Олег Синютка: "Я можу дозволити собі бути чесним"

23 Червня 2015р, Інтерв'ю. Прес-служба ОДА

Нещодавно, виступаючи перед львівськими ученими, очільник Львівської області Олег Синютка сказав, зокрема, таке: "Думаю, суспільство почало стидатися бути освіченим. Коли ми почали втрачати статус ученої людини? Хто в цьому винен? Влада? Люди, які вирішили, що вони є самодостатні? Що робити? Підняти в суспільстві образ освіченої самодостатньої людини, яка може рухати це суспільство. На верхні щаблі пробралися люди, які не мають належного досвіду. На нас лежить величезна відповідальність. Треба нам змінити риторику інформаційного простору. Маємо думати: що з нами буде, що буде після нас. Має бути особистий приклад. Науковця треба поставити на місце, на яке він заслуговує. І країна стане зовсім іншою. Ми сьогодні маємо у світі ім’я. Хто сьогодні знає, що "Львівська політехніка" працює над адронним колайдером? Ми це можемо. Влада. Бізнес (гроші). Наука. Без науки влада є нікчемною. Якщо ми зможемо творити вічне, добре й мудре, ми переможемо!"

Під час ексклюзивного інтерв’ю "Газеті" Олег Михайлович спробував розвинути ці тези.

Я вірю в щасливу Україну. Я зі шкіри лізу, щоб так було…

– Якщо вести мову про керівників різних рівнів, чи задоволені Ви їхньою діяльністю, зважаючи на присутність у них цих трьох складників?

– Так, звичайно, задоволений. На всіх рівнях. Думаю, що мені пощастило. Похвально, що національний інстинкт є у президента. Це дуже важливо. У нього це – не штучно. Відповідно можна говорити й про систему побудови влади.

– Коли почнемо долати корупцію на різних рівнях? Один з членів організації, яка бореться з корупцією у всьому світі, сказав: "Але якщо в людини справді критична ситуація і немає іншого вибору, крім того, що давати хабар, варто його давати". Ваша думка?

– Не погоджуюся. Ми на багатьох напрямах уже почали рух. Мені можуть, звичайно, закидати й добре, й погане. Я не збираю мзду за ухвалення своїх рішень. Це принципово. Якби не був самодостатньою особистістю, так себе поводити було би складно. А за корупцію треба жорстоко карати. І творити йншу, жорстку систему.

– Чи були спроби скласти план підвищення стандартів життя жителів області?

– Мені здається, що його потроху ми вже намагаємося реалізувати. Бо як люди мають більше роботи, то, відповідно, й більше доходів. Область не є відокремленою від інших частин держави.

– 8 квітня 2015 року уряд затвердив "Методику формування спроможних територіальних громад". Чи на часі розгляд цієї проблеми – реформування органів місцевого самоврядування?

– Ми вже, якщо чесно, відстали, проґавили той момент, коли треба було взятися за децентралізацію. Це вже перезріло. Бо після Помаранчевої революції не вистачило волі. Жили б ми тоді в іншій державі, якби вчасно зайнялися територіальними громадами. І,  переконаний на 99%, не було б зараз у нас війни. Щастя – не в творенні громад. А в тому, щоб люди жили краще.

– Та ж війна! Чи на часі за реформування громад братися?

– Війна – то найкращий час для реформування. Бо реформи – завжди непопулярні.

– "Думаю, суспільство почало стидатися бути освіченим", - сказали Ви на Дні науки й запропонували "підняти в суспільстві образ освіченої самодостатньої людини, яка може рухати це суспільство". Як це практично зробити?

– (Зітхає). Це дуже складно. Хоча, з іншого боку, як висловився Святослав Вакарчук: "Хто сказав, що буде легко?" Дві речі треба робити: гуртувати середовище освічених людей, щоб суспільство бачило їх як своїх праведників; і для освічених людей робити фінансові прерогативи. Освіта – це ж не лише диплом. Освіта – це знання.

І все-таки я вірю в щасливу Україну! Я зі шкіри лізу, щоб так було. Робота така: як добро робиш для людей, то все інше приходить само собою.

Ще не всі корупціонери висять на шибеницях…

– Чи Ви самі завжди чесні перед собою?

– Гм, так!

– А чому "гм"?

– Бо ніхто ще мене про це не запитував. Думаю, якби випала нагода ще раз почати жити, то я багато чого зробив би інакше. Але мені не соромно за те, що я робив.

– У січні цього року, коли Ви заступили на обласну "вахту", обіцяли об’їхати всі райони Львівщини. Вдалося?

