту В та її інтеграцію в національні програми імунізації, привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям з гепатитом В і С.
Статистика свідчить, що в середньому кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C, проте рівень обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит (особливо, С) іноді називають "лагідним убивцею".
Існує 8 типів вірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT. Вірусний гепатит А та Е – це гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки. Джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки за умов недотримання гігієнічних норм. Гепатити B і C передаються при порушенні цілісності шкірних покривів, зокрема, статевим шляхом, під час пологів, хірургічним шляхом, під час переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, а також через засоби для дотримання особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці). Вираженість симптоматики при гепатиті залежить від типу вірусу. Захворювання може проявлятися збільшенням печінки, болем у правому підребер'ї, відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею та свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі та знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності. Гепатит може перебігати безсимптомно або із слабко вираженою симптоматикою, тоді людина не підозрює про наявність у неї захворювання.
Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е необхідно: використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише перекип’ячену воду, ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники, вживати якісні продукти харчування. Переривання шляхів передачі парентеральних вірусних гепатитів забезпечують наступні санітарно-гігієнічні заходи: в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань. Під час отримання медичної допомоги у медичних закладах, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу. З метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту. Попередження професійних заражень у лікувально-профілактичних закладах досягають чітким дотриманням правил протиепідемічного режиму, особливо у гемодіалізних, хірургічних, гінекологічних, пологових, стоматологічних та інших відділеннях, у лабораторіях у яких медичний персонал контактує з кров'ю. При виконанні будь-яких парентеральних втручаннях та маніпуляціях необхідно використовувати гумові медичні рукавички. Єдиним ефективним засобом профілактики вірусних гепатитів А і В є вакцинація.
Пам’ятайте, захворювання легше попередити, ніж лікувати його наслідки!
Довідково
Як повідомила головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації з епідеміології Наталія Іванченко, у Львівській області, як і в цілому в Україні, у 2016 році зареєстрована тенденція до зростання показників захворюваності на вірусні гепатити. В Україні захворюваність на вірусний гепатит А зросла на 21,97%, склала 3026 випадків з інтенсивним показником 7,08 проти 2481 з інтенсивним показником 5,78 у 2015 році; У Львівській області на 34,6 %, склала 105 випадків (інт.пок. 4,17) проти 78 (інт.пок. 3,18) за аналогічний період минулого року. Захворюваність на вірусний гепатит В зросла на 24,7 % склала 136 випадків (інт.пок. 5,36) проти 109 (інт.пок. 4,45). В Україні захворюваність на вірусний гепатит В зросла на 8,43 %, склала 1467 випадків (інт. пок. 3,43) проти 1353 (інт. пок. 3,15) у минулому році. Захворюваність на вірусний гепатит С в Україні знизилась на 4,41% порівняно з 2015 роком, склала 563 випадки з інтенсивним показником 1,32 проти 589 з інтенсивним показником 1,37. У Львівській області на рівні минулорічних показників 31 випадок (інт. пок. 1,23).
Тиждень імунізації: лікарі Львівщини показали приклад і зробили щеплення
26 квітня 2017
На Львівщині триває Тиждень імунізації, у межах якого лікарі обласної інфекційної лікарні, аби показати приклад пацієнтам та наголосити на наскільки важлива вакцинація не лише в дитячому, а й в дорослому віці – упродовж тижня робитимуть щеплення проти дифтерії та правцю.
«Проведення Тижня покликане привернути увагу громадськості до імунізації, як одного з головних профілактичних заходів, що дозволяють уберегти людство від інфекційних захворювань. ВООЗ рекомендує сім'ям обов'язково вакцинувати дітей проти смертоносних хвороб. Кількість дітей, які своєчасно отримують вакцину, зростає, у тому числі завдяки старанням ВООЗ і оголошеного нею Тижня імунізації», - наголосила в.о.начальника відділу материнства і дитинства департаменту охорони здоров'я Любомира Кутневич.
Під час прес-конференції на тему: «Український тиждень імунізації. Вакцини приносять результат!» особливу увагу звернули на важливість вакцинації дівчаток, віком від 11-14 років, проти раку шийки матки. За кошти обласного бюджету закупили вакцини проти папіломавірусу, планують вакцинувати понад 2 тисячі дівчат.
Рада молодих лікарів Львівщини в ЗУДСМЦ реалізовує проект «Ми допоможемо Вам вакцинуватись! Календар профілактичних щеплень отримають відвідувачі дитячих лікарень та поліклінік. Ми дамо відповіді на запитання стосовно вакцинаціі!»
Департамент охорони здоров'я Львівської облдержадміністрації закликає батьків проводити щеплення дітям, відтак, захистити їх від загрозливих захворювань.
Нагадаємо, що український тиждень імунізації триватиме до 30 квітня.