– Так, ще в першому кварталі. Зараз пішов по другому колу. Я виїжджаю часто. Сьогодні моя дорога була: Самбір, Старий Самбір, Хирів, Добромиль. Добре, що відбудували прикордонну частину в Мігово, маю на увазі приміщення. За європейські гроші. Це буде сучасне приміщення, там буде комфортно службовцям. А в Хирові – занедбане приміщення колишньої єзуїтської колегії. Треба буде попрацювати. В Добромилі працює українсько-китайське деревообробне підприємство…

– Чи вдається Вам добитися того, щоб пересічні мешканці могли донести до Вас, до влади взагалі, свої думки?

– Ми створили "Службу 112". Усі дзвінки щоранку проглядають. Кожного ранку до мене на стіл лягає отака штука…

– Люди стривожені, кажуть: "Ціни хапають за серце". Як би Ви пояснили їм ситуацію з тими цінами, які зростають буквально безперервно?

– А що пояснити? З одного боку, війна на Сході забирає дуже багато грошей. Це – правда. З іншого, не всі корупціонери висять на шибеницях.

– Ого!

– А що ж "ого"? Третина мешканців Грузії за період відомої трансформації суспільного життя у країні перебувала під слідством. Це – жахливі цифри, але це – факт. Може, і в нас так потрібно?

– Пане Олегу, але чому ж Саакашвілі на його батьківщині не оцінили, навпаки – хотіли, здається, навіть покарати його? Невже за наведення порядку, тобто за зміни системи в країні?

– А чому в Польщі звучало стільки звинувачень на адресу Бальцеровича? Не всім усе подобається...

– Прошу назвати три найбільші проблеми, які потребують негайного втручання керівництва облдержадміністрації чи й нижчих владних рівнів.

– (Зітхає). 1.Чиновники. 2. Система управління. 3. Дороги.

– Мало не як у Росії: "дураки да дороги"? Як вийти нам з цієї ситуації? Дехто каже: технологічно, ментально…

– І технологічно, й дипломатично, і з допомогою військової потуги.

Мусимо увійти в Європу…

– Яке Ваше коло спілкування? Тільки у владних рамках чи є давні дружні стосунки?

– Скажу так. У владних рамках через одного тобі співають осанну. І ти можеш  втратити відчуття реалії. А друзі можуть тобі сказати правду. Коли переїхав з Івано-Франківська у Львів, знайшлося відразу багато "родини". А коли став головою ОДА, ще більше.

– Ви звідки родом?

– З Бережанського району Тернопільської області.

– Що пройшли?

– У свої 45 – школу, армію, історичний факультет Івано-Франківського педінституту, ще одну вищу освіту — в галузі економіки й управління (дворічні курси).

– А починали свою роботу з…

– З бізнесу в Івано-Франківську. Доволі швидко зрозумів, що мільйонером не стану. І міський голова Івано-Франківська Зіновій Шкутяк переконав мене піти у владу. Чотири роки працював заступником міського голови з економіки, півроку – головою бюджетного комітету обласної ради, 7,5 року – першим заступником міського голови. А з 30 грудня 2014 року – голова ЛОДА.

– Чи протестуєте, коли Вас, як й інших голів облдержадміністрації, називають губернатором?

– Я вже перестав реагувати на "губернаторство". Але в публічних виступах завжди, річ ясна, вживаю "голова ЛОДА".

– Богдан Гаврилишин в одному з інтерв’ю сказав мені: "Я багатий своїми приятелями". Можете це за ним повторити?

– Я – сім’єю.

– Читаю у львівській пресі, що керманич Львівщини Олег Синютка, як не дивно, має дуже скромні доходи. Про що це свідчить?

– Певною мірою ми про це вже говорили. Знаєте, мені всього в житті вистачає. Статків, які я заробив, мені достатньо. Я можу дозволити собі бути чесним.

– І на закінчення: як Вам працювалося на посаді першого заступника міського голови? Ви у всьому погоджувалися із Андрієм Садовим?

– Мав велику свободу дій і довіру. Домовилися з міським головою так: остаточне рішення – за головою, оскільки його обрали люди. Якщо ж я з чимось не згоден, то пишу заяву та йду з роботи. Але в будь-якому разі я доводжу до голови свою думку. Якщо він мене переконує в тому чи іншому питанні, я приймаю його позицію.

– Дякую Вам, Олегу Михайловичу, за цікаву й потрібну розмову.

Розмовляв Богдан Залізняк, керівник прес-центру наукової журналістики Західного наукового центру НАН Україниі МОН України,член НСПУ і НСЖУ

Відео

Інформація про черги на кордоні Інформує ДФС

 


Інформація про підрозділи митного оформлення
Інформує ДФС


МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ

Ми в Twitter

Ми у Facebook

АКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